banner
זיוה הימברג // באדיבות עיריית חדרה | Depositphotos
זיוה הימברג // באדיבות עיריית חדרה | Depositphotos

המאבק על תוכנית הענק במזרח חדרה: העירייה עתרה לבג"צ

העירייה דרשה לדחות את הדיון בתוכנית להקמת 6,900 דירות במזרח העיר אולם בוותמ"ל לא השיבו – והיא עתרה לבג"צ

בשבוע שעבר פורסם ב"מגדילים" כי הוועדה למתחמים מועדפים לדיור (ותמ"ל) צפויה לערוך מחר (רביעי) דיון ראשון בתכנית "חדרה בית אליעזר", שאותה יוזמה רשות מקרקעי ישראל, ואשר מציעה 6,900 יח"ד ו-41,000 מ"ר תעסוקה ומסחר על שטח חקלאי. שעות ספורות לאחר מכן, שיגרו בעירייה מכתב משפטי לאדר' סיגי בארי, מתכננת הוועדה, בו הם מבקשים לדחות את מועד הדיון להפקדת התוכנית, זאת עד לאחר הבחירות לראשות העירייה ולמועצת העירייה. גורם בעירייה אמר ל"מגדילים" כי במידה והדיון לא יידחה, העירייה תשקול להגיש בקשה לצו מניעה לקיום הדיון בוותמ"ל. כאמור, היום הוגשה באמצעות עו"ד אמיר בירנבוים ממשרד עורכי דין עופר שפיר ושות', העתירה לבג"צ, בבקשה למתן צו על תנאי ובקשה לצו ביניים, ובבקשה להורות על דחיית הדיון או לחילופין על קיום דיון נוסף לאחר הבחירות, ש"במסגרתו תינתן לעותרות אפשרות אמיתית לפרוש את עמדתן ביחס לתכנית, וזאת טרם קבלת החלטה בדבר הפקדתה".

העתירה הוגשה נגד הוועדה הארצית לתכנון ובנייה, המטה הלאומי לתכנון, רמ"י ועוד שורה של רשויות מקומיות רלבנטיות הגובלות בשטח התוכנית, בהן אור עקיבא, פרדס חנה, עמק חפר וחוף הכרמל. בעירייה מציינים כי הם "נדהמו לקבל הודעה" על קליטת התכנית לאחר אישור עמידתה בתנאי סף ובאותה נשימה הזמנה לדיון האמור. 

התוכנית האמורה משתרעת על שטח של 1,580 דונם חקלאיים במזרח העיר, והיא  מקודמת מזה מספר שנים אלא שכבר לפני 4 שנים הודיע ראש העיר דאז, צביקה גנדלמן, על התנגדותו לבנייה מסיבית שכזאת בעיר, והביע חשש כי הקמת השכונה תפגע בעיר, בפיתוח במערב העיר ובכלכלתה. התכנית אז יועדה לכלול 8,200 יח"ד. לפני שנה וחצי נערך דיון ראשון במסגרת שולחן עגול בתכנית, שממנה נעדרו נציגי העירייה. היקף הבינוי בתכנית היה גבוה יותר, וכלל כ-7,500 יח"ד, מתוכן 600 יחידות לדיור מוגן. גם נציג ארגוני הסביבה שהשתתף בדיון, הביע את התנגדותו, ואמר כי: "אין מקום לבנות בשטחים פתוחים, ואין צורך בתוכנית הזאת".

בעתירה טוענת העירייה, כי מנכ"ל מינהל התכנון הבטיח בפניה שלא לקיים דיון בתוכנית טרם הבחירות לרשויות המקומיות, שיתקיימו בחודש הבא: "ביום 12.6.2023 נערכה פגישה בלשכת מנכ"ל מינהל התכנון ובהשתתפות מ"מ ראש עיריית חדרה, מנכ"ל העירייה וגורמים עירוניים נוספים. במהלך פגישה זו הציגו גורמי העירייה את השגותיהם המהותיות ביחס לתכנית המוצעת, ובמענה הובטח להם מידי מנכ"ל מינהל התכנון כי התוכנית לא תובא לדיון להפקדה טרם הבחירות לרשויות המקומיות וטרם שתינתן התחשבות להערות העירייה".

עוד נטען כי במינהל התכנון עצמו הוגשה חוות דעת נגד התוכנית: "ביום 1.2.2018 הביעה מתכננת ועדה מחוזית חיפה, אדר' ליאת פלד, התנגדות נחרצת לתוכנית, תוך שמביעה עמדתה כי יש למקד את מאמצי התכנון והפיתוח בשטח העיר הקיימת, בהתאם לתוכנית המיתאר לעיר חד2020, שאושרה רק זמן קצר קודם לכן, ולא לתכנן שכונות חדשות על שטחים פתוחים ממזרח לעיר; וכן שלא ניתן לקדם תכנון לשכונה חדשה ללא חיבור נוסף לכביש 4 עבורה". 

עוד נטען כי התוכנית מותנת בגיבושו של הסכם גג מול רמ"י, שיבטיח היתכנות לפיתוחה של השכונה המתוכננת, ואף נערכו מספר פגישות בנושא, מו"מ זה עודנו בראשיתו וטרם הושגו הסיכומים הדרושים להסכם גג.

מנכ"לית עיריית חדרה, זיוה הימברג, מסרה בתגובה כי: "מדובר בתוכנית מהותית שיש בה לשנות ולהשפיע על עתידה ואופייה של העיר חדרה לעשורים הקרובים וקיים חשש כי קידומה יפגע בערכי טבע וכרסום במסדרון אקולוגי. התוכנית הזו פוגעת קשות בהתפתחותה של העיר, כולל פגיעה במימוש תכניות התחדשות עירונית. לא נאפשר את קידומה! העובדה כי נקבע דיון כה משמעותי בתקופה כל כך מורכבת, בצל בחירות לרשויות המקומיות ובטווח זמנים כה קצר, מעוררת סימני שאלה. אנו ערים לצורך לפתור את מצוקת הדיור אולם יש הרבה מאוד פתרונות אחרים שכבר הוצאנו לפועל בחדרה. נעשה כל שביכולתנו למנוע את הדיון בעת הזו".

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות