banner
עו"ד גילעד ושדי // יחצ
עו"ד גילעד ושדי // יחצ

המדריך להצלחת נציגות בעלי הדירות בתמ"א 38

מאת: גילעד ושדי ,עו"ד ומגשר

בחירת נציגות בפרויקט תמ"א 38

לרוב, תחילתם של פרויקטים מסוג התחדשות עירונית, על פי תמ"א 38, על סוגיו השונים מתחיל מחלום של דייר אחד שסוחף ומעורר את שכניו לפעולה, "עלינו להיות השינוי שאנו רוצים לראות בעולם", מהטמה גנדי. הרצון להתחדשות ושיפור תנאי המגורים תחת מעטה של פינוי בינוי וגם תמ"א 38 מוליד במקרים רבים פרויקטים מוצלחים המעניקים איכות חיים, בטחון והשבחה משמעותית של הנכס. לצד ההצלחות הרבות אנו שומעים לא מעט על בניינים "תקועים", על סכסוכים בין שכנים לגבי מהות ואופי הפרויקט משום שקידום הפרויקט נמצא בראש ובראשונה בידי הדיירים או נציגות מטעמם ובשל הבלבול הרב בשוק הנדל"ן ובתקנות ושינויי המדיניות וכן בריבוי היזמים בשוק נמצאים פרויקטים רבים במבוי סתום.

איגוד הנציגות

מספר בעלי הנציגות– הנציגות מיום התאגדותה עד למועד חתימת החוזה נדרשת לקבל החלטות משמעותיות לצורך קידום הפרויקט. על מנת לצלוח את חילוקי הדעות יש לקבל החלטות באופן דמוקרטי ע"י קבלת החלטת הרוב. לשם כך, מומלץ כי חברי הנציגות יהיו במניין אי-זוגי. במידה ובבניין מסוים ישנם אגפים שונים עם מאפיינים שונים מומלץ כי יהיה נציג מכל אגף על מנת לוודא (אפילו למראית עין) כי אותו אגף אינו מקופח בכל הנוגע לתכנון והתמורות. במידה ופרויקט מסוים מורכב מכמה בניינים או כמה כניסות מומלץ כי יהיה נציג לכל בניין או כניסה.

אופי הנציגות-  ראוי כי בנציגות יהיו בעלי עניין אשר מעוניינים בקידום הפרויקט ומאמינים בו. חברי הנציגות כדאי שיהיו בעלי כושר שכנוע ובעלי יחסים טובים עם שאר הדיירים וזמינים להשקעה של זמנם החופשי בפרויקט. לעיתים בבניין ישנם אנשי מקצוע כגון: עורכי דין, מהנדסים, אדריכלים, מפקחי בנייה וכו' אשר יכולים לתרום מזמנם ומניסיונם ולהשרות ביטחון בשכנים. אין כל קשר בין ועד הבניין לבין נציגות הדיירים לקידום הפרויקט, אך ברבים מהמקרים אנשי הוועד הם היוזמים ויש לדבר יתרונות בקידום הפרויקט ובקשר עם הדיירים.

אשרור הנציגות- לאחר שהתאגדו החברים המעוניינים לקדם את הפרויקט עליהם לקבל את הסכמת בעלי הדירות באמצעות מסמך מינוי הנציגות עליו ידרשו בעלי הדירות לחתום. יש לכלול את הפעולות המרכזיות אותם מסמיכים בעלי הדירות את הנציגות לבצע, בלעדיהם לא יהיה ניתן להגיע לחתימת החוזים:

  1. מינוי עו"ד דיירים –  תפקידו הוא ליווי וייעוץ משפטי עד לסיום תיקון צו הבית המשותף בסיום הפרויקט, סיוע בבדיקת היזם והקבלן, מו"מ חוזי, החתמת הדיירים ועוד.
  2. מינוי מפקח מטעם הדיירים – ייעוץ טכני בטרם חתימת ההסכם, בדיקת התכניות ותכניות הביצוע, פיקוח בשלב הבנייה, התאמת המאפיינים הטכניים לאלו המובטחים בחוזה, ביצוע בדק בסיום הבנייה.
  3. מו"מ עסקי ומשפטי למיקסום רווחי בעלי הדירות.

סמכויות הנציגות


לאחר מינוי הנציגות ע"י בעלי הדירות יידרשו חברי הנציגות לקבל החלטות משמעותיות שישפיעו לחיוב או לשלילה על כלל בעלי הזכויות בבניין.  

פרוטוקול ותיעוד – בטרם תחליט הנציגות על מינוי יועצים חיצוניים האמורים לעיל. כדאי בתור התחלה להכין פרוטוקול פנימי ראשוני לגבי הצעדים המתבקשים ולו"ז לביצועם. כדאי לכלול מעין תקנון מקוצר לנציגות בו יסכימו כולם לקבל את החלטת הרוב, אופן קבלת החלטה בנוגע לגריעת חבר נציגות או הכנסת חבר נציגות חדש ועוד נושאים עליהם יש לתת את הדעת בהמשך הדרך.

תיעוד השיח וההחלטות המתקבלות חשובות לשם תיעוד וצפייה בהחלטות העבר והן לשם הצגת שקיפות בפני בעלי הדירות במידה וידרשו לכך.

מינוי עו"ד–  יש לבחור עו"ד בעל ניסיון בתחום המקרקעין ככלל ובהתחדשות עירונית בפרט, בעל ניסיון בהחתמת דיירים ובקיאות בחומר. עוה"ד יידרש לתת מענה תדיר לשאלות ועליו להיות זמין וסבלני ככל הניתן. בהתקשרות החוזית עם העו"ד יש לוודא כי שכר טרחתו ישולם בכל מקרה ע"י היזם.

בחירת היזם– כיום, לאחר שתחום ההתחדשות העירונית קרם עור וגידים יהיה קל יותר לבחון את הצעותיהם של היזמים והשוואתם לפרויקטים מקומיים אחרים בעלי מאפיינים דומים.

התמורות מהפרויקט

יש לזכור כי התמורות מסתמכות על "דוח 0" אותו יכין היזם בטרם יציע את הצעתו. בדוח ישוכלל מחיר בנייה למ"ר לעומת מחיר מ"ר בנוי אותו ימכור בסופו של דבר היזם, שכלול הוצאות המיסוי והיועצים החיצוניים, עלויות בלתי מתוכננות, עלויות המימוניות ועוד. הצעה זו מסתמכת על מס' המ"ר הבנויים אותם ניתן להקים בבניין הספציפי. מס' המ"ר נגזרת מצורת השטח והבניין וגודלם, ממדיניות העירייה, חוק התמ"א 38 (2.5 קומות) במקרה של תמ"א 38, התב"ע המקומית או התב"ע העתידית במקרה של פינוי בינוי.

קבלת מס' הצעות מיזמים ראויים ובחינתם בצוותא יעניקו לנציגות אינפורמציה חשובה ואומדן לגבי מה ניתן לקבל. תמיד, אמרו ליזם כי הנכם מקבלים מס הצעות לבחינה על מנת לקבל הצעות קרובות ככל הניתן למקסימום האפשרי במסגרת הכדאיות הכלכלית של היזם. לאחר התמקדות ביזם ספציפי בצעו עוד מקצה שיפורים והעלו את הדברים על הכתב.

הפיקוח על הפרויקט

מינוי מפקח –  יש למנות מפקח בנייה (עדיפות למהנדס בניין) אשר יעניק לכם ייעוץ בכל הנוגע לתוכניות המוצעות שיצורפו לחוזה כנספח והן לעניין המפרט הטכני שיצורף גם הוא למפרט בפורמט של "עיקרי מפרט טכני" או "מפרט חוק מכר".

אומנם מינוי הנציגות ע"י בעלי הדירות מקנה להם "כוח" מסוים לקביעת זהות היזם וכניסה למו"מ עמו לגבי התמורות אך בל ישכחו הנציגים כי הם בשליחות אותם בעלי הדירות ועליהם לייצג ולדאוג לאינטרסים של כלל בעלי הדירות בבניין. בעלי הדירות יבחנו אתכם במבחן התוצאה ויצפו מכם לשקיפות ויושר .

כלל התמורות המגיעות לבעלי הדירות צריכות לשקף שוויון ואיזונים נכונים על מנת להניח את דעתם של בעלי הדירות. בסופו של ההליך יחתמו בעלי הדירות בעצמם על החוזה המסדיר את זכויות הצדדים עפ"י המו"מ שנוהל ע"י הנציגות. בחתימתם יקבלו עליהם בעלי הדירות את התוצר של עמל הנציגות ופועלו.

כותב המאמר עו"ד גילעד ושדי הינו מומחה בתחום המקרקעין וההתחדשות העירונית ומעניק ליווי משפטי לבעלי הדירות  http://www.vashdi.co.il

 

מי יהיו 70 המשפיעים לשנת 2023?

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות