banner
רועי דורון, ראש חטיבת ההתחדשות העירונית // צילום: רז רוגובסקי | Depositphotos
רועי דורון, ראש חטיבת ההתחדשות העירונית // צילום: רז רוגובסקי | Depositphotos

כיצד שינויי השוק משפיעים על בחירת חברה יזמית להתחדשות עירונית?

עו"ד רועי גלעד-דורון, ראש חטיבת ההתחדשות העירונית בחברת דן נדל"ן: "שוק הנדל"ן הופך מורכב מאוד בימים אלה, מצד אחד נסיקה במחירי הדיור ומאידך עליה של ריבית בנק ישראל וצמצום קבלת אשראי ליזמים – מצב המחייב לבחור חברה יזמית בעלת איתנות פיננסית וניהול סיכונים בריא"

מגדילים 29.05.2022

עליית מחירי הדיור כתוצאה ישירה של עליית ערכי הקרקע בשנים האחרונות, העלתה במקביל ובאופן משמעותי גם את הכדאיות הכלכלית ליזמים בפרויקטים של התחדשות עירונית, ובפרט פינוי בינוי. המדובר גם בפרויקטים בערים הנמצאות מעבר לגבולות גוש דן, במעגל השני והשלישי שהפכו להיות פוטנציאליות למיזמי התחדשות עירונית. מכאן שעוד ועוד מתחמים הופכים להיות רלוונטיים יותר ומספר החברות היזמיות, הקטנות והגדולות, הפרטיות והציבוריות, הרוצות גם הן נתח בשוק הצומח, עולה אף הוא. התוכנית הממשלתית שעליה דווח לאחרונה לפיה 12 ערים בכל הארץ, באזורי הביקוש, גוש דן ופריפריה, ייהנו מתקצוב לקידום פרויקטים של התחדשות עירונית, שיפטור מצב של היעדר משאבים למימון צרכי הציבור לאור תוספת הבינוי והאוכלוסייה בתחומי הרשות, תגדיל גם היא לבטח את מספר הפרויקטים . 

"ואולם, למרות השינויים הרבים שחלו בשנים האחרונות בתחום ההתחדשות העירונית, בתהליך הבסיסי של פרויקט פינוי-בינוי, ובעקרונות המנחים אותו לא חל שינוי מהותי" מסביר עו"ד רועי גלעד-דורון, ראש חטיבת ההתחדשות העירונית בחברת דן נדל"ן מקבוצת דן, "התהליך מתחיל בפניה יזומה של דיירים אלינו או בפניה שלנו אליהם, על פי מקומות שאנו מזהים בהם פוטנציאל גבוה להתכנות, ולאחר בדיקות מקדימות ברמה ההנדסית והכלכלית ולאחר שישנה היענות חיובית מצד הדיירים, מתחילים בעריכת הסכמים עם עורכי הדין ולאחר מכן חתימה על הסכמים.
"מבחינתו, הדיירים הופכים להיות שותפים לדרך מהרגע הראשון מאחר והם בעלי הקרקע. למעשה, מהרגע שהדיירים מסמיכים את כוחנו לדחוף את הפרויקט קדימה, ננהל מולם מו"מ על מנת להגיע להבנות המתאימות לשני הצדדים בזכות צוותים משותפים, ואנשי מקצוע מטעמנו ומטעמם, המגבשים את המפרט ולוחות הזמנים של הפרויקט. בשלב הבא מגישים תוכניות לרשות המקומית והמחוזית ותהליך האישורים מתחיל. חשוב לציין שלאורך כל התהליך נמשיך לדאוג לדיירים, למשל בכל הזמן שבין חתימת ההסכם ועד להוצאת ההיתר שאורך מספר שנים, נדאג לתחזק את הבתים הישנים ולסייע עד כמה שניתן. לצורך כך אנו מגייסים כבר בשלבים הראשונים אנשי מקצוע לרבות סוקר חברתי שידאג לנושא".

עו"ד דורון מסביר כי בסופו של דבר הצלחה של פרויקט נתונה לשילוב הראוי שבין הרשות המקומית שדוחפת ומעודדת את הפרויקט, הדיירים ונציגיהם, אך חשוב מכל החברה היזמית המביאה עמה ניסיון, יכולת מוכחת בעבודה מול גופי תכנון ורשויות. לדבריו, "שוק הנדל"ן הופך מורכב מאוד בימים אלה, מצד אחד נסיקה במחירי הדיור עם עליות מחירים של עשרות אחוזים ומאידך עליה של ריבית בנק ישראל אשר גורמת לצמצום קבלת אשראי ליזמי הנדל"ן בעת הליווי הבנקאי, מחייבות ניהול חכם ושקול של חברה יזמית עם איתנות פיננסית וניהול סיכונים בריא, החולשת על סקטורים נוספים כדוגמת השקעות ונדל"ן מניב, תשתיות ותחבורה ציבורית, הייטק, ייבוא ועוד". 

חברת דן נדל"ן שהינה זרוע ההשקעות והנדל"ן של קבוצת התחבורה "דן", הינה בעלת ניסיון ורקע נדל"ני של עשרות שנים. לחברה מחלקת התחדשות עירונית ייחודית הפועלת בייזום וניהול של פרויקטים רחבי היקף להתחדשות עירונית ומאגדת בתוכה את אנשי המקצוע המובילים בתחום. החברה מקדמת כיום כ-3,000 יח"ד במסגרת התחדשות עירונית, כולם באזורי הביקוש בערים תל אביב, גבעתיים, בת ים, חולון וחדרה.
לדן נדל"ן חוסן פיננסי עתיר שאינו מושפע רק משוק הנדל"ן, אלא מבוסס גם על אפיקי השקעה שונים המעניקים לה גב כלכלי איתן בכל תקופה ומול כל הגורמים ובכך מספקת ביטחון, אמינות ויציבות לכלל השותפים ובעלי הדירות לכל אורך הדרך עד לקבלת מפתח לדירה החדשה. 

"תחום ההתחדשות העירונית עבור חברת דן נדל"ן הוא בהחלט אפיק השקעה נוסף הנמדד על פי ערכים של היתכנות וכדאיות כלכלית, ועם זאת, כחברה הקיימת מימיה הראשונים של המדינה, עם תרבות ארגונית שבאה לשרת ציבור, כשערכים כמו שותפות והדדיות הם נר לרגליה, אנו ממשיכים לבחור במיזמים בעלי ערך חברתי. במקרה הזה, חידוש פני השכונות הוותיקות והמשך בניית הארץ, לא רק באזורי הביקוש אלא גם בפריפריה. דן הייתה ונשארה הדרך שלכם הביתה", מסכם דורון.

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

לכנס הנדל"ן השנתי | כל בכירי הענף במקום אחד!

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות