banner
מתחם התורן בחיפה // באדיבות עיריית חיפה
מתחם התורן בחיפה // באדיבות עיריית חיפה

הדיירים המיואשים פנו לעירייה – ומתחם פינוי בינוי בחיפה יצא בשלום ממלחמת ההחתמות שניהלו היזמים

המאבק על מתחם התורן בחיפה: העירייה, המינהלת ועינת גנון, סמנכ"לית הרשות הממשלתית נאלצו לעשות סדר בין היזמים

מה קורה כששתי חברות יזמות נלחמות ביניהם על חתימות הדיירים ומעכבות את הפרויקט? במקרה הזה הסוף היה טוב, לאחר שהדיירים פנו לעירייה וביקשו את התערבותה מול היזמים וזו פעלה בשיתוף הרשות הממשלתית מול היזמים. 

מדובר במתחם "התורן 4-40" שבשכונת עין הים המהווה חלק מתוכנית להתחדשות שכונות החוף (נווה דוד, שער העלייה, שפרינצק מערב ועין הים). המתחם כולל 12 מבני רכבות בני 4 קומות, ובהן 212 יח"ד קטנות, שנבנו בעת קליטת העלייה ההמונית בשנות ה-50 של המאה הקודמת. לפני כשלוש שנים החלה במתחם פעילות יזמית של שתי חברות נדל"ן, לצורך קידום פרויקט התחדשות עירונית. בעירייה מספרים כי: "החברות פעלו במקביל וללא תיאום ביניהן, כאשר כל אחת פועלת להחתמת בעלי דירות על הסכמים שונים, ומנסה לקדם מול העירייה תכנון שונה למתחם. מצב זה עיכב את קידום ההליכים וסיכל את האפשרות לממש את הפרויקט".

שמו סוף למלחמות היזמים
עוד אומרים בעירייה כי במהלך השנה האחרונה הגיעו למנהלת להתחדשות עירונית מספר רב של פניות מצד בעלי דירות במתחם, שביקשו את התערבותה להסדרת המצב, כך שניתן יהיה לקדם תכנית פינוי בינוי במקום. "בשלב זה המינהלת הדגישה בפני בעלי הדירות, כי הבחירה ביזם, שיקדם את התכנית המפורטת לכל מתחם, הינה של בעלי הדירות ושלהם בלבד, בהתאם להוראות שנקבעו בחוק", מציינים בעירייה, אשר מצדה התגייסה לסייע לדיירים באמצעות המשנה ליועמ"ש של עיריית חיפה, עו"ד קרן גולדשמידט. "בתהליך, בוצעה  בדיקה מקיפה של כלל ההסכמים שנחתמו במתחם על ידי שתי החברות. בתום הבדיקה נמצא, כי לאף אחת מהחברות אין את הרוב הדרוש לקידום תכנית התחדשות עירונית במתחם". 

בשלב זה, פנתה המינהלת להתחדשות עירונית לסמנכ"לית הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, עינת גנון, שכבר קידמה הליכי פשרה במקרים דומים מתוך ניסיונה הרב, והוחלט לקיים הליך מסודר לצורך הגעה להסכמות בין היזמים, בהובלת הרשות הממשלתית. 

ההליך נערך במשרדי הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, בנוכחות נציגויות בעלי הדירות, עורכי-הדין מטעם הדיירים, נציגי החברות היזמיות ועורכי דינן ונציגי עיריית חיפה והמינהלת. בתום המפגש, שנמשך מספר שעות, הוחלט על המשך תהליך גישור בין שני היזמים באמצעות מגשר חיצוני. במהלך התקופה שחלפה מפגישה זו, קיימו המינהלת והרשות הממשלתית מפגשי עדכון עם הדיירים ועם היזמים, על מנת להמשיך לקדם את הפרויקט.  

כעת אומרים בעירייה כי: "הליך הגישור נשא פירות, ובסיכומה של העבודה המשותפת חתמו היזמים על הסכם לשיתוף פעולה, והצהירו כי יפעלו בשיתוף פעולה לקבלת ההסכמות של כלל בעלי הזכויות במתחם". יש לציין כי בשלב זה טרם גובש תכנון למתחם, אולם לאחר שבחודש הבא ייערך כנס לבעלי הדירות, יחל הליך התכנון בהתאם לנוהל ולדרישות העירייה.

אריאל וטרמן, מהנדס העיר חיפה, מסר כי: "הצלחנו בדרך של גישור לפתור מבוי סתום, אליו הגיעו שתי חברות יזמיות. כאן בא לידי ביטוי היתרון של היחידה להתחדשות עירונית במינהל ההנדסה, שצברה ניסיון רב, ידע מקצועי ויכולת לתקשר עם התושבים וכן שיתוף פעולה רב שנים, שיש לנו עם הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית. יחד הבאנו את התוצאה של win-win, לטובת פיתוח המתחם". 

עינת גנון // צילום: שלומי אמסלם
עינת גנון // צילום: שלומי אמסלם

עינת גנון, סמנכ"לית הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, מסרה כי: "הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית שמה אל מול עינייה קידום פרויקטים בצורה הטובה, האיכותית והיעילה ביותר עבור כלל הגורמים הלוקחים חלק בתהליך ובפרט אנו דואגים לטובת הדיירים הוותיקים. שמחתי לסייע לבעלי הדירות במתחם התורן,  ולקדם יחד הליך פשרה מקצועי במטרה להגיע לפתרון המכשולים שעמדו בדרכם לחידוש המתחם. התנעת ההידברות בין הגורמים המעורבים בפרויקט התאפשרה לאור פנייתם של הדיירים למינהלת המקומית ורצונם המשותף של כלל הגורמים להגיע לפתרון. כולי תקווה שכעת התכנית למתחם תקודם במהרה ונזכה ללוות את מימוש הפרויקט."

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

 

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות