banner
תמ"א 38 בחיפה // שאטרסטוק
תמ"א 38 בחיפה // שאטרסטוק

האם חיפה תצליח להיחלץ מתדמיתה האפרורית?

תלוי את מי שואלים, במשרד האוצר למשל, אופטימיים: "25 מיליון שקלים יושקעו בחיזוק מעמדה של חיפה"

נכון להיות מתמודדת חיפה בעיקר עם מיכלי האמוניה במפרץ, לשם מנותבים מירב מאמצי ההסברה, בניסיון אחרון להבהיר לציבור שהעיריה מתנגדת למפגע הקיים. המלחמות המתוקשרות בנושא מקשות על שינוי המומנטום, אפילו כשהממשלה מכריזה על השקעות ושינוי כיוון. כך או  כך, גם אם ההשקעות המובטחות יצאו אל הפועל, ספק אם אי פעם העיר חיפה תצליח להשתחרר מתדמיתה האפרורית והישנונית, שדבקה בה שלא בהכרח בצדק. אם תשאלו למשל את תושבי חיפה, מבחינתם עם או בלי תעשייה עתירת ידע ואם או בלי אמוניה, חיפה היא העיר הכי שווה ואטרקטיבית בעולם.  

בתוך כך, הכריז משרד האוצר כי כ – 25 מיליון שקלים יושקעו על ידי האוצר וגופים נוספים עד לשנת 2020, לצורך חיזוק מעמדה של העיר התחתית בחיפה כמוקד תעשייה עתירת ידע: "במסגרת זו יוענקו מענקי עידוד לפתיחת אקסלרטורים וחממות, אירועי יזמות, יצירת קשרים בין חברות טכנולוגיה לבין מוסדות אקדמיים ויזמים, והקמת חללי עבודה ליזמי היי טק".

הדברים נאמרו בכנס "פיתוח רובעי חדשנות" שהתקיים בנמל חיפה ביוזמת משרדי האוצר, הכלכלה, השיכון והבינוי והמועצה הלאומית לכלכלה במשרד ראש הממשלה, בשיתוף עיריית חיפה ונמל חיפה:

"חיזוק מעמדה של חיפה כמוקד תעשייה עתירת ידע מהווה חלק ממסקנותיה של ועדת היגוי לחיזוק מעמדה של חיפה בראשותו של מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד. מסקנות הוועדה קובעות כי לחיפה פוטנציאל לביסוס "אקוסיסטם" משמעותי של יזמות טכנולוגית, אשר יקנה לעיר מקומות תעסוקה איכותיים ומגוונים", נמסר מהאוצר.

האם התדמית המנומנמת של חיפה עתידה להשתנות?

אם תשאלו את הוועדה אז אולי תמצאו אופטימיות: "בחיפה קיימים הבסיס והתשתית המיטביים הנחוצים לצמיחה ענפה של התחום ובהם מוסדות אקדמיים ומכוני מחקר רפואיים איכותיים, מערך תחבורה ציבורי מתקדם וחברות  ההיי-טק מובילות. הרחבת מערך היזמות הטכנולוגית על ידי חברות היי טק קטנות ובינוניות, יהווה אבן שואבת לכלל מחוז הצפון ויספק משרות איכותיות מגוונות שיביאו צעירים להתגורר בעיר חיפה".

"ההחלטה להתמקד בעיר התחתית התקבלה ע"י הוועדה לאור פעילות אותה מובילה עיריית חיפה במסגרתה הוקם, בין היתר, קמפוס אקדמאי בו שוכנות כיום שלוחות אוניברסיטאיות ומכללות, הוקמו מעונות סטודנטים וכן חממות טכנולוגיות והוכשרו מתחמי עבודה ליזמים בתחום ההייטק. בעקבות כל אלה נפתחו באזור מקומות בילוי ופנאי ומשרדים התומכים בפעילות ההייטק, מהם נהנים תושבי תושבי העיר והערים הסמוכות, תוך ניצול יתרון הנגישות התחבורתית של העיר התחתית", כך נמסר בהודעה שפרסם האוצר לאחר הכנס.

צילום ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה
צילום ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה

 פרופ' אבי שמחון ראש המועצה הלאומית לכלכלה: "לממשלה יש מטרה ברורה לפתח כלכלית וחברתית את הצפון ואת הנגב. בשביל לעשות את זה חייבים מרכזים מטרופוליניים גדולים וחזקים בחיפה ובאר שבע, שיוכלו להיות מוקד משיכה לסטארט-אפים וחברות היי-טק, שיוסיפו משרות איכותיות מחוץ לגוש דן. הממשלה משקיעה ותמשיך להשקיע משאבים רבים לקידום מטרה זו, על מנת לסייע להביא את נס ההיי-טק הישראלי לפריפריה".

מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד: "כחלק מהחלטת הממשלה לחיזוק מחוז הצפון והעיר חיפה – נבנתה בחודשים האחרונים תכנית ייחודית לפיתוח תעשיית הייטק בעיר התחתית בחיפה, בתקצוב של 25 מיליון שח. עולם הסטארטאפים יכול וצריך להתרחב מעבר למרכז הארץ – וזיהינו בחיפה פוטנציאל משמעותי להיות זירה להתפתחות של קהילת הייטק משגשגת. הממשלה תוסיף לתמוך בשנים הקרובות בחיזוק היתרונות היחסיים של חיפה , בדגש על פיתוח משרות חדשות ותעשייה עתירת ידע".

ראש עיריית חיפה, יונה יהב אמר כי: "החלטת הממשלה עולה בקנה אחד עם הפיתוח המסיבי אותו מבצעת העירייה בשנים האחרונות בעיר התחתית. כבר היום משקיעים מגיעים לחיפה ומגלים התעניינות בסצנת ההייטק בעיר. התוכנית אותה השקנו היום עתידה להוסיף לעיר כ-150 סטרטאפים ומאות עובדים הודות לשיתוף הפעולה בין המוסדות האקדמיים, תעשיית ההייטק, השקעות העירייה והשקעות האוצר".

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות