banner

הותמ"ל: 10,000 יח"ד בבת חפר, מעלות תרשיחא ובנתיבות

הותמ"ל אישרה ארבע תוכניות בהיקף כולל של כ-10,000 יח"ד, מתוכן תוכנית בבת חפר שתכלול כ-1,250 יח"ד, תוכנית במעלות תרשיחא בהיקף של כ-2300 יח"ד ושתי תוכניות בנתיבות שיכללו כ-6,200 יח"ד.

מתכננת הוועדה וממלאת מקום היו"ר, דקלה פרסיקו: "אישור התוכניות היום במעלות ובנתיבות מהווה בשורה של ממש לפריפריה. התוכניות מספקות פתרונות דיור מגוונים ואיכותיים  תוך אספקת כל צורכי הציבור הנדרשים בנוסף לשטחי מסחר ותעסוקה. בנוסף, התוכנית בבת חפר מספקת אף היא פתרונות דיור גם במרכז הארץ. הועדה רואה חשיבות  גבוהה בקידום פתרונות דיור בפריסה ארצית".

בת חפר

התכנית קודמה על ידי רשות מקרקעי ישראל בניהול מתכנן מרחב מרכז- אדר' דוד אמגדי ובאמצעות צוותי התכנון- אדר' אילה רונאל, רונן קישון ואדר' דורון אוהלי. התכנית מרחיבה את הישוב בת חפר ותורמת לחיזוקו באמצעות הגדלת מגוון יחידות הדיור ויצירת מרכז חדש שישרת את היישוב הקיים ואת ההרחבה המוצעת. בנוסף לכך, מתמודדת התכנית עם אתגרי תשתית וסביבה משמעותיים תוך פתרונות מגוונים. התכנית מציעה תכנון של שני אזורים- הרחבה מוצעת למגורים ולאזור תעסוקה מצפון ליישוב הקיים ותכנון מחודש של מרכז היישוב הקיים. התכנית כוללת 1000 יח"ד למגורים ומשלבת בתוכה כ- 250 יח"ד לדיור מוגן ביישוב.

התכנון המחודש של מרכז היישוב יאפשר הסדרה של ייעודי הקרקע השונים ובין היתר שטחים למוסדות ציבור, ספורט ונופש וחניה. כן יתאפשר גיוון של השימושים המוצעים במרכז היישוב לדוגמת דיור מוגן, תעסוקה ועוד. בכך יתאפשר חיזוק מעמדו של מרכז היישוב כמרכז קהילתי המציע שימושים מגוונים של תרבות, פנאי ונופש. שכונת ההרחבה מצפון לישוב מבוססת על בינוי המשתלב עם הבינוי הקיים ביישוב, כשבאזורי הממשק עם היישוב מוצע בינוי נמוך יחסית, ההולך ועולה עד לגובה של 4 קומות בקצה המרוחק של ההרחבה. באזור התעסוקה מוצע בינוי בגובה של עד 5 קומות. כן מוצע בתכנית חיבור מערכת הדרכים של ההרחבה המוצעת לישוב הקיים ויצירה של שטחים ציבוריים פתוחים בממשק בין שני חלקי היישוב. התכנית מציעה מגוון סוגי בינוי, השונים בחלקם מאופי הבינוי הרווח כיום ביישוב, שהינו צמוד קרקע. לאור זאת צפויה כניסה של אוכלוסייה מגוונת, כגון זוגות צעירים ואוכלוסייה מבוגרת, שתתרום ליצירת הרכב מגוון יותר של האוכלוסייה ביישוב. בנוסף, חידוש מרכז היישוב תאפשר את הגדלת השירותים והשימושים המוצעים בו.

התכנית מציעה כ-110 דונם שטח עיקרי למבני ציבור (מ"ר) וכ-160 דונם לשטחים פתוחים. בין היתר מוצעים בשטח התכנית שטחים לבית ספר איזורי, גני ילדים, מתנ"ס  ולצרכים נוספים כגון רווחה, ספורט, משרדי הרשות המקומית ועוד. התכנית מקצה שטחים לבנייני ציבור מעבר לנדרש ליישוב בת חפר ובכך נותנת מענה בין היתר לבית ספר אזורי. התכנית מציעה במרבית המתחמים שטחים ציבוריים פתוחים קטנים וכן פארק גדול שישרת את תושבי היישוב בחלקה הצפוני.

היקף התעסוקה והמסחר בתכנית עומד כל כ-60,000 מ"ר שטח עיקרי, מרביתו במסגרת יעוד משולב לתעסוקה ומסחר באזור התעסוקה החדש המוצע ממערב לכביש 5714. מיקום זה יאפשר נגישות טובה יחסית לאזור התעסוקה, כן יאפשר הפחתת מפגעי הרעש לשכונת ההרחבה המוצעת.

מנהל אגף בכיר לתכנון ופרויקטים רפי אלמליח: "מדובר בתכנית ייחודית המקודמת ע"י רמ"י שכן היא מאפשרת הרחבת ישוב בעל אופי כפרי במרכז הארץ והגדלת ההיצע למגורים בו ביחס ניכר ובתכנון מתחשב ומותאם לתושבים ולסביבה. ההרחבה המוצעת הן לאזור המגורים והן לתעסוקה תאפשר ליישוב בת חפר להתקבע כישוב גדול ביחס לסביבתו הכפרית ולהוות גורם משיכה לתעסוקה, מסחר ושירותים".

התכנית קודמה בשיתוף פעולה מלא עם התושבים והמועצה האזורית על מנת להתאים את התכנון לצרכי האוכלוסייה הנוכחית והעתידית ביישוב והיא מאפשרת מחד מענה לתושבים חדשים המבקשים להשתלב בישוב או משפרי דיור מהישוב והסביבה, ומאידך- תמהיל מגוון של בינוי כגון דיור מוגן. התכנית נותנת מענה תשתיתי לצרכי החיים של התושבים באזור ותואמה מול כל הגורמים הרלוונטיים על מנת לשווקה בהתאם.

נתיבות

התכניות שקודמו על ידי מינהל התכנון כוללות כ- 6,200 יח"ד ופארק עירוני בנתיבות, מתוכן תוכננו גם דירות קטנות ודירות להשכרה שעשויות להתאים לאוכלוסיות שונות וביניהם זוגות צעירים. עוד כוללות התכניות כ- 70,000 מ"ר עבור מסחר ותעסוקה, שטחים ציבוריים פתוחים, כיכרות עירוניות, מבני ציבור ושבילים עבור הולכי רגל ואופניים. אופי הבינוי מגוון וכולל בניינים של 5-10 קומות, צמודי קרקע ודיור מוגן עבור אוכלוסייה מבוגרת. התכניות ממוקמות מערבית לעיר ומהוות עבורה הרחבה משמעותית, בהתאם לעקרונות תוכנית המתאר העירונית. במסגרת התכניות נחל בוהו הממוקם בין שני חלקי העיר, יהפוך לפארק עירוני ייחודי שיחבר את חלקי העיר וישרת את כלל תושבי העיר והאזור. תכנון הפארק נעשה בשיתוף עם קק"ל ורשות הניקוז האזורית. התכניות קודמו ביוזמת הרשות המקומית ותוכננו ע"י משרד יער אדריכלים ומתכנני ערים ומשרד מסילטי אדריכלים ומתכנני ערים.

מעלות תרשיחא

התכנית שקודמה על ידי משרד הבינוי והשיכון ממוקמת ממזרח ליישוב הקיים וצמודה לנחל פקיעין ואגם מונפורט וכוללת כ – 2,300 יח"ד מהן 300 יח"ד קטנות וכן שטחים לצרכי ציבור, שצ"פים לרווחת תושבי השכונה, שטחים פתוחים טבעיים ופארק ארכיאולוגי עירוני – כל אלו בהתאם לתכנית המתאר המאושרת לעיר. התכנית מציעה מגוון של סוגי מגורים הכוללים בין השאר בינוי מדורג, בנייה מרקמית, מגורים משולבים במסחר ומבנים צמודי קרקע. התכנית קודמה על ידי משרד הבינוי והשיכון, בשיתוף הרשות המקומית מעלות-תרשיחא והוכנה על ידי האדריכלים קלאודיו מילול וצביקה קורן.

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות