banner
בריק נגד כחלון // צילומים כפיר סיון ולע"מ לשכת עיתונות ממשלתית
בריק נגד כחלון // צילומים כפיר סיון ולע"מ לשכת עיתונות ממשלתית

נשיא התאחדות בוני הארץ על שר האוצר: "אין במילים שלו שום כלום"

הממשלה הנוכחית, היא בעלת כח אדיר שניתן למפלגה אחת וזה המצב הנכון, כך טען רוני בריק בנאומו בכנס איגוד המהנדסים

נשיא התאחדות בוני הארץ, רוני בריק, פתח את נאומו בכנס ה-10 לבנייה ותשתיות, של איגוד המהנדסים במרכז הירידים בתל אביב, כשהוא מתייחס לתאונות העבודה בענף, ואמר: "תאונות העבודה בענף הבנייה אינן גזירה משמיים. מתכננים, מפקחים, יזמים, קבלנים ועובדים מחויבים לפעול יחד כדי למצוא פתרונות ישימים למכת התאונות הזו.  

"אנחנו בוני הארץ לא מוכנים לתת גב למי שלא לוקח אחריות על מעשיו. אנחנו משקיעים מיליוני שקלים בהכשרה והדרכה של כל הדרגים בחברות שלנו, כדי להפחית את חוסר ההבנה ולהעלות את המודעות לסכנות. אבל זה לא מספיק. אנחנו צריכים את ההתגייסות שלכם ושל המדינה. רק מחויבות מלאה של כל הגורמים המתכננים, המבצעים והמפקחים תביא לשינוי ושיפור. לזרוק הצעות והחלטות על הטלת קנסות זה יפה לכותרות בעיתון. אבל זה לא מציל חיים. רק שילוב של השקעה רחבה באכיפה והכשרה יביאו פתרון".

מפלגה אחת שולטת בענף הבנייה

לדברי בריק, ענף הבנייה נמצא כיום בצומת דרכים: "סטייה חדה מידי של הענף עלולה לגרום לכולנו לפנות אל דרך שלא מובילה לשום מקום. כפי שקורה בישראל כבר עשרות שנים, התלות של כולנו במדינה והחלטותיה היא תלות מלאה. ירצה הרגולטור להיטיב עם הענף והציבור, יעשה כן. אם ירצה לפגוע בנו, הוא יפגע גם יפגע.

"הדבר ניכר עוד יותר בממשלה הנוכחית, שהיא ממשלה שונה ממש שראינו בשנים קודמות, בכל הנוגע לבנייה בתחום הדיור – עם כוח אדיר שניתן למפלגה אחת. אנחנו, בהתאחדות בוני הארץ, סבורים שהמצב הזה הוא המצב הנכון, כי הוא מונע פילוג ומכשלות שנוצרים, בעת שכמה גופים פוליטיים אחראיים על הענף. אבל עם הכוח והיכולת, צריכים לבוא גם אחריות וזהירות. החודשים האחרונים מצביעים על נסיגה משמעותית ברמת הקשב של מקבלי ההחלטות בממשלה לשטח. ההתנהלות הנוכחית מצביעה על רצון עז לבחור בפנייה הלא נכונה בצומת שבה נמצא הענף שלנו. הפנייה אל הקפאת השוק לטווח ארוך. לא צריך להיות כלכלן גדול כדי להבין היטב את הפשט: קיפאון בתחום הבנייה שווה לעצירת הצמיחה במשק. קיפאון הוא מצב כלכלי רע מאוד – תמיד! והוא מצב רע במיוחד במדינה עם שיעור צמיחה טבעית של שני אחוזים בשנה – צמיחה שאין לה אח ורע במערב".

בריק הוסיף כי הוא תמך וימשיך לתמוך בממשלה אך "חובת מקבלי ההחלטות בממשלה להפסיק את הקיפאון בענף הבנייה והתשתיות. ראינו מה קרה לשוק הדיור לאחר הקיפאון בתקופת אורי אריאל ובתקופת לפיד".

הממשלה והרשויות מחסלות קבלנים
בהתייחסות לענף התשתיות והבניה החוזית אמר בריק כי: "הממשלה ‏‏והרשויות המקומיות עושות הכל כדי לחנוק את כלל הפעילים בענף. ‏בדרך הם ‏מחסלים עוד ועוד קבלנים מבצעים שבונים תשתיות ובנייה חוזית‏, מתעמרים בהם, משלמים להם מתי שמתחשק. דורשים מהם להציע הצעות 'התאבדות' במכרזים, שוכחים התחייבויות חוזיות שהתחייבו להם ומונעים מהם להעסיק עובדים זרים למרות מחסור בלתי נסבל באנשי מקצוע. ‏נראה ששוב שכחו בממשלה ובעיריות שאי אפשר למצוא פתרון למשבר דיור בלי בית ספר, ‏בלי ביוב, ‏בלי כביש ומחלף כשבונים דירות ושכונות חדשות".

על שר האוצר אמר בריק: "אם הצורה היא קולות אתה לא בכיוון – העם רואה את הקולות. שמענו התקפות חסרות תקדים של השר עלינו, העם לא טיפש – ראינו את זה במוצאי שבת. אין במילים שלו שום כלום. מי שסיפסר בקרקע שנים היא הממשלה, שמעתי אותך אומר שאנחנו הקבלנים מנהלים מצעים. יש פה מיליון וחצי איש שיצביעו ברגליים וכל עוד תמשיכו לאחוז בקרקע המחירים לא ירדו".

צילומים:
רוני בריק // צילום: כפיר סיון
משה כחלון // צילום: לע"מ, לשכת עיתונות ממשלתית

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות