banner
מתוך וועדת הכספים בכנסת // צילום: נועם מושקוביץ דוברות הכנסת
מתוך וועדת הכספים בכנסת // צילום: נועם מושקוביץ דוברות הכנסת

ראול סרוגו: "אנחנו אוכלים את מלאי הדירות, זה מצב גרוע וסימפטום של עליית מחירים"

יו"ר התאחדות הקבלנים בכנסת: "אתם לא מסוגלים להביא עובדים זרים, בואו נכניס עובדים פלסטינים. לכל דבר יש מחיר, אל תהרסו את הכלכלה"

ועדת הכספים בראשות ח"כ משה גפני, קיימה הבוקר את דיונה הראשון בפתח כנס הקיץ, בנושא תקצוב והתמודדות עם המשבר בענף הבנייה והתשתיות. יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני ציין בפתח הדיון: "מזה תקופה שהתאחדות הקבלנים מבקשת לקיים את הדיון נוכח התקופה הקשה שחווה הענף ועליות המחירים, אני שמח שהשר כאן, ואנחנו מבקשים לשמוע על הפתרונות למצב". 

שר הבינוי והשיכון, יצחק גולדקנופף, אמר כי: "אין ספק שאנחנו בשנה קשה מכל הבחינות, שנת מלחמה, השנה קודמת גם לא הייתה קלה, הייתה העלאת ריבית, התמודדנו עם הדברים הללו, הבאנו לעסקאות ומכרזים, לצערנו אנחנו בעידן קשה, עידן המלחמה שתוקף אותנו מכל הכיוונים". עוד הוא התייחס למחסור בעובדים זרים, ואמר כי: "אנחנו ערים לבקשת הקבלנים לעניין עובדים זרים, כרגע אין החלטה לגבי הפלסטינים מצד הממשלה, לכן אנחנו עושים את כל המאמצים להביא עובדים זרים מהודו, סרילנקה ומדינות נוספות. הדרך קשה, היא מלאה אבני נגף, ביטלנו הרבה חסמים, שלחנו גם משלחות, מיינו אילו עובדים מתאימים למה, הצלחנו להביא חלק, לא כפי שחשבנו, אבל עדיין למעלה מ-14 אלף עובדים זרים נכנסו מה-7.10".  

מתוך וועדת הכספים בכנסת // צילום: נועם מושקוביץ דוברות הכנסת

ראול סרוגו, נשיא התאחדות הקבלנים, אמר כי: "אני לא רואה פה שום נציג בכיר של האוצר. נציג אגף תקציבים, שהוא בכיר ומשמעותי, שיבוא לכאן ולתת הסברים על מה שאציג. המצב ממש חמור. האנשים פה בחדר עושים מאמץ גדול, אבל עדיין העסק של העובדים לא עובד, חסרים לנו למעלה מ-80 אלף עובדים, מתוך ה-14,000 שנאמרו כאן הגיעו רק 5,000, שזה עשרה אחוז מתוך 50 אלף העובדים שהממשלה הכריזה שהיא רוצה להביא, היתר מתוך ה-14 שדוברו זה של חברות פרטיות". 

עוד הוא אמר כי יש מחסור בחומרי בנייה, "גם בגלל טורקיה, עלויות חומרי הגלם הולכים ועולים, גם עלות העבודה עולה, מ-700 ₪ ליום ל-1,500 ₪ ליום לעובד זר. יש הרבה חברות בקשיים, חברות נסגרות, 50% מאתרי הבנייה סגורים".

לדבריו גם בנייה של תשתיות לאומיות ומוסדות ציבור נעצרה: "קבלני ביצוע של תשתיות לא בונים, של בתי ספר, פרויקטים לאומיים, אם מישהו חושב שיהיו בתי ספר וגני ילדים שיפתחו ב-1 לספטמבר הוא טועה, ילמדו 40-50 תלמידים בכיתה בגלל זה. יש איחורים של דירות, חצי שנה מאוחר יותר, רוב הקבלנים ימסרו באיחור כזה. במה הם אשמים?". 

באשר לצפי באיחור במסירת דירות הוא תקף את האוצר, ואמר כי: "משרד האוצר בכל תוקף מסרב לנהל דיון לגבי פיצוי לדיירים שמאחרים להם במסירה, למי זה יתגלגל בסופו של דבר? או שחברת הבנייה תקרוס או שיגלגלו את זה לרוכשים. הדיירים זכאים לפיצוי אבל זו לא אשמת הקבלנים, האוצר לא מוכן לסייע בזה. יש לנו צניחה של 55 מיליארד ₪ בשני הרבעונים האחרונים, בתוצר של ענף הבנייה, זה 3% פחות בתוצר הלאומי. מחירי הדירות מזנקים, כבר 3 חודשים אחוז בכל חודש, מחירי השכירות עלו ביותר. הפסד הכנסות צפוי של 40 מיליארד ₪ רק בענף הבנייה והתשתית בשנת 2024". 

עוד הוסיף סרוגו כי בצד הפתרונות "יש להביא את 45 אלף העובדים הזרים שמדברים עליהם תוך 60 יום, זה אפשרי, רק צריך לנהל את האירוע הזה, לתת כסף לרשות ההגירה, כדי לשים 200 פקידים, כמה זה יעלה? 10 מיליון? 50 מיליון? שיבדקו את הניירות ויוציאו את הוויזות שלהם מהר. אתם לא מסוגלים להביא עובדים זרים, בואו נכניס עובדים פלסטינים. לכל דבר יש מחיר, אם המדינה רוצה רק להביא זרים, תביאו, אם אתם לא מסוגלים, אל תהרסו את הכלכלה. צריך תוכנית שתאיץ את ענף הבנייה, לפי הערכתנו ברבעון הזה לא הוקמו יותר מ-10 אלפים יחידות דיור, זה קצב של 40 אלף דירות בשנה, זה יעלה עוד יותר את מחירי הדיור. נראה עליות מחירים שנתגעגע ל-22% שהיו ב-2022, כבר עכשיו אנחנו בקצב של 12% לשנה וזה רק ילך ויגבר. המלאי הולך ויורד, אנחנו אוכלים את מלאי הדירות וזה מצב גרוע וסימפטום של עליית מחירים. במקום זה האוצר רוצה להמשיך עם מס הרכישה הגבוה על משקיעים, במקום לעשות את ההפך, ולהחזיר משקיעים, שיקנו את הפריסל, ועל כל דירה כזו הקבלן שם 4 דירות בשוק וכך המחירים התאזנו ע"י התחלות הבנייה. יש להוריד מיסים מהקבלנים כדי שירדו המחירים. קרקעות היום זה לא הבעיה, הבעיה כרגע היא על כדאיות כלכלית של הקבלנים, לתת להם תמריצים שיבנו יותר. הדברים האלה לא מנוהלים כרגע". 

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות