banner
קיבוץ רוחמה // צילום: שמוליק בן אור
קיבוץ רוחמה // צילום: שמוליק בן אור

"כמו שהמדינה תפקדה עד עכשיו, זה היה קטסטרופה" – האם התכנית להרחבת קיבוץ רוחמה שבעוטף תאושר כעת?

הקיבוץ מועמד לקלוט את תושבי כפר עזה עם הרחבה ל-600 יח"ד. המנהל העסקי בקיבוץ, עמית פרדמן: "התכנית נותנת לנו אופק"

זיו גולדפישר 26.11.2023

שבועות ספורים לאחר ששר הבינוי והשיכון הגדיר את קיבוץ רוחמה כאפשרות לביתם הזמני של חברי קיבוץ כפר עזה, שפונו בעקבות הטבח ב-7 באוקטובר, עלתה לדיון ראשון תכנית להרחבת הקיבוץ ל-600 יח"ד. ועדת מקצועית לענייני מים וביוב בוועדה המחוזית דרום ממליצה על הפקדתה של התכנית הכוללנית לקיבוץ רוחמה, הכוללת תוספת יח"ד שצפויה להגדיל את הבינוי בקיבוץ עד פי 3. המנהל העסקי בקיבוץ, עמית פרדמן, מסר ל"מגדילים": "התכנית אמנם הוגשה ללא קשר לאירועים, אבל היא אמורה לסייע עם קליטת תושבי כפר עזה".

התכנית הכוללנית של קיבוץ רוחמה, שהוגשה לוועדה המחוזית בשנה שעברה, מציעה יצירת מסגרת תכנונית להסדרת השטח הבנוי של קיבוץ רוחמה, לרבות תוספת יח"ד עד ל-500 יחידות דיור ועוד 100 יח"ד קטנות (דיור זמני), רה-תכנון של מתחם המגורים המזרחי, הסדרת מערכת התנועה הרגלית והמוטורית, שטחי הציבור, מבני המשק והתעסוקה. קיבוץ רוחמה, המשויך למועצה האזורית שער הנגב וממוקם בנגב המערבי, כולל כ-750 תושבים – כ-200 יח"ד. 

התכנית, יוזמת המועצה האזורית שער הנגב והקיבוץ, מכילה סה"כ 500 יח"ד בהתאם מותר על פי תכנית המתאר הארצית תמ"א 35, ועוד 100 יח"ד קטנות, במגוון צפיפויות וסוגי מגורים שיתאימו לקהילה רב-דורית, הטרוגנית ושיתופית, תוך מתן מענה לצרכי הציבור ולצרכי התעסוקה והכלכלה, על פי יעד האוכלוסייה.

קיבוץ רוחמה // צילום: שמוליק בן אור
קיבוץ רוחמה // צילום: שמוליק בן אור

על פי מגישי התכנית: "התכנית נערכה לאור גיבוש חזון ועקרונות תכנון ברוח חדשה, בהתאמה לרוח המקום ומורשת תכנון הקיבוץ. עקרונות התנועה ביישוב מבוססים על מרחב הליכתי פנימי באזורי המגורים והציבור, ותנועה מוטורית וריכוזי חנייה פריפריאליים, העושים שימוש ברצועת מרכיבי הביטחון של היישוב, כל זאת, מבלי לחרוג מגבול התכנית המאושרת, פרט לתיקוני גבול מזעריים שנועדו להתאמה לתוואי הדרך ההיקפית ומרכיבי הביטחון". הוועדה המקצועית למים וביוב בוועדה המחוזית דרום שדנה בתכנית בשבוע שעבר, המליצה על הפקדת התכנית. 

התכנית, כאמור, הוגשה לוועדה המחוזית זמן רב לפני הטבח. עם זאת, המלצת הוועדה התקבלה ימים ספורים לאחר ששר הבינוי והשיכון יצחק גולדקנופף הציג מתווה, שלפיו קיבוץ רוחמה מועמד לקלוט את תושבי כבר עזה. בעקבות הטבח ביישובי הנגב המערבי ופינויים של תושביו, הציג השר גולדקנופף מסמך עקרונות לשיקום הקהילות המפונות. מדובר בשיקום לטווח הזמן הבינוני עבור הקהילות שפגיעתם הפיזי היא ברף העליון ואינם יכולים לשוב ליישוביהם בתום הלחימה. על פי המתווה, קיבוץ רוחמה הוצג כאחד מהאפשרויות לקליטת תושבי כפר עזה, לצד הקיבוצים דורות ובית קמה.

עמית פרדמן // מתוך אוסף פרטי | קיבוץ רוחמה // צילום: שמוליק בן אור
עמית פרדמן // מתוך אוסף פרטי | קיבוץ רוחמה // צילום: שמוליק בן אור

המנהל העסקי בקיבוץ רוחמה, עמית פרדמן: "רוחמה הוא קיבוץ חקלאי, יש לו כ-200 בתי אב נכון להיום. חלק מהתב"ע החדשה, אנחנו בונים על גידול קהילתי. הקיבוץ קולט משפחות בקצב משמעותי, כ-20 משפחות בשנה במשך 5-6 השנים האחרונות, והוא גדל מאוד. התכנית הזאת אמורה לתת אופק ליישוב. לגבי קיבוץ כפר עזה, אנחנו בקיבוץ השבנו תשובה עקרונית מוסרית, ועוד לפני ששמענו מה ולמה, אנחנו אומרים כן. עוד לא עברה החלטה בקיבוץ, אבל הנהלת הקיבוץ נתנה תשובה עקרונית פה אחד לסייע ככל שאפשר. התכנית הזאת אמורה איכשהו לשרת גם את העניין הזה, למרות שהתכנית לא קשורה כך. ברגע שיש תכנית, אמור להיות פשוט יותר למדינה להתחבר לרוחמה".

בתשובה לשאלה עד כמה הטבח פגע ברצון תושבים להצטרף לקיבוץ אומר פרדמן: "רוחמה זה מקום בטוח, ויש כאן קהילה חזקה. אני חושב שיש אווירה של קליטה ואנשים ירצו לבוא לרוחמה, בעיקר מיישובי שער הנגב. אני מניח שמדובר בסיגמנט חיובי לרוחמה, שהוא מקום בטוח".

מה הצפי להערכתך לאישור התכנית?
"אני לא יודע כי זה לא תלוי בנו. עשינו את כל מה שצריך לעשות, וכמו שהמדינה תפקדה עד עכשיו, זה היה קטסטרופה. אם הדברים ישתנו, לאור המציאות החדשה ובאמת יתחילו לעשות דברים, אז אני מעריך שנוכל לבנות בטווח של שנה".

מי יהיו 70 המשפיעים לשנת 2023?

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

 

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות