banner
אבי גרובר בכנס מגדילים // צילום: דרור סיתהכל
אבי גרובר בכנס מגדילים // צילום: דרור סיתהכל

"ניתקע עם תכנית גרועה": ראש עיריית רמת השרון רותח על קיום דיון להפקדת תכנית גלילות עם 17,000 יח"ד

אבי גרובר, על מועד הדיון בוותמ"ל ערב הבחירות: "אני מנוע מלאשר דברים עכשיו, אבל מה שאסור לי בקטנה מותר להם בקנה מידה אדיר"

קרוב ל-17,000 יח"ד, 1.1 מיליון מ"ר לתעסוקה: תכנית ענק במתחם גלילות עולה השבוע לדיון לקראת הפקדה בוותמ"ל. אבי גרובר, ראש עיריית רמת השרון, שבתחומה נמצא רוב שטח הרובע המוצע, מותח ביקורת על עיתוי הדיון, זמן קצר לפני הבחירות המקומיות: "מעלים את התכנית בתקופה שבה ברור שהעירייה לא יכולה להתכונן אליה, וניתקע עם תכנית גרועה. שיעלו עוד חודשיים". 

כעת כאמור, הסיפור חוזר על עצמו, רק עם תוכנית הענק "תמל/ 3007 דרום גלילות", שאותה יזמה רשות מקרקעי ישראל, להקמת רובע מגורים הכולל כ-16,800 יח"ד ומסחר ותעסוקה בהיקף של כ-1.1 מיליון מ"ר. התכנית משתרעת בין דרך נמיר במערב, כביש מס' 5 בצפון, נתיבי אילון במזרח, ורמת אביב ג' בדרום. רובע דרום גלילות נמצא בתחום רשויות מוניציפאליות רמת השרון (רוב שטח התכנית) ותל אביב-יפו. התכנית כוללת בתחומה את מרכז התחבורה המשולב (מתח"מ) גלילות המקודם במקביל במסגרת תמ"א 65, ועתיד לכלול תחנת מטרו של קווים 1 ו-2, תחנת רכבת מוצעת של רכבת ישראל, מסוף אוטובוסים וכן תחנה על קו הרכבת המהיר.

התכנית עולה השבוע לדיון ראשון לקראת הפקדה, שבוע לפני הבחירות לרשויות המקומיות. ראש עיריית רמת השרון, אבי גרובר, שלא מתמודד לקדנציה נוספת, מבקר את עיתוי הדיון להפקדה: "אני לא ממשיך בתפקיד והולכת לקום ועדה מקומית חדשה. אלה תכניות מאוד מאוד גדולות, ומישהו צריך לקחת את המקל, להכין התנגדויות. זה לא דבר קטן. תכנית גלילות דרום היא כמו רמת השרון כולה. כמעט 17,000 יח"ד, תכנית מאוד משמעותית וגדולה. צריך להתארגן אליה. הדיון הוא לאשר להפקדה. את הנוסח שעליו יערערו, צריך להכין התנגדויות, ואנחנו ועדה שמתחלפת, תנו שנייה להקים את הוועדה. אני ברמת השרון מנוע מלאשר דברים עכשיו, אבל מה שאסור לי בקטנה מותר להם בקנה מידה אדיר".

לדברי גרובר, יש בתכנית חסרונות, אך ברמ"י מתעלמים מהם. גרובר: "אם היינו חושבים התכנית נהדרת, אז מילא. אבל לנו השגות גדולות, ובמשך תקופה אנחנו מנסים לשכנע את הגופים השונים בכך. יש שם אתר טבע מאוד משמעותי, יש שם אזור הצפה מאוד משמעותי. ההשגות הן על סוג הדיור, יש לנו השגות משמעותיות והעלינו אותן בוועדה המחוזית, שהסכימה עם חלק מההערות. יש בתכנית הרבה דברים שאנחנו לא רואים התייחסות ראויה אליהן. למשל, כל נושא השלביות".

גרובר אומר עוד כי התכנית נשענת על תשתיות תחבורתיות, שלא קיימות: "התכנית נשענת על זה שהולך להיות תחנה עם שני קווי מטרו שעוצרים בה ורכבת ישראל. אבל אנחנו יודעים שהמטרו לא קורה, ולגבי תחנת רכבת גלילות – רצינו אותה בגלילות צפון. אז בונים שכונה ענקית על תשתיות תחבורתיות מאחד גדולות, אבל הן עוד לא שם, אז מה בוער להם לרוץ עם התכנית? אני קודם כל רוצה תכנית טובה. זאת הזדמנות לעשות אזור מוטה צעירים, שנשען על תחבורה ציבורית, אזור של הרבה שבילים ומדשאות וטבע, ואפשר לעשות זה כמו שעושים בכל העולם. זה יושב על צירים משמעותיים. אז בואו נעשה את התכנית כמו שצריך. הגיע הזמן שיקשיבו לדעות אחרות. לא כל החוכמה נמצאת ברמ"י, אצל מתכנן אחד שם". 

יש לציין כי גרובר הוא ראש העיר השני שיוצא נגד החלטת הוותמ"ל לקיים דיון בתכנית ענק ערב הבחירות לרשויות המקומיות, שיתקיימו ב 27.2. הראשון היה ראש העיר בפועל של חדרה, ניר בן חיים, שזעם על הדיון בהפקדת תכנית הענק במזרח חדרה, שמציעה תוספת של 6,900 דירות לעיר. העירייה ניסתה למנוע את הדיון ואף עתרה לבג"צ אולם נדחתה, הדיון התקיים והתכנית אושרה להפקדה למרות התנגדות העירייה. עם זאת, כעבור זמן קצר הודיעו בוותמ"ל כי הם יקיימו באופן חריג דיון חוזר בתכנית

כעת אומר גרובר על מועד הדיון: "לוקחים את התכנית עם כל הבעיות שלה, ופתאום מכניסים אותה בתקופה שברור שהעירייה לא תוכל להתכונן כמו שצריך, וזה יעבור ותהיה תכנית גרועה שנהיה תקועים איתה. אז שיעלו את התכנית עוד חודשיים וייתנו לעירייה להתכונן".

מי יהיו 70 המשפיעים לשנת 2023?

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות