banner
ישראל יעקב // צילום: איגור פינקלשטיין
ישראל יעקב // צילום: איגור פינקלשטיין

למה לרכוש דירה בתל אביב אם ברמת גן היא תעלה לכם מיליון שקל פחות?

בדיקה מקיפה שערך שמאי המקרקעין ישראל יעקב למחירי דירות 4 חדרים בערים סמוכות, מצאה כי הפערים מגיעים למאות אלפי שקלים ועד מיליון שקל: "משפחות יכולות להוזיל את העלויות באופן משמעותי" – כל הנתונים לפניכם

"משפחות צעירות שמתחילות לחפש דירה יעדיפו בדרך כלל להתגורר סמוך ככל הניתן למקום מגוריהן הנוכחי או לעיר הולדתם, בין היתר משום שהם כבר מכירים את השירותים הקהילתיים שמספקת הרשות המקומית ואת דרכי הגישה לסביבת מגוריהם, את בתי הספר, מרכזי הבילוי והפנאי ועוד", כך טוען השמאי ישראל יעקב, אשר ערך בדיקה מקיפה למחירי דירות 4 חדרים בין ערים סמוכות, לאחר שלדבריו מדובר במידע נחוץ וחיוני במיוחד על רקע עליית מחירי הדיור. "לעיתים משפחות לא יודעות שהן יכולות להוזיל את העלויות באופן משמעותי – אם רק ירחיבו במעט את מעגל החיפוש", אומר יעקב שמצא כי קיימים פערים של מאות אלפי שקלים ועד יותר ממיליון שקל במחירי דירות 4 חדרים חדשות בין ערים הסמוכות זו לזו במרחק של עד 10 קילומטרים בלבד. 

הבדיקה מתבססת על נתוני הלמ"ס ורשות המיסים שעובדו על-ידי ישראל יעקב. במסגרת הבדיקה נבחנו עשרות פרויקטים בערים באזור המרכז, השרון, השפלה ודרום הארץ: תל אביב-רמת גן, רעננה-הרצליה, קריית אונו-יהוד מונוסון, ראש העין-פתח תקווה, יבנה-רחובות, חיפה-טירת הכרמל, אשדוד-אשקלון, ובאר יעקב-ראשון לציון. 

תל אביב-רמת גן: פערים של יותר ממיליון שקל
על פי הבדיקה, הערים רמת גן ותל אביב גובלות אחת עם השנייה ודירות דומות בפרויקטים בעלי סטנדרט זהה הרחוקות כ-1-2 קילומטר אחת מהשנייה, נמכרות בפערי מחיר של יותר ממיליון שקל בממוצע. ברמת גן המחיר עומד על כ-2.510 מיליון שקל בממוצע ובת"א על 3.870 מיליון – 1.36 מיליון שקל הבדל.
"זה כמובן הגיוני שהפער הגדול ביותר יהיה בין תל אביב לערים השכנות לה. בפועל הפער גדול אף יותר מכיוון שהמחירים בתל אביב כוללים גם דירות בדרום העיר ובאזורים שפחות מיועדים למשפחות", מסבירה רונית כהן, מנהלת השיווק והפרסום בחברת צמח המרמן. לדבריה, "במחיר של דירת 4 חדרים בתל אביב אפשר לקנות בפרויקט שלנו דירת 5 חדרים על הפארק הלאומי ברמת ואם נשווה תפוחים לתפוחים – מחירה של דירת 5 חדרים חדשה בתל אביב בצמוד לפארק הירקון מתקרב למחיר פנטהאוז בפרויקט שלנו שעלותו כ-12 מיליון שקל", היא אומרת. 

רחובות-יבנה: כ-630 אלף שקל הבדל
בבדיקה נמצא כי בין המחירים בערים רחובות ויבנה קיים פער של כ-630 אלף שקל, כאשר ברחובות המחיר עומד על 2.550 מיליון שקל בממוצע וביבנה על 1.920 מיליון שקל.
יעקב מציין כי: "בשנים האחרונות השכונות הירוקות ביבנה הפכו למגנט למשפחות צעירות ואנחנו רואים את זה במחירי הדירות. עם זאת עדיין יש הזדמנות לרכוש דירה במחירים אטרקטיביים ביחד למרכז כמובן ובוודאי ביחס לרחובות השכנה". 

פתח תקווה-ראש העין: פער של כ-500 אלף שקל
עוד נבדקו הערים ראש העין ופ"ת, שם נמצאו פערי מחיר של 500 אלף שקל. בפ"ת המחיר הממוצע עמד על 1.9 מיליון שקל ובראש העין 1.4 מיליון שקל. לדברי יעקב, "במסגרת הסכמי הגג הייתה הצפה של דירות בראש העין דבר שמיתן מאוד את עליות המחירים שם. ישנם אזורים בפסגת אפק בהם המחירים אפילו נמוכים יותר".

קריית אונו-יהוד מונוסון: פער של כחצי מיליון שקל
בקריית אונו המחיר הממוצע עמד על 2.490 מיליון שקל, כ-460 אלף שקל יותר מהמחיר ביהוד מונוסון הסמוכה שמחיר דירה ממוצעת בה עמד על 2.03 מיליון שקל. 

ראשון לציון יקרה בכ-340 אלף שקל מבאר יעקב
בבדיקת המחירים בערים ראשון לציון ובאר יעקב הסמוכות נמצאו פערי מחיר של כ-340 אלף שקל. המחיר הממוצע בראשון לציון עמד על 1.960 מיליון שקל, בעוד שהמחיר בבאר יעקב עמד על 1.620 מיליון שקל בממוצע. 

חיפה-טירת כרמל: פער של 240 אלף שקל
בין חיפה לטירת הכרמל נמצאו פערי מחיר של 240 אלף שקל, כאשר בחיפה המחיר הממוצע של דירה הוא 1.630 מיליון שקל ובטירת הכרמל 1.390 מיליון שקל בממוצע. 

אשדוד-אשקלון: הבדל של כ-170 אלף שקל במחיר
אשדוד ואשקלון הן שתי הערים הדרומיות ביותר שנבדקו, ופערי המחיר בשתיהן גבוהים בהרבה מהמרחק הגיאוגרפי ביניהן. באשדוד המחיר הממוצע עמד על 1.650 מיליון שקל ובאשקלון על 1.480 מיליון שקל – פער של 170 אלף שקל. "הפער במחירים בין אשקלון לאשדוד הוא פער זמני בלבד. המחיר הממוצע של דירת 4 חדרים בעיר מסוימת הוא למעשה נגזרת של ההיצע באותה עיר", אומרת טלי שרון, סמנכ"לית השיווק והמכירות בקבוצת רם אדרת, "באשקלון ההיצע של דירות חדשות גדול בהרבה מההיצע באשדוד והמחירים בה במגמת עלייה, כך שאני מעריכה שהפער בין שתי הערים לא רק שיצטמצם, אלא שבשנה הבאה הנתונים יהיו לטובת אשקלון. צריך גם לזכור שיש הבדל משמעותי בין דירות חדשות שנבנות בשכונות החדשות לשאר העיר. שכונה כמו עיר היין היא שכונה אוטונומית, שמתפקדת עצמאית, ומושכת אליה המון ביקושים הן מתושבי אשקלון והן מתושבי אשדוד. מחירי הדירות בשכונה נמצאים כל הזמן במגמת עלייה ונכון להיום המחיר של דירת 4 חדרים הוא כ-1.65 מיליון שקל".

רעננה-הרצליה: הבדלים של 150 אלף שקל במחיר
פערי המחיר בשתי הערים הסמוכות רעננה והרצליה מסתכמים ב-150 אלף שקל בממוצע על פי הבדיקה. בפרויקטים שנבדקו המחיר הממוצע ברעננה עמד על כ-2.8 מיליון שקל ובהרצליה המחיר הממוצע עמד על כ-2.650 מיליון שקל. "רעננה נמצאת בשנים האחרונות בתנופת בנייה משמעותית של התחדשות עירונית לצד פרויקטים חדשים בשכונת נאות שדה", אומר אלי ביתן, סמנכ"ל השיווק בפרץ בוני הנגב, "מדובר בעיר הנחשבת לאחת מהערים המבוקשות בישראל עם רשות מקומית שמצטיינת באספקת שירותים, לצד שתי תחנות של רכבת ישראל, קו מטרו שיעבור ברחוב וייצמן בסמוך לשכונת נאות שדה ויקנה לה נגישות מעולה, וסמיכות העיר לצירי תחבורה מרכזיים – כל אלו יחדיו משפיעים על הביקושים במחירי הנדל"ן בעיר". 

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות