banner
גיא סבג // תמונה מתוך אוסף פרטי
גיא סבג // תמונה מתוך אוסף פרטי

יזם וקצין: גיא סבג התייצב בחזית כוח פינוי פצועים של אוגדה 98

על 67 יום במילואים, הגעגועים לאשה ולילדים והעצב שלא מרפה – היזם, רסן במיל' גיא סבג, חזר הביתה: "גאה על הזכות לעלות על מדים"

גיא סבג, בשגרה יזם וקבלן בחברת קסטל בונים חכם, חברה משפחתית ותיקה הפועלת בענף היזמות והבניה, התמקד עד ה-7.10 בייזום, ניהול וביצוע של פרויקטי התחדשות עירונית בערי המרכז. עם פרוץ המלחמה הוא גוייס בצו 8: "יום בהיר אחד סדר העדיפות השתנה", הוא מספר עכשיו, בתום 67 ימי מילואים.

סבג, רס"ן במילואים, היה בשירות צבאי במשך כ – 8 שנים ביחידת מורן, שם הוא כיהן בתפקידי לחימה פיקודיים, כמ"פ, קצין אג"מ וסמג"ד. במלחמה הוא גוייס לתפקיד קצין בכוח פינוי פצועים של אוגדה 98. 

גיא סבג // תמונה מתוך אוסף פרטי
גיא סבג // תמונה מתוך אוסף פרטי

תאר את השינוי בשגרת החיים שעבר עלייך
"הניהול והקידום של פרויקטי ההתחדשות העירונית והטיפול באתרי הבניה נעצרו לחלוטין. אשתי התגייסה מיד גם כן למערכה, הורידה הילוך בעבודה ולקחה לבדה את הטיפול בבית ובילדים, על כל המשתמע מכך. הדבר ראוי להערכה גדולה, מבחינתי לא פחות קשה לעבור את התקופה הזו בבית דרך צפייה בחדשות וטיפול בילדים ובמשימות השוטפות מאשר לעלות על מדים ולהתגייס למלחמה. 

"כתוצאה מהמצב ובין היתר מהמחסור בעובדים שהפך להיות משמעותי עם סגירת המעברים, נאלצנו לצמצם את הפעילות השוטפת של החברה. ישנם אתרים שעצרנו בהם לגמרי את העבודה, בחלקם לפרקי זמן ארוכים של כחודשיים ויותר. עם זאת, אנחנו חברה יזמית וקבלנית שמבצעת את הפרויקטים אותם היא יוזמת, יש לנו את הגמישות והניסיון הנדרשים כדי למצוא פתרונות, חזרנו למסלול של עבודה ועדיין בעצימות שאינה מאה אחוז.

"חשוב לי לומר שהקשיים המתוארים כאן הפכו להיות שוליים מאז השבת השחורה, יהא המחיר אשר יהא. היום יותר מתמיד אני גאה על הזכות שיש לי ליזום ולבצע התחדשות עירונית ומעל הכל גאה על הזכות והשליחות לעלות על מדים ולשרת את המדינה".

גיא סבג  והמשפחה // תמונה מתוך אוסף פרטי
גיא סבג והמשפחה // תמונה מתוך אוסף פרטי

למי הכי התגעגעת?
"לאחר 67 יום שוחררתי ממילואים, לעת עתה. במידה ותהיה התפתחות כלשהי בצפון או בגזרה אחרת נדבר שוב. בתקופה בה הייתי מגויס געגועים למשפחה, לאשה והילדים, שני קטנים בני שנתיים וחצי ושנה. אבל, לצערי הרגש המאפיין את התקופה הזו עבורי הוא עצב (בשילוב עם גאווה גדולה), הלב נקרע כל יום מחדש למשמע שמות הנופלים. איזו מדינה יש לנו, איזה אנשים נפלאים, אין מילים שיוכלו לתאר".

מימין: גיא סבג, ארז להב - מקורס מ"פים ביחד ומאז חברים טובים // תמונה מתוך אוסף פרטי
מימין: גיא סבג, ארז להב – מקורס מ"פים ביחד ומאז חברים טובים // תמונה מתוך אוסף פרטי

מה תהיה ההשפעה של המלחמה על ענף הנדל"ן?
"שנת 2023 היתה שנה לא פשוטה עבור ענף הנדל"ן – מחסור בעובדים, עליות ריבית משמעותיות מאוד, מחאות פוליטיות, ירידות חדות בביקושים, רוכשים שזמן רב יושבים על הגדר וסיום של השנה עם פרוץ המלחמה שעד כה נמשכה כבר למעלה מ 100 ימים ולא ברור מתי היא צפויה להסתיים. 

מאז ה 7/10 המעברים סגורים ואין כניסת עובדי שטחים. הדבר החמיר את המחסור בעובדים שהיה קיים גם לפני כן והוביל לעליה חדה בעלויות כח אדם. כתוצאה מכך ישנם אתרי בניה רבים שהחליטו לעצור לחלוטין את העבודה ואתרים אחרים שעובדים בעצימות נמוכה, דבר המוביל להתארכות לוחות זמני הביצוע בפריסה ארצית. לעניין זה, כדאי לשים לב שהיום על זמן משלמים ביוקר, עידן הריבית האפסית מאחורינו וכיום עלויות המימון מכבידות מאוד על החברות היזמיות, מה גם שלריבית הגבוהה משמעות ישירה נוספת והיא הירידות בביקושים שהינן פועל יוצא של התייקרות המשכנתאות. בנוסף, בעלי תפקידים שונים בחברות הפועלות בענף מגויסים בצו 8, דבר המעיד על רובד נוסף למורכבות ולאתגרים הקיימים ממילא. 

מפתיע מאוד, אך למרות כל המתואר לעיל, תחילה ענף הבניה הוחרג על ידי האוצר ולא נכלל במתווה הפיצויים לעסקים שנפגעו במלחמה, רק לאחר מאבקים רבים מצד הקבלנים הוחלט שהענף כן יכלל ועם זאת יקבל פיצוי מופחת משאר המשק.

עוד נציין כי, כחברה יזמית וקבלנית יש לנו ציפיה ממוסדות המדינה לפעול ללא דיחוי, באופן נחוש ורציני, במעשים ולא בדיבורים, כדי לסייע לענף היזמות והבניה לפעול כנדרש ובין היתר לאשר באופן מזורז את כמות העובדים הזרים הנדרשת לפעילות הענף, הנאמדת בכמאה אלף עובדים. 

אם כך, אנו עדים למחסור בעובדים והתייקרות בשכר העבודה, התארכות לוחות זמנים ועלויות מימון גבוהות, כל זאת בשילוב עם העובדה שרוכשים רבים יושבים על הגדר זמן רב וצפויים לחזור לשוק. כל אלו סימנים המעידים על עיכוב צפוי במסירת דירות ועל עליות צפויות במחירי הדיור".

צילום: יובל רווה, רופא ולוחם בצוות עם גיא סבג
צילום: יובל רווה, רופא ולוחם בצוות עם גיא סבג

מה המסר שלך לעם ישראל?
"אחד: לזכור ולפעול לאור המשפט 'מי שמרחם על אכזרים סופו שיתאכזר לרחמנים'.

השני: עם ישראל חי! אי אפשר שלא להתפעל מהחוסן הלאומי ומההתגייסות הלאומית המדהימה שפרצה ב 7/10 כמו מלוע של תותח. האהבה והנתינה שהרעיפו באופן ספונטני על אנשי כוחות הבטחון ותושבי העוטף היא חסרת תקדים. גאווה גדולה להיות חלק מהעם היחיד והמיוחד שלנו. מאחל לכולנו שנדע לשמר את זה כדי שתקופת הפילוג שקדמה למלחמה תהיה מאחורינו".

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות