banner
רוני מזרחי // עזרא לוי
רוני מזרחי // עזרא לוי

אפקט עיקור מרכיב הקרקע מתשומות הבנייה

האם רוכשי הדירות ירוויחו רבבות שקלים כתוצאה מעיקור מרכיב הקרקע? קבלן שלא יגלם את המרכיב הזה מראש עם חתימת החוזה לרכישת הדירה, הינו פראייר מארץ הפראיירים // דעה

רוני מזרחי 01.03.2022

שר השיכון והבינוי, זאב אלקין ויתר חברי ועדת השרים שהעבירו לפני כחודש בכנסת החלטה לעקר את מרכיב הקרקע מתשומות הבנייה, זאת על מנת להקל, כביכול, על רוכשי הדירות, ביצעו מהלך שאותו הייתי מכנה "פלסטר", שלא יצליח כלל ועיקר לחסום את הפצע הפתוח של שוק הדיור המדמם.

עיקור מרכיב הקרקע מתשומות הבנייה איננו רק לעג לרש ולא יחסוך אפילו לא אגורה שחוקה לרוכשי הדירות, יתרה מכך, הוא מעניק לגיטימציה לערוות שוק הדיור על כל מרכיביו ובמיוחד לרמ"י, רשות מקרקעי ישראל, העושה בקרקע המדינה, קרקע השייכת לכל אזרחי מדינת ישראל, ככל העולה על רוחה.
אז תגידו לי אתם: האם עיקור מרכיב הקרקע מתשומות הבנייה ישפיע כהוא זה על תדלוק מחירי הקרקעות שעלו במרוצת שנה אחת, 2021, בממוצע ב-40 אחוזים ובמקרים מסוימים אף הרבה יותר מכך? והאם רמ"י תסכים ברוב אדיבותה לספוג את עליית מחיר הקרקע, זאת על מנת שהיזמים והקבלנים לא יצטרכו לספוג אותה? 

רק לשם המחשה: במכרזי קרקע שהיו ב-2021 ברמת בית שמש, במע"ר מודיעין, בקרית שלום בתל אביב ולאחרונה גם ביהוד מונוסון, בכל המקרים הללו, וברבים נוספים, רמות המחירים עלו בכ-30-50 אחוזים לעומת מחירי אותה קרקע ב-2020. אז בשביל להבין את גודל האבסורד לא צריך להיות שר שיכון. אפילו ילד בכיתה ג' שלומד את לוח הכפל, יבין זאת תוך שנייה. דירת 4 חדרים  ביהוד מונוסון, לדוגמא, תעלה יותר מ-3 מיליון שקלים, מחיר שווה ערך למחירי העיר רמת גן אשתקד! 

ואיך אלקין ושות' מצפים שאנחנו, הקבלנים, נתנהל? גם כך עלינו לספוג גם מחירי קרקע מתודלקים ברמה שלא הייתה מעולם, גם מע"מ, גם הוצאות אדירות על פיתוח, גם מחירים מטורפים של חומרי גלם שעלו במאות רבות של אחוזים בעידן הקורונה.  אז למה הם מצפים? שבמהלך בניית פרויקט כזה או אחר, נספוג גם את העלויות הנוספות שיגרמו לנו כתוצאה מה"פלסטר" המתדלדל הזה?
ושאלת השאלות: האם רוכשי הדירות ירוויחו מכך רבבות שקלים, כתוצאה מעיקור מרכיב הקרקע? לפרוטוקול: קבלן שלא יגלם את המרכיב הזה מראש, מייד עם חתימת החוזה לרכישת הדירה, הינו לטעמי פראייר מארץ הפראיירים. ככלות הכול, אחרי כל הסיכונים העצומים שהוא לוקח,  למה לו לקחת את הסיכון הנוסף והמיותר הזה ולהפסיד את הרווח המפוקפק שממילא ישלו בקושי על כל פרויקט ופרויקט? 

ומה שהכי מצחיק אותי ותסלחו לי מראש על הציניות, היה הדיווח המגוחך שהיה מה"עימות", כביכול, שהיה באותה ועדת שרים בין אלקין לבין שר המשפטים גדעון סער שבתחילה לא השתכנע לקדם את "הצעד המהפכני" ורק לאחר שאלקין הסביר לו היטב את המשמעות ה"מהפכנית" של צעד זה לשוק הדיור, התרצה סער לבסוף.

אז לצחוק או לבכות? והאם, בכל, מישהו מאותם שרים נכבדים חשב לרגע לערער, חלילה וחס, על המונופול של רמ"י שעושה בקרקע המדינה שהיא קרקע של כולנו כבשלה ומספסרת בה בשיטות שגם בתי המכירות הפומביות סאותביס' וכריסטיס' לא היו מתביישים בהן?
אז אלקין, אנא ממך. תוריד במטותא את הפלסטר משוק הדיור המדמם ותדאג להעניק לו את האנטיביוטיקה הנדרשת: תפרק לאלתר את רמ"י ותוריד בעשרות אחוזים את מחירי הקרקע. רק ככה תצא גדול באמת.

*כותב המאמר, רוני מזרחי, הוא נשיא לשכת הקבלנים ובעלי קבוצת "מזרחי ובניו"

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות