banner
צילום: דוברות העירייה
צילום: דוברות העירייה

הוד השרון: נקבעו מסגרות תכנוניות לכ-9,000 דירות בשלושה מתחמים חדשים

תוכנית המיתאר להוד השרון 2050 עברה למתן תוקף בוועדה המחוזית והיא מתייחסת לכ- 48,825 יחידות דיור, כ- 150,000 תושבים, כ- 1.8 מיליון מ"ר תעסוקה וכ- 200,000 מ"ר למסחר

ראש עיריית הוד השרון אמיר כוכבי ומהנדס העיר סרג'יו וולינסקי, חתמו על מסמכי תוכנית המתאר הכוללנית לעיר ובימים הקרובים היא צפויה להתפרסם ברשומות, כך מדווחת עיריית הוד השרון, שם מציינים כי: "ראש העיר הנחה לקדם תוכניות מדיניות חדשות וצופות פני עתיד בדגש על תיקון עיוותי תחבורה ופיתוח שטחים ציבוריים". 

המסגרת התכנונית כוללת 8,988 יח"ד חדשות
תכנית המתאר הכוללנית הר/2050 אושרה לתוקף בתנאים ביום 12.12.2021, כאשר התנאים מולאו ואושרו בשבוע שעבר וכעת סטים למתן תוקף נמצאים בחתימות בוועדה המחוזית. לאחר מכן המסמכים יפורסמו לציבור באינטרנט ובילקוט הפרסומים.
התוכנית מתווה את מדיניות התכנון העירונית עד לשנת 2050 וקובעת מסגרת סטטוטורית למימוש, זאת ללא תוספת ביחידות דיור מעבר למה שקיים בתכניות בניין עיר מאושרות ובהליכי תכנון.
התוכנית קובעת מסגרת תכנונית למספר מתחמי תכנון חדשים לתכנון כולל: מתחם הוד הירקון (6000 יח"ד, 220,000 מ"ר לתעסוקה), מתחם שביל התפוזים (2,230 יח"ד, 10,000 מ"ר מסחר), מתחם שכונת הפועלים (758 יח"ד, 5,000 מ"ר מסחר).
סה"כ קיבולת תכנית מתאר לשנת היעד מוערכת בכ- 48,825 יחידות דיור, כ- 150,000 תושבים, כ- 1.8 מיליון מ"ר תעסוקה, וכ- 200,000 מ"ר למסחר.

השלב הבא: תוכניות אב להתחדשות עירונית
בתוך כך, תכנית המתאר הכוללנית מאמצת את הוראות תכנית תקפה הר/1/38 ומורה על הכנת תכניות אב למתחמי התחדשות עירונית בשכונות הוותיקות של העיר, לרבות במרכז העיר, ביניהן שכונת רמתיים ושכונת מגדיאל. יש לציין כי תכנית המתאר לא נוקבת בערך של מספר יחידות דיור והיא מותירה את הנושא לקביעה במסמכי מדיניות.

עקרונות התכנון והליכי שיתוף הציבור
במינהל ההנדסה מציינים כי עקרונות התכנון עוסקים בשימור הזהות הראשונית של ערכי נוף, תרבות ומרקמים יחודיים, כגון אזורי טבע, מרחבים חקלאיים ושימור מבנים. עוד עוסקת התוכנית בתכנון בר קיימא סביבתי, לרבות ניתוח אקלימי ותכנון משולב של נוף וניקוז. דגשים נוספים הושמו על המרחב הפתוח והציבורי. 

בעירייה אומרים כי: "עם כניסתו לתפקיד לפני שלוש שנים קידם ראש העירייה שיח משותף עם ועד הפעולה נגד תוכנית המתאר ופעל לגבש הסכמות אשר יאפשרו את שחרור העיר מהפלונטר התכנוני שנוצר לאחר הצלחת ועד הפעולה בבית המשפט. בשיח אינטנסיבי מול ועד הפעולה, מתכננים, צוות מקצועי של הועדה המקומית והרגולציה התכנונית במנהל התכנון קידם כוכבי ביחד עם ראש מטה הדיור דאז זאב בילסקי ומ"מ יו"ר הועדה המחוזית דאז דוד לפלר, שורה של הסכמות שאפשרו את הפשרה שקיבלה תוקף בבית המשפט העליון".
בין היתר, מדובר על קיומם של הליכי שיתוף ציבור כבר משלב התכנון המקדמי, מה שלטענת ועד הפעולה נמנע בדרך בה קודמה תוכנית המתאר.  

אמיר כוכבי, ראש עיריית הוד השרון, מסר כי: "הוכחנו שפיתוח עירוני לא צריך להיות על חשבון התושבות והתושבים, אלא חייב להיעשות יחד איתם, תוך שמירה על כך שלצד הפיתוח, תינתן מספיק תשומת לב לחיזוק התשתיות העירוניות. עמדנו מול האתגר של ירושת תוכנית מתאר פחות טובה לעתיד העיר התקועה בבתי משפט, הצלחנו גם לשפר אותה וגם להבטיח בשנים הקרובות יציבות תכנונית שמאפשרת לנו לקחת את העיר כמה צעדים קדימה בהתאם לחזון העירוני ועכשיו אנחנו נערכים לתהליך גיבוש מסמכי מדיניות שיפיקו לקחים מהתוכנית  וישימו דגש על איכות החיים של תושבות ותושבי העיר והאיתנות הכלכלית של העיר תוך טיפול באתגרי ניקוז, תעסוקה וקהילה באופן שייטיב עם הפיתוח העתידי של העיר".

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות