banner
אילוסטרציה // Depositphotos
אילוסטרציה // Depositphotos

סיבה לדאגה: כ- 1,000 חברות קבלניות יצאו מענף הנדל"ן בתוך 6 שנים

יחד עם זאת 77% מהקבלנים צופים גידול בהיקף הפעילות בענף בשנה הקרובה ו-72% צופים גידול בהיקף פעילות החברה עוד השנה, כך על פי סקר חדש

מגדילים 20.10.2021

מנתוני סקר שנערך בקרב 170 קבלנים ברחבי הארץ על ידי חברת המידע העסקי Coface Bdi לקראת כנס הנדל"ן השנתי של ארגון הקבלנים והבונים מחוז תל אביב, עולה כי בשנת 2021 חל שיפור משמעותי ברווחיות קבלני הביצוע, עם שיעור רווח נקי של 10.6% בקרב קבלני הבנייה הגדולים, לעומת 8.5% אשתקד. עוד על פי הנתונים, 77% מהקבלנים צופים גידול בהיקף הפעילות בענף בשנה הקרובה ו-87% צופים גידול בהיקף פעילות החברה. 70% מהקבלנים צופים גידול בהיקף הפעילות בענף עוד השנה ו-72% צופים גידול בהיקף פעילות החברה עוד השנה. 

אייל ינאי מנכ"ל משותף בי.די.אי // צילום: עודד קרני
אייל ינאי מנכ"ל משותף בי.די.אי // צילום: עודד קרני

יחד עם זאת, גם השנה המשיכה הירידה במספר הקבלנים הפעילים וקרוב ל- 300 חברות נטו נגרעו מהענף בתשעת החודשים הראשונים של 2021, וסך הכול בשש השנים האחרונות נגרעו כ- 1,000 חברות נטו מהענף. "הירידה היא לא בגלל קשיים בענף", אומר אייל ינאי, מנכ"ל משותף בחברת המידע העסקי Coface Bdi, "הסיבות העיקריות הן קבלנים קטנים שיצאו מהענף או מוזגו לתוך חברות יותר גדולות, והעובדה שחלק מהביצוע נלקח על ידי היזמים שהקימו גם חברות ביצוע".

90% מהקבלנים צופים עלייה של כ- 7.3% במחירי הדירות ב-2022

בהתאמה להיקף הפעילות של החברות ושל הענף שצפוי לצמוח, יחד עם ביקוש הולך וגובר, הקבלנים צופים גם עלייה דרמטית במחירי הדירות. על פי נתוני הסקר כ- 90% מהקבלנים צופים עלייה של כ- 7.3% במחירי הדירות, בעוד ששנה שעברה רק 65% מהקבלנים צפו עלייה במחירי הדירות, ורק 49% ב-2019. חיזוק נוסף בענף הבנייה נרשם גם בתחום האשראי. 58% מהקבלנים השיבו שחלה עלייה ביכולת להשיג אשראי למימון פרויקטים בשנה החולפת, לעומת 17% בלבד בשנה הקודמת ו- 37% לפני שנתיים. 

"כשמסתכלים על כלל הנתונים ומעבדים אותם, ומתוך הכרות עם חוקי הכלכלה – הציפיות מגשימות את עצמן", מסביר ינאי, "העוצמה הצפויה בעליית המחירים היא גדולה. בשנה שעברה, עמד הצפי לעליית מחירים על 3.5% ובפועל – עלה ביותר מכפול. בשנתיים האחרונות אנו רואים כי המחירים עלו יותר ממה שהקבלנים אפילו צפו. לאור זאת, אני מאמין כי אם בחצי השנה הראשונה של 2021 נרשמה עלייה של 5 אחוזים מהמחירים – בעוד שנה מהיום תירשם עלייה של יותר מ-10 אחוז". 

יחד עם זאת, 69% מהקבלנים השיבו כי להערכתם הממשלה תכביד על המשקיעים ברכישת דירות ותעלה את מס הרכישה על משקיעים. מתוכם, 58% מעריכים שצעד כזה צפוי לבלום במידה מועטה את עליית מחירי הדירות. 

יהודה כתב // יח"צ
יהודה כתב // יח"צ

יהודה כתב, יו"ר ארגון הקבלנים והבונים מחוז תל אביב והמרכז, סגן נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ מתייחס לנתוני הסקר, ומציין כי: "הקבלנים, שחיים את השוק ביום יום מעריכים שיהיו עלויות מחירים נוספות – צודקים. כמות הקרקעות המשווקות על ידי הממשלה כמעט ולא עולה, אלא רק יש דיבורים סביב הנושא בפועל שום דבר לא מתקדם. בנוסף, כמות התחלות הבנייה נמצאת בירידה ומשך הבנייה הולך ומתארך לאור חוסר העובדים בענף ובמיוחד לעבודות הרטובות והחסם הבירוקרטי שהולך ומחמיר שכל קבלן נאלץ לעבור בכדי לקבל היתר בנייה. לכן ברגע שההיצע לא פוגש את הביקוש, המחירים עולים ולצערי מי שישלמו על כך הם בין היתר הזוגות הצעירים ומשפרי הדיור".

ינאי, אשר יציג את הנתונים בכנס, אמר כי: "שיעור הרווחיות של הקבלנים נמצא בעלייה בעוד ששיעור הכשלים הולך ויורד, היקף המכירות גבוה, עודפי הביקוש הולכים וגדלים, מבנה ההון של החברות בענף נותר יציב, כמו גם מוסר התשלומים בענף, המשכנתאות החדשות כמעט הוכפלו בשנתיים בלבד. זהו מצב שוק שלא הכרנו שנים רבות והוא ממשיך לצמוח עוד ועוד. הנתונים ללא ספק מראים כי מצב ענף הבנייה בישראל הוא טוב מאוד ומשתפר בצורה עקבית". כמו כן,  לדבריו, במדד תשומות הבנייה נרשמה עלייה קלה ביותר בשנתיים האחרונות של כ-3%, בעוד שמחירי הדיור עלו בתקופה הזו ביותר מ-10%: "המשמעות היא שיפור ברווחיות הקבלנים", הוא מסכם. 

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

לכנס הנדל"ן השנתי | כל בכירי הענף במקום אחד!

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

חריש הוכרזה כעיר בישראל

כיום מתגוררים בחריש כ-29,000 תושבים וב-3 שנים הקרובות צפויה אוכלוסיית הרשות לגדול לכ-60,000 תושבים
כרמלה קופר 24.05.2022

מכרזים חדשים על המדף

רשות מקרקעי ישראל ומשרד הבינוי והשיכון פרסמו השבוע מכרזים חדשים לבנייה למגורים בירושלים, בית שמש ונתיבות, בהיקף של...
כרמלה קופר 10.03.2022

מחירי הדירות השלימו עלייה של 10.6%

זאת בהשוואה בין החודשים אוקטובר-נובמבר 2021 לעומת התקופה המקבילה אשתקד. מחירי הדירות החדשות השלימו עלייה של 11.5% –...
כרמלה קופר 16.01.2022

איך משדרגים בית מקבלן?

בני זוג מתחום הנדל"ן שרכשו בית מקבלן ביקשו לשדרג את הסטנדרט והוא עבר עיצוב מחדש וטיפול יסודי בכל...
מגדילים 01.11.2021