banner
רון מנשרוב // צילום: נטע שני | פרויקט קטה גרופ ברחוב צה"ל בפתח תקווה // הדמיה: סטודיו הקוביה
רון מנשרוב // צילום: נטע שני | פרויקט קטה גרופ ברחוב צה"ל בפתח תקווה // הדמיה: סטודיו הקוביה

עלייה במספר הפניות מדיירים חדשים לקידום התחדשות עירונית

רון מנשרוב מרום מחברת קטה גרופ, בראיון על השפעות המלחמה וגם על ההזדמנויות: "הניסיון מלמד כי לאחר משבר המחירים נוסקים"

"בשבועיים הראשונים למלחמה חווינו בלימה מסוימת בפניות מתעניינים ומכרזים חדשים שנבע מתוך ההלם והעצב, כיום ובכל שבוע שעובר מאותה שבת שחורה אנחנו מקבלים עלייה במספר הפניות מדיירים חדשים לצורך בדיקת בניינים שרוצים לעבור התחדשות או קבלה של מכרזים חדשים על ידי עורכי דין", כך אומר רון מנשרוב מרום, ראש תחום התחדשות עירונית ופיתוח עסקי בחברת קטה גרופ, בראיון ל"מגדילים" בעיצומה של המלחמה. 

מנשרוב מעיד כי מתקבלות גם פניות רבות מדיירים בפרויקטים קיימים וחתומים, "עם רצון להתקדם במהירות האפשרית פרויקטים שנמצאים בשלבים תכנוניים ראשוניים או כאלה שלקראת פינוי הדירות".

האם חל שינוי בדרישות בעלי הדירות בפרויקטים להתחדשות עירונית?
"אחד הנושאים המהותיים בכל פרויקט הוא תמורות לבעלי הדירות, שעד היום הדרישה הפופולרית היא תוספת 12 מ"ר (חדר שהוא ממ"ד) ומרפסת שמש לכל דירה, בחודש האחרון דרישה זו קיבלה משנה תוקף ממשי. בתפקידי נתקלתי בכמעט כל סוגי ההתנגדויות והסיבות הן מגוונות. הקשיים הם רבים אך למדנו לתווך בין הרצון של בעלי הדירות לבין הערך הכלכלי עבורנו". 

באשר להשפעת המלחמה על תחום ההתחדשות העירונית, הוא מתייחס לנקודה הכואבת של חוסר ודאות מתמשכת שאליה נקלע ענף הנדל"ן עוד טרם פרוץ המלחמה: "הרבה חברות נכנסו למלחמה בנקודות שפל, לאור המשבר הפוליטי ומצב הריבית במשק שגרמו לירידה במכירות", הוא מסביר, "אנחנו בקטה גרופ מכרנו מאות דירות חדשות בחודשים שקדמו למלחמה ונכנסו למלחמה בנקודת פתיחה טובה. אני מאמין שעוד מוקדם להגיד מה יהיה אחרי המלחמה אבל מקווה שהיום בעלי הדירות מבינים את החשיבות העצומה של בניינים חדשים עם מרחב מוגן. אני מצפה ומקווה שאותם דיירים יתעסקו בדברים החשובים שזו בעיקר  דירה חדשה מקבלן עם מרחב מוגן. אני גם מקווה שאחרי שהכל ייגמר, גופי התכנון יבואו מתוך ראייה של איך אפשר לעזור לציבור להגדיל את היצע הדירות עם מרחבים מוגנים, במקום להתעסק בצמצום הרווח הקבלני ועוד בירוקרטיה והמצאות חדשות שאנחנו מקבלים כל פעם מחדש. בכך ישכילו להאיץ את התכנון – ישנה חשיבות עליונה לבניית דירות חדשות במדינת ישראל והגדלת ההיצע בהיבטים רבים".

אלו פתרונות יסייעו לקידום התחדשות עירונית לדעתך?
"החסמים הקיימים היום בשוק הם רבים אך בראייה שלי ישנם שני אתגרים משמעותיים במיוחד. עד שלא תקום מדיניות סדירה של היטלי השבחה, שכוללת ערך כלכלי עבור היזם שידועים מראש עוד לפני הכניסה לתהליך, הקושי בקידום פרויקטים לא יתמתן וחוסר הוודאות גם מצידנו ימשיך לשרור. בנוסף, מכיוון שיזמים וקבלנים נכנסו למשבר מתוך משבר קודם שעוד קיים, יש ציפייה להתחשבות מצד האגפים השונים ברשויות הממשלתיות והמקומיות ברווח היזמי. מחירי המכירה ירדו, תוך שמחירי הבנייה עלו ולכן ישנם מספר רב של פרויקטים שלא עוברים דוח כלכלי מינימלי של הבנק. עד שמצב זה לא יתאזן, פרויקטים של התחדשות עירונית ימשיכו להתעכב ותושבים יישארו לגור בבתים ישנים ללא ממ"ד ומרחבים מוגנים תקניים, ושלא נשכח את איום רעידות האדמה. בכוחה של הממשלה ליצור יציבות שהענף צמא לה כל כך, תוך הרחבת סמכויות של הרשויות המקומיות".

פרויקט קטה גרופ ברחוב צה"ל בפתח תקווה // הדמיה: סטודיו הקוביה
פרויקט קטה גרופ ברחוב צה"ל בפתח תקווה // הדמיה: סטודיו הקוביה

"אין מספיק משקיעים"
לדברי מנשרוב, מספר התחלות הבנייה בתחום ההתחדשות העירונית מדגיש את האתגרים והחסמים במשק, לאחר שהפער בין מספר הדירות היוצאות לשוק הוא תהומי ביחס לפוטנציאל בפועל ולצרכי המשק. "כאשר בוחנים את חלקה של ההתחדשות העירונית בערים השונות בארץ, ניתן לראות שעיקר הבנייה הינה במרכז הארץ", הוא אומר, "למרות שהתחדשות עירונית היא הסטרטאפ של תחום הנדל"ן, אין לה מספיק 'משקיעים'. הבעיה ניכרת במיוחד בעתות משבר כמו מלחמה, בה האוכלוסייה זקוקה כל כך למרחב מוגן תקני". 

הזדמנות אטרקטיבית לרכישת דירה
"קניית דירה היא אחת החלטות הכלכליות המשמעותיות שאדם עושה בחייו, ולמרות עליות המחירים הדרמטיות בשנים האחרונות, ישנן דווקא עכשיו הזדמנויות אטרקטיביות", אומר מנשרוב באשר לתנאי הרכישה בצל המלחמה, "ברור שלא ניתן לנבא את אופי העתיד הקרוב ורבים יבחרו לשמור את הכסף לימים ודאיים יותר, אך לצד זאת, הזדמנויות בשוק הנדל"ן תמיד היו, וכעת אף יותר עם מבצעי מימון והטבות ייחודיות. כיזמים וקבלנים ותיקים בענף,  חווינו לא מעט משברים והניסיון מלמד כי לאחר משבר המחירים נוסקים ולכן זה רגע בזמן, שאולי ולא יחזור כמובן גם מבחינתנו למצוא חברות שלא ישרדו את המשבר ולמנף את זה לקנייה עתידית ומימוש פרויקטים מגובשים". 

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות