banner
הדמייה של המתחם // בר לוי אדריכלים ומתכנני ערים
הדמייה של המתחם // בר לוי אדריכלים ומתכנני ערים

תוספת של מיליון מ"ר תעסוקה ומאות דירות: אזור התעשייה סגולה מתחדש

אדריכל ניצן ברכן, מנהל אגף רישוי בעיריית פתח תקווה: "התכנון יהפוך את סגולה לאחד המתחמים המבוקשים בארץ"

זיו גולדפישר 31.08.2023

אזור התעשייה סגולה בפתח תקווה צפוי להפוך לאזור מעורב שימושים, עם מעל מיליון מ"ר של תעסוקה ומסחר ומאות יח"ד. בשבוע הבא תדון הוועדה המחוזית מרכז בתכנית התחדשות אזור תעסוקה סגולה (שכיום קרוי מרכז עסקים ירקון) שבצפון העיר פתח תקווה. בדברי ההסבר לתכנית נכתב כי הדגש באזור התעשייה הוא ייצור מתקדם בעזרת דיגיטציה, רובוטיקה ורשתיות. מנהל אגף הרישוי בעירייה, ניצן ברכן, מסר ל"מגדילים" כי "התכנון יהפוך את סגולה לאחד ממתחמי התעסוקה המבוקשים במרכז הארץ".

הדמייה של המתחם // הדמייה של המתחם // בר לוי אדריכלים ומתכנני ערים
הדמייה של המתחם // הדמייה של המתחם // בר לוי אדריכלים ומתכנני ערים

תכנית "סגולה – פתח תקווה" מציעה התחדשות אזור תעסוקה ירקון כאזור מעורב שימושים למגורים, תעסוקה, תעשייה ומסחר עם תוספת של 1.1 מיליון מ"ר למסחר ותעסוקה (מעל 943 אלף מ"ר תעסוקה ו-169 אלף מ"ר מסחר), וכן תוספת של 800 יח"ד, בהיקף של 44,000 מ"ר.

ניצן ברכן אדריכל העיר פתח תקווה // דרור סיתהכל
ניצן ברכן אדריכל העיר פתח תקווה // דרור סיתהכל

את התכנית יזמה עיריית פתח תקווה. אדריכל ניצן ברכן, מנהל אגף רישוי בעירייה, אומר ל"מגדילים" כי: "לפתח תקווה 3 אזורי תעסוקה גדולים כאשר כל אחד בעל מאפיינים שונים. בעוד קריית אריה מאופיינת במגדלי משרדים והייטק חדשניים ורמת סיב כאזור בילוי פאבים מסעדות ובתי קפה – אזור התעסוקה סגולה שמר על אופיו המקורי הכולל מגרשים גדולים ומחירים סבירים שאפשרו את המשך  שימושי התעשיה ותעסוקה. עיריית פ"ת רואה חשיבות בהמשך פיתוח אזור תעסוקה זה, המהווה את הכניסה הצפון מזרחית לעיר ולכן קידמה תכנית שמטרתה לפתח ולהעצים את אזור התעסוקה, תוך מתן דגש על ערוב שימושים, התייחסות לצרכי ציבור ותשתיות תומכות,  קישוריות לשטחים הפתוחים, לרבות חיבורים וקישורים לפארק הירקון, חיזוק הצירים המרכזיים וקישוריות למרכזי התחבורה (תחנת רכבת כבדה, המטרו). 

עוד לדבריו, "התכנון מחזק את הקשר אל העיר ע"י שילוב מגורים בתמהיל מגוון, לרבות יח"ד קטנות לזוגות צעירים, באזורים הסמוכים לציריי מתע"ן. יחידות אלה יהוו גם תמריץ לפיתוח המעטפת של אזור התעסוקה הגובל בכביש 40 וזאת עם יצירת רשת הליכתיות ומסלולי אופניים. התכנון המוצע בשילוב עבודות פיתוח משמעותיות שהעירייה יוזמת וכוללות פיתוח נחל שילה וקישור לפארק הירקון ופיתוח רשת תחבורה ענפה, יהפכו את אזור התעסוקה סגולה לאחד ממתחמי התעסוקה והתעשייה החכמה המבוקשים במרכז הארץ".

מסתמכים על התחבורה
התכנית ממוקמת בסמיכות למערכת להסעת המונים של רכבת ישראל, מטרו M2 ובהתאם לשלד העירוני. אזור התכנון, בהיקף של 1,213 דונמים, תחום בין כביש 40 במזרח, נחל שילה בצפון, פארק הירקון מצפון וממערב, בית עלמין סגולה והרחובות רבניצקי והרב יאיר חפוטא מדרום. האזור מהווה את הכניסה הצפונית לעיר פתח תקוה, צמודה אליו תחנת רכבת סגולה, ממזרחה מתוכננת לקום תחנת מטרו M2 ודפו לקרונות, ודרומית אליו במרחק קצר קיימת התחנה המרכזית של פתח תקוה שאליה מגיע גם הרכבת הקלה הקו האדום.

התכנית מבקשת לנצל את הנגישות של המתחם לתחבורה ציבורית והפיכתו ל-hub (מוקד תחבורתי). בדברי ההסבר לתכנית נכתב כי: "התכנית מטפלת בכל האזור, מעדכנת אותו וממצה את הפוטנציאל הטמון בו, במיוחד לאור ההאב (HUB) התחבורתי הגדול המתהווה מסביבו, דרך חידוד השימושים המותרים בו, ושימוש באזור מושכל המשלב שימושים מעורבים עם זכויות בניה מוגברות מחד ומשמר אזור לתעשייה ומלאכה מאידך, כאשר הדגש באזור התעשייה הינו על המהפכה התעשייתית הרביעית המשלבת ייצור מתקדם בעזרת דיגיטציה, רובוטיקה ורשתיות".

אזורי הבינוי
התכנית מחלקת את השטח למספר מתחמים, שבכל אחד מהם יש הוראות בינוי שונות. בחלק הסמוך לכביש 40, ממול לדפו של המטרו ומדרום לתחנת רכבת סגולה מתוכננת רצועה אורכית המחברת את העיר בדרום להאב (מוקד) התחבורתי ולפארק הירקון מצפון, ומהווה האב תעסוקתי עם זכויות מוגברות ומאופיין בבניה גבוה. 

בחלק הדרומי של הרצועה תתאפשר אף הקמה של אזור מעורב מגורים (דיור מכיל – דירות קטנות וכו') כתפר בין שכונות העיר הקיימות מדרום ואזור התעסוקה המתהווה מצפון, בציר המוביל למרכז הסעות המונים. מצפון לקו הכחול, נערכת תכנית רחבת היקף הכוללת את חלקו המערבי של פארק הירקון בתחום שיפוט פתח תקווה. התכנית של פארק הירקון ואזור עסקים ירקון נערכות במקביל ובתיאום מלא.

ציר בן ציון גליס מיועד להפוך לציר המשלב תעסוקה ומסחר בחזית דפנותיו, ותעשייה בדופן הפנימית הצפונית לציר. במערב, מתוכננת לקום טיילת המייסדים הכוללת חזית מסחרית לאורכה, שתלווה את רחוב הרכבת ותתחבר לפארק הירקון, כאשר מערבית לה מוגדרים שימושים של מסחר ומשרדים. בצפון תתבצע הסדרה של גדות נחל שילה והקמת טיילת לאורכה עם מעברים צפונה לפארק מעבר לנחל.

עורך ראשי התכנית הוא משרד בר לוי אדריכלים ומתכנני ערים.

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות