כמה אחוז מבעלי הדירות רוצים לקדם התחדשות עירונית?

מעל 86% מבעלי דירות בהליך התחדשות עירונית, מעוניינים לקדם פרויקט מסוג של הריסה ובנייה מחדש, כך עולה מסקר חדש שביצעה "החברה לפיתוח והתחדשות עירונית"

כרמלה קופר 24.08.2017

במהלך החודשים מאי – יוני 2017 ערכה "החברה לפיתוח והתחדשות עירונית" סקר בקרב כ- 600 בעלי דירות, אשר פנו לבקש ייעוץ לבדיקת התכנות הליכי התחדשות עירונית בבניין בו נמצאת דירתם, בערים במרכז הארץ והשרון, בגילאי 32-68, מחציתם גברים ומחציתן נשים. הסקר ביקש לבדוק את עמדות ציבור בעלי הדירות המועמדים להליך התחדשות עירונית ואת ציפיותיהם מהתהליך.

הדירה תעלה את ערכה

מתוצאות הסקר עולה כי מעל 86% מבעלי דירות בהליך התחדשות עירונית, מעוניינים לקדם פרויקט מסוג של הריסה ובנייה מחדש [פינוי בינוי ותמ"א 38/2] ומרבית הנסקרים יעדיפו לחזור לדירתם לאחר שתיבנה מחדש.  עוד עולה כי מרבית בעלי הדירות צנועים ביחס לעליית הערך הצפויה בעקבות התהליך וחושבים כי הדירה תעלה את ערכה בין 25 ל- 60 אחוזים בלבד. בנוסף נמצא כי מרביתם חושבים שתהליך ההתחדשות העירונית יארך בין 4 ל- 8 שנים, כאשר בפועל עד כה מעט מאד פרויקטים התממשו בעשור האחרון.

ניר שמול מנכ"ל החברה לפיתוח והתחדשות עירונית // יח"צ
ניר שמול מנכ"ל החברה לפיתוח והתחדשות עירונית // יח"צ

מעדיפים דירה חדשה על פני מחוזקת

בסקר נמצא כי כ- 66% מהנשאלים היו מעדיפים לקדם פרויקט פינוי בינוי במתחם בו נמצאת דירתם על אף שמדובר בהליך ארוך ומורכב יותר מבחינה תכנונית וסטטוטורית אך מנגד כזה המחדש אזור שלהם ולא רק את בניין המגורים. גם מי שמצדדים בהליך של תמ"א 38 מעדיפים ברובם הליך של הריסה ובניה מחדש של בניין המגורים  על פני חיזוק המבנה (19.7%) ציינו כי יעדיפו הליך תמ"א 38/2 ורק  כ 7.5% ציינו כי יעדיפו הליך תמ"א 38/1 – שיפוץ וחיזוק המבנה בלבד. כ- 7% בלבד מהנשאלים, טענו כי אינם יודעים מה ההבדלים.

כמה מהדיירים יגורו בפרוייקט?

43% מהנשאלים טענו כי יפעלו לקידום הפרויקט לצורך שיפור באיכות חייהם כלומר, ככל הנראה ימשיכו להתגורר בו. שליש מהנשאלים ציינו כי הם הכי מעוניינים בהעלאת ערך הדירה ו- 24% מהנשאלים אמרו כי הדבר החשוב ביותר בהליך ההתחדשות העירונית מבחינתם, הוא השגת ביטחון אישי רב יותר דרך חיזוק היסודות כנגד רעידות אדמה והוספת ממ"ד לדירות. כמו כן, על פי הסקר, מרבית הנסקרים כ- 62.6% סבורים כי ערך דירתם יעלה בשיעור שבין 25 ל- 60%, עוד כרבע (23%) מהנשאלים חושבים שערך הדירה יעלה ביותר מ- 60% ועשוי להגיע אף ל- 100% מערך הדירה ורק כ- 14% מהנשאלים חושבים שערך הדירה שלהם יעלה בעד 25% מערכה.

כמה זמן ימשך הפרויקט?

מחצית (56.5%) מהנשאלים חושבים שמדובר בתקופה של בין 4-8 שנים, כרבע (26%) מהנשאלים סבורים כי הפרויקט ייקח שנתיים עד ארבע שנים בלבד, ו- 14% בלבד סבורים כי פרויקט כזה עשוי לקחת עשר עד 12 שנים, זמן ריאלי יותר.

לדברי ניר שמול, מנכ"ל החברה לפיתוח והתחדשות עירונית ואחד מבעליה: "למרות שתהליכי פינוי בינוי יצאו לדרך לפני למעלה מעשור ויש כיום לא מעט עדויות בשטח לפרויקטים שהושלמו ואוכלסו מחדש תוך שינוי פני אזור שלם מהיסוד, יש חשיבות רבה מאד להבהיר למי שדירתם עומדת לעבור הליך התחדשות, מה הדרך ומה תהיה התוצאה בסופו של תהליך. מפתיע לראות כי רבים מצפים לעליית ערך נמוכה יחסית מעליית ערך ריאלית של דירת בת 50 שנה הנבנית מחדש ויתכן כי נתון זה, המתחבר גם לנתון הבחירה בשיפור איכות חיים כבחירה הראשונה בשאלון, מצביע על כך שהרוב הינם בעלי דירות ולא משקיעים אשר רכשו נכס לצורך השבחתו. ניכר כי רבים רוצים לראות בקיצור תהליכי היישום של הליכי ההתחדשות העירונית ויש לקוות שנמצא הבנה כזו גם אצל רשויות התכנון ומקבלי ההחלטות ברשויות המקומיות".

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות