banner

"בארץ עדיין אין מספיק בניה לגובה"

הערים המובילות בבנייה לגובה עם מגדלים מעל 16 קומות הן תל אביב, נתניה ופתח תקווה, כך עולה מנתוני הלמ"ס שניתח האדריכל גיא מילוסלסבקי

נכון לסוף המחצית הראשונה של 2017 נמצאות בבניה פעילה 18,798 דירות במגדלים בני 16 קומות ומעלה, שיעור של 15% בלבד מסך הדירות הנמצאות כיום בבנייה פעילה. מדובר בגידול בשיעור הבניה לגובה בהשוואה לשנים הקודמות. בשנת 2016 שיעור הבניה של דירות במגדלים בני יותר מ-16 קומות עמד על 13% אולם מומחים מציינים שזה שיעור נמוך כאשר לוקחים בחשבון את המחסור בקרקעות בישראל, כך מסר האדריכל גיא מילוסלבסקי,  המתכנן מגדלים רבים, ביניהם את המגדל הגבוה ביותר שמתוכנן היום במזרח התיכון.

מילוסלסבקי ניתח את נתוני הלמ"ס, ומסר כי העיר המובילה בבניית מגדלים היא תל אביב, בה נבנות 2701 דירות במגדלים בני יותר מ-16 קומות, מתוכן 2222 דירות נבנות במגדלים של יותר מ-21 קומות. עוד עלה מניתוח הנותנים שביצע מילוסלבסקי כי במקום השני נמצאת נתניה עם 1912 דירות שנבנות במגדלים בני יותר מ-16 קומות, מתוכן 1276 דירות במגדלים בני יותר מ-21 קומות ובמקום השלישי ממוקמת פתח תקווה, עם 1416 דירות במגדלים בני יותר מ-16 קומות.

האדריכל גיא מילוסלבסקי, מסר כי: "לצערי, למרות הגידול עדיין אין בארץ מספיק בניה לגובה, וזה נובע לעיתים רבות מתכנון לקוי שלא עושה ניצול נכון של משאב הקרקע שכל כך יקר באזורי הביקוש. אם ניקח לדוגמא את ירושלים  – הביקושים בה מאד גבוהים, אך נבנות בה רק 415 דירות במגדלים. הבנייה לגובה הינה מחויבת המציאות בעיקר בשל מצוקת הקרקעות בערים הגדולות, ולהערכתי תגיע בעשורים הבאים לשיאים חדשים, הן בהיקפי בניית המגדלים והן בגובה המגדלים עצמם. כמו-כן רואים יותר ויותר יישום של שימושים מעורבים במגדלי משרדים שבהם ישולבו גם מסחר, מגורים, מלונאות ושימושים ציבוריים".

אדריכל גיא מילוסלבסקי // צילום גלית כהן
אדריכל גיא מילוסלבסקי // צילום גלית כהן

איש העסקים מוטי כוזהינוף, מבעלי מגדל המגה יוקרה בראשית, התייחס לניתוח הנתונים, ואמר כי: "מצוקת הקרקעות בתל אביב מחייבת את גופי התכנון, הרשות המקומית והיזמים, לבחון כיצד ניתן לנצל בצורה המקסימלית את אותו משאב. הפתרון האופטימלי לכך הוא עלייה לגובה כשמדובר במגדלי מגורים ומשרדים. אנחנו רואים בשנים האחרונות כיצד קו הרקיע של תל אביב משתנה ואפילו שכונות כמו בבלי עולות לגובה. אני מעריך שבשנים הקרובות נמשיך לראות עלייה בבניית מגדלי מגורים בתל אביב".

תכנון לקוי בהוד השרון, 43 קומות בבת ים
במקום הרביעי על פי הניתוח של מילוסלבסקי נמצאת הוד השרון עם 1020 דירות ובמקום החמישי ראש העין עם 974 דירות. בשתי הערים הללו כל הדירות בבניה הם במגדלים בני 16 קומות, ואף לא אחת במגדלים של מעל 21 קומות. מילוסלבסקי: "שתי הערים הללו נמצאות במקום מכובד ברשימה אבל לא נבנית בהן אף דירה במגדלים גבוהים. הוד השרון עדיין שומרת על גובה פחות או יותר אחיד. בראש העין, למרות שמתוכננות בה 15,000 דירות, לא מוקם בה היום אף מגדל עם יותר מ-21 קומות, וזו לדעתי דוגמא לתכנון לקוי".

בהמשך נמצאת העיר בת ים, שם נרשמו במחצית הראשונה של השנה התחלות בניה של 852 יח"ד בבניינים  מעל 21 קומות. לדברי ליאור ברדוגו, מנכ"ל פרי נדל״ן הבונה בבת ים בניין בגובה של 43 קומות: "בניה לגובה בערים מרכזיות כמו בת ים היא הכרח, שכן עתודות הקרקע הזמינות לבניה בעיר כבר כמעט ולא קיימות. בניה לגובה מאפשרת להרבה יותר תושבים ליהנות מהמיקום האיכותי ביותר, מאפשרת להעניק שירותים טובים יותר לתושבים. כמו כן, בניה לגובה מותירה בסופו של דבר בעיר שטחים פתוחים ירוקים לרווחת התושבים משום שהיא חוסכת מקום רב על פני הקרקע".

עוד עולה מהנתונים שניתח ומסר מילוסלבסקי כי: "בגבעת שמואל, בדומה להוד השרון וראש העין לא נבנים בכלל מגדלים בני יותר מ-21 קומות וכיום יש בבניה 310 דירות במגדלים בני 16-21 קומות".

אבי זיתוני הבעלים של חברת א. זיתוני המקימה בגבעת שמואל 2 מגדלי מגורים בני 20 קומות, מסר: "בשנים האחרונות ניתן לראות תנופת בנייה לגובה גם בערים שבעבר היו מזוהות עם בנייה נמוכה. הסיבה העיקרית לכך היא המחסור בקרקעות במרכז הארץ. היום מגדל מגורים בן 20 קומות נחשב גבוה אך במבט קדימה – אני מאמין שבעוד 20 שנה המחסור בקרקע באזור המרכז והגידול באוכלוסייה יביא לבנייה לגובה כך שמגדלי המגורים יגדלו מ- 20 קומות ל- 40 קומות. זה יהיה הממוצע בשוק".

 

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות