banner
האדריכלית עדנה מור // צילום: יחצ
האדריכלית עדנה מור // צילום: יחצ

הנבעטים והמבועתים בזירת ההתחדשות העירונית // טור אישי

"המציאות טפחה על פניהם, טלטלה בעוצמה את היזם, ניערה בחוזקה את עוה"ד ואת המפקח מטעם בעלי הזכויות, אך בעיקר היכתה אותנו, משרד האדריכלים, בתדהמה", אדריכלית עדנה מור מתארת את תהפוכותיו של פרויקט תמ"א 38

תמונה: האדריכלית עדנה מור // יחצ

מאת: אדריכלית עדנה מור, יו"ר איגוד האדריכלים העצמאיים בישראל

השעה שעת הדמדומים. כל עובדי המשרד כבר עזבו לבתיהם. אורו הכחלחל המרצד של מרקע הטלוויזיה בחדר הישיבות השתקף בחלונות הזכוכית.
בדיוק של שעון שוויצרי הם נכנסו זה אחר זה. חברי הנציגות של מתחם מגורים בעיר מבוקשת בגוש דן. המתח הורגש מיד באוויר. שלוש שנים מלאו להיכרות בינינו, מתוכן שנת עשייה אינטנסיבית ועתירת תקוה, ואח"כ דומיה בת שנתיים. המתנה ממושכת ומתישה בתור לכניסה לוועדה המקומית.

שלוש שנים לאחור הכול היה ברור : כל בעל זכויות קיבל תכנית מדוקדקת ומוקפדת של דירתו העתידית המורחבת ב- 25 מ"ר כמובטח מכוח תמ"א 38.

הדמיות יפיפייות הכנו עבורם, והם היו ברקיע השביעי. מאושרים שעוד קצת יינתן היתר, ואז ייערך טקס הנחת אבן הפינה. לא ירחק היום, וכולם ייכנסו לדירותיהם החדשות, וניחוח הצבע הטרי יקבל את פניהם.
אלא שהמציאות טפחה על פניהם, טלטלה בעוצמה את היזם, ניערה בחוזקה את עוה"ד ואת המפקח מטעם בעלי הזכויות, אך בעיקר היכתה אותנו, משרד האדריכלים, בתדהמה.

לאחר המתנה בת שנתיים, שבה הצהיבו כבר גיליונות הגרמושקה, קיבלנו לידינו את החלטת הוועדה המקומית, ומשמעותה התבהרה במהירות : הקטנת שטחי הפלדלת, הורדת קומה בחלק מאגפי המתחם, הגדלת קווי הבניין והפחתת כמות יחה"ד.

התוצאה : הקטנת שטח התמורה לכל בעלי הזכויות, הכנת טבלאות חדשות לתמהיל יח"ד, הכנת סט חדש של גרמושקות, ולבסוף הכנת סט הדמיות חדשות. כל הליך התכנון, העיצוב, התיאום והארגון הוחזר 3 שנים לאחור במנהרת הזמן כאילו כלל לא בוצעו כל אלה.

החברים תפסו את מקומותיהם מול המסך, הם היו עצבנים ומתוסכלים ואחזו בידיהם ברשימות הערות ושאלות.

זה אחר זה הביעו את תסכולם העמוק מהעובדה המכאיבה, שדירתם העתידית המובטחת איבדה 60% משטח התמורה, ועל כך שבגלל הקונספט התכנוני החדש יוקפצו בקומה אחת במקום בשתיים. אח"כ רטנו כמה מהם על אובדן חדר בדירה העתידית החדשה לעומת הדירה העתידית המקורית. האווירה הייתה מתוחה מאוד.

היזם, המפקח, עוה"ד ואנוכי האדריכלית הסברנו איש איש בתורו, שחלו שינויים משמעותיים במדיניות העירונית במהלך השנתיים האחרונות ושהחלטת הוועדה המקומית אינה ניתנת לערעור, כי קווי המדיניות החדשה נוקשים. אלא שבעלי הזכויות הלהיטו זה את זה בדברם על קונספיראציה שעשה היזם נגדם, על כך שבוודאי נטל לעצמו את שטח התמורה שהם הפסידו.

הגדיל לעשות אחד מהם בהכריזו, שאינו מתכוון להמשיך ולקחת חלק בפרויקט ושהוא מושך את חתימתו. ולא זאת בלבד, אלא שטען שכבר דיבר עם חלק מבעלי הזכויות ושכנע אותם למשוך גם הם את חתימותיהם.

רק לאחר שהדיון הגיע על סף פיצוץ עז, ורק לאחר שהמפקח ועוה"ד מטעם בעלי הזכויות דיברו על ליבותיהם והסבירו שלא כך הדבר, וכי השינויים בתכניות ובבניינים נובעים מהשינויים במדיניות העירונית החדשה, נרגעו קמעה בעלי הזכויות. אלא שאז שוב שאג הבחור הצעיר שלא כך הדבר ושאכן כולם שותפים למזימה ולתחבולה נגדו ונגד שכניו.

בשלב זה קם היזם ממקומו באלגנטיות מעוררת כבוד, פנה לשואג והסביר לו בקור רוח ובקול שליו, שכנראה הגיע הזמן ויש להיפרד כידידים. "עדיף…" כך הציע "שתמשיכו עם יזם אחר… אנחנו הגענו לסוף הדרך".

שאר בעלי הזכויות נדרכו במקומותיהם. חלום הדירה החדשה הלך והתרחק מהם. על כן קמו מיד והבהירו נחרצות, שאין להם כל כוונה להפסיק את חוזה ההתקשרות ושהם מעוניינים להמשיך לקדם את הפרויקט. זה אחר זה הבינו, כי אין ולא תהיה דרך אחרת, שלא הייתה כאן כל מזימה ושזו המציאות החדשה מהדורת 2018.

דממה השתררה בחדר.

בעלי הזכויות בהו במסך והתבוננו בדירותיהם החדשות והמצומצמות.

"אתם צריכים להבין שכל פרויקט שהיה מוגש כיום לוועדה המקומית היה מקבל 0 שטח תמורה. תהיו מרוצים ממה שקיבלתם. זה לא ברור מאליו", הסברתי בקול רך ובמוחי כבר הכנתי לו"ז להכנת כל התכניות מן ההתחלה 🙂

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות