banner
הסכם גג בחיפה // צילום: ראובן כהן דוברות עיריית חיפה
הסכם גג בחיפה // צילום: ראובן כהן דוברות עיריית חיפה

כ – 3 מיליארד יושקעו בהסכם גג שנחתם בחיפה

ההסכם כולל הקמת 15,000 יחידות דיור חדשות, הקמת תשתיות חדשות, פיתוח מבני ושטחי ציבור

תמונה: הסכם גג בחיפה – כחלון ויהב // צילום: ראובן כהן דוברות עיריית חיפה

"הסכם גג" של המדינה עם עיריית חיפה נחתם הבוקר באצטדיון "סמי עופר" על ידי שר האוצר משה כחלון, שר השיכון יואב גלנט, ראש העיר חיפה, יונה יהב ומנכ"ל רשות מקרקעי ישראל עדיאל שימרון.

ההסכם כולל את הקמתן של כ – 15 אלף יחידות דיור חדשות בשכונות חדשות בחיפה ב – 12 מתחמים, שיתאפיינו בשטחים ציבוריים ובפארקים נרחבים, מבני ציבור וטיילות. עוד כולל ההסכם התחייבות של המדינה לשיקום, שדרוג והתחדשות שכונות ותיקות והקמת תשתיות-על שישרתו את כלל העיר.

ראש עיריית חיפה, יונה יהב: "מדובר בהסכם היסטורי, לאחר שלושה הסכמים קודמים שהסדירו את הרחבת פארק הקישון, את הקמת פרויקט חזית הים העירונית ואת שיקוע הרכבת בעיר התחתית. ההסכם הנוכחי מבטיח את המשך התפתחותה של העיר וצמיחתה כמרכז המטרופולין. שיתוף פעולה זה עם משרד האוצר משקף את ההבנה של המדינה, כי חיזוקה של חיפה יתרום לחיזוק כל צפון המדינה. זוהי פעולה אמתית לחיזוק הפריפריה הצפונית. לאחר שנים רבות של תכנון ותאומים – הדברים הבשילו לכלל מעשה ואנו מודים לשרים על הירתמותם למימוש החזון".

הסכם גג בחיפה // צילום: ראובן כהן דוברות עיריית חיפה
הסכם גג בחיפה // צילום: ראובן כהן דוברות עיריית חיפה

"הסכם הגג עתיד להביא צמיחה אדירה לחיפה, אשר תביא אליה למעלה מ – 50 אלף תושבים חדשים, שיגורו ב – 15 אלף יחידות דיור, ולנהירת צעירים אל העיר, שייהנו מהיצע הדירות החדש ומפיתוח התעסוקתי, שתחולל הקמת אזורי התעסוקה החדשים והפעילות הלוגיסטית שתתפתח באזור המפרץ, לצד פיתוחה של חזית הים העירונית ופעילות ההי טק בעיר התחתית", נמסר ממשרד האוצר.

מאות מיליוני שקלים מתקבולי הקרקע להעברת הרכבת למנהרה
בין מתחמי המגורים הכלולים בהסכם: המשך פיתוח שכונת נאות פרס במבואות הדרום מערביים של העיר, בה ייבנו כ- 5,000 יחידות דיור על פי תכנית העומדת בפני אישור הוועדה המחוזית. כמו כן מתייחס ההסכם למתחמים המיועדים לשיווק במחיר למשתכן, בהם: קריית אליעזר עם 505 יחידות דיור, מתחם האנטנות ברמת אלמוגי עם 147 יחידות דיור ושכונה נוספת במורדות פרויד עם 378 יחידות דיור.  

הסכם גג בחיפה - גלנט, כחלון ויהב // צילום: ראובן כהן דוברות עיריית חיפה
הסכם גג בחיפה – גלנט, כחלון ויהב // צילום: ראובן כהן דוברות עיריית חיפה

יתר הפרויקטים ישווקו בשלב השני, ובהם: חזית הים העירונית עם 500 יחידות דיור תשווק לאחר פינוי הקרקע, סטלה מאריס עם 663 יחידות דיור, בה"ד חיל הים בבת גלים עם 1300 יחידות דיור, מש"א 7200 עם 1600 יחידות דיור, שישווקו לאחר פינוי מחנות צה"ל, חוות המכלים קריית חיים עם 3,300 יחידות דיור, המיועדת גם היא לפינוי ואזור תחנת הרכבת בבת גלים עם 3500 יחידות דיור, כאשר ההסכם מייעד מאות מיליוני שקלים מתקבולי הקרקע לטובת העברת הרכבת למנהרה מתחת להר.  

חלוקת ההשקעות: מוסדות ציבור וחידוש תשתיות
סה"כ המשמעות הכלכלית של ההסכם מסתכמת בכ- 3 מיליארד שקל, הכוללים פיתוח תשתיות והקמת מוסדות ציבור ובכללם: כ-180 מיליוני שקל להקמת מוסדות ציבור בשכונות החדשות, כ-140 מיליוני שקל לשדרוג תשתיות בשכונות הוותיקות, כ-125 מיליון שקל להקמת כביש חדש שיחבר בין נאות פרס לרכס הכרמל, כ-90 מיליון שקל לפיתוח חזית הים העירונית, כ-90 מיליון שקל לשדרוג תשתיות התחבורה באזור נאות פרס וצומת מת"מ בנוסף לעשרות מיליוני שקלים שיתקבלו ממשרד התחבורה,  למעלה מ-70 מיליון שקל לפתרון ביוב לכלל דרום העיר, הכולל הסטת שפכים למכון טיהור בניר עציון, עשרות מיליוני שקלים להעתקת תשתיות וכן כ- 20 מיליון שקל, שיתקבלו בזמן הקרוב לצורך הקמת טיילת, שתשלים את רצף הטיילת החופית בבת גלים, לאורך בסיס ההדרכה של חיל הים.

הסכם גג בחיפה - גלנט // צילום: ראובן כהן דוברות עיריית חיפה
הסכם גג בחיפה – גלנט // צילום: ראובן כהן דוברות עיריית חיפה

שר האוצר, משה כחלון: "הסכם הגג הוא הגשמה של חזונו של ראש העיר לעשרות שנים קדימה. חתמנו על הרבה מאוד הסכמי גג למאות אלפי יחידות דיור, אבל כאן בבית בחיפה זה המעמד המרגש ביותר. הסכמי הגג דואגים שבתי הספר יחכו לילידם והמעונות לתינוקות ולא להיפך. ההסכם עוסק לא רק בבניית יחידות דיור חדשות אלא בפיתוח תשתיות על ושיקום השכונות הוותיקות."

הסכם גג בחיפה - כחלון // צילום: ראובן כהן דוברות עיריית חיפה
הסכם גג בחיפה – כחלון // צילום: ראובן כהן דוברות עיריית חיפה

שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט: "ההסכם יאפשר את המשך התפתחותה של העיר כמרכז העירוני העיקרי של צפון מדינת ישראל. משרד הבינוי והשיכון רתום למשימה הלאומית של פתרון משבר הדיור ויפעל במלוא המרץ להגדיל את מלאי הדירות ולספק פתרונות דיור ואיכות חיים למען הציבור בישראל".

מנהל "רשות מקרקעי ישראל", עדיאל שמרון: "הסכם הגג מעצים ומחזק את חיפה כעיר מטרופולין משמעותית, תוך שהוא מייצר קרקע לדיור זמינה לשיווק".

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות