banner
איתן גינזבורג // יחצ
איתן גינזבורג // יחצ

רעננה: גינזבורג מפשיר את תמ"א 35 וקובע תקדים

420 דונם חקלאיים יופשרו לטובת בניית אלפי יחידות דיור. איתן גינזבורג, יו"ר הוועדה לתכנון ובנייה רעננה: "ביזור הסמכויות לוועדות המקומיות אחראיות מוכיח את עצמו"

עיריית רעננה, באמצעות הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, הצליחה לקבוע תקדים כאשר אישרה באופן עצמאי תכנית מפורטת להקמת שכונה חדשה. "עד היום רשויות מקומיות היו מכינות תכניות להקמת שכונות חדשות, אולם הן היו גורם ממליץ בלבד. הגורם שהיה אחראי על כל הליך האישור, שכולל את הפקדת התכנית להתנגדויות, דיון בהתנגדויות עצמן והחלטה אם לאשר או שלא לאשר את התכנית, היה הוועדה המחוזית. הליך זה של אישור שכונות חדשות, היה אורך בדרך כלל שנים רבות בשל כפילויות בדיונים, חילוקי דעות, ועומס רב על הוועדות המחוזיות", מסביר איתן גינזבורג, יו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה רעננה.

הבסיס לפעילות המואצת של עיריית רעננה והיו"ר הנמרץ של הוועדה, היתה הרפורמה בחוק התכנון והבנייה, שאפשרה לרשויות מקומיות שלהן תכנית מתאר חדשה ואשר עמדו בדרישות החוק וקיבלו מעמד של ועדה עצמאית מיוחדת, לקבל סמכויות שהיו נתונות עד כה לוועדות המחוזיות בלבד. בין היתר מדובר באישור תכניות בנייה שהועברו לסמכות הוועדות המקומית שנערכו מראש כאמור. "רעננה קיבלה את מעמדה כוועדה עצמאית והיתה העיר הגדולה הראשונה בישראל שאישרה תכנית מתאר כוללנית, לפי הרפורמה בחוק התכנון והבנייה", אומר גינזבורג. 

הפשרת 420 דונם חקלאיים לטובת בניית 1480 יח"ד

התכנית אושרה להפקדה בחודש ספטמבר 2016 ולאחר הפקדתה והליך שמיעת התנגדויות, אושרה למתן תוקף בימים אלו. הכנת התכנית להקמת השכונה החדשה שאושרה על ידי הוועדה המקומית, כללה צוות מתכננים רב תחומי, ודיון בוועדת היגוי בין משרדית, במסגרתה נטלו חלק פעיל בתוכנית גם נציגים ממשרדי הממשלה. מדובר על תכנית איחוד וחלוקה, הכוללת שטח של כ-420 דונם, שהיה עד כה שטח חקלאי בבעלות פרטית, שיופשר כעת לטובת בנייה. התכנית תחומה בין בתים צמודי קרקע ברחוב פרדס משותף לבין כביש 531 בדרום העיר ובין רחוב הפרחים ממערב ורחוב קלאוזנר במזרח. על פי התכנית תקום שכונת מגורים חדשה, שתבנה בחלקה הדרומי של רעננה ותכלול 1,480 דירות מהן, 20% דירות קטנות בשטח של עד 75 מ"ר, בבניינים שגובהם יוגבל לעשר קומות, בשל מגבלות טיסה הקשורה לשדה התעופה הרצליה הנמצא באיזור.

השכונה מאופיינת כשכונה ירוקה, שכל הבניינים בה יוקמו בהתאם לתקן ירוק ועם שטחים פתוחים רבים,  כך נמסר מהוועדה, והיא תכלול כ-50 אלף מ"ר שטחים ירוקים לרבות שבילי הליכה, גינות כיס וכן, גינות ציבוריות שכונתיות גדולות. בנוסף, על פי התוכנית, תרושת  השכונה בשבילי אופניים, יוקמו בה מבני ציבור והיא תכיל גם אלפי מטרים רבועים של שטחי מסחר, שישמשו את תושבי השכונה העתידיים. בנוסף, ייסלל במסגרת תכנית זו כביש עוקף דרומי שישפר את הנסיעה בתוך העיר וישרת את תושבי רעננה.

האיש שמאחורי החזון, איתן גינזבורג, יו"ר הוועדה לתכנון ובנייה רעננה: "אנו גאים על כך שתוך פחות משנה אושרה תכנית להקמת שכונה חדשה ברעננה. זוהי אולי תמצית הרפורמה בחוק התכנון והבנייה שדיברה על 'תכנית אחת בוועדה אחת' – והוכחה שביזור הסמכויות לוועדות המקומיות אחראיות מוכיח את עצמו. הצבנו לעצמינו מטרה לקדם תכניות במהירות וביעילות, מבלי להתפשר על איכות התכנון, ואנו מקפידים על כך. מתוך רצון לפתח ולקדם את רעננה, אנו פועלים להגדלת מלאי הדירות בעיר, תוך הקפדה שבכל תכנית יהיו גם דירות קטנות, מה שיאפשר את הוזלת מחירי הדיור ויתן מענה לזוגות צעירים, בהתאם למדיניות התכנון העירונית".

רעננה מונה כ-85 אלף תושבים וצפויה להגיע לכ- 120 אלף תושבים על פי תוכנית המיתאר. השכונה החדשה צפויה להצטרף  לבנייה של 3,484 דירות, שמחציתן כבר מצויות בבנייה וחלקן כבר אוכלסו ועוד כ-400 יחידות דיור, שרובן ישווקו במסגרת תכנית "מחיר למשתכן" וכן, שכונה נוספת הכוללת כ-300 דירות, מהן 238 שנבנו ושווקו כפרויקט הראשון בארץ להשכרה ארוכת טווח, זאת לצד התחדשות עירונית משמעותית שכוללת פרויקטים רבים של תמ"א 38 ופינוי-בינוי.

מי יהיו 70 המשפיעים לשנת 2023?

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות