banner
יהודה כתב בכנס ארגון הקבלנים ת"א יפו בת ים // צילום: מיכל מסינג
יהודה כתב בכנס ארגון הקבלנים ת"א יפו בת ים // צילום: מיכל מסינג

"אתם תובילו לטרגדיה למשפחות הצעירות ולתושבי ישראל"

כך פתח יהודה כתב, יו"ר ארגון קבלני ת"א-יפו-בת ים את הכנס של השנתי של הארגון, תוך שהוא מכנה את מדיניות הממשלה כ"מחדל", ומוסיף: "אך אנו לא מוכנים בשום פנים ואופן שתגלגלו את הכישלון עלינו!". רוני בריק, נשיא התאחדות בוני הארץ: הבחירות ברשויות הביאו להקפאה של 14 אלף יח"ד"

"קצב גידול האוכלוסיה הוא כזה שבשנת 2040 יהיה מחסור של  למעלה מ 1.3 מיליון בתים. על מנת להצליח במשימה לאומית זו חייב ליפול האסימון לממשלת ישראל, שאם לא תעבדו כתף אל כתף אתנו הקבלנים, אתם תובילו לטרגדיה למשפחות הצעירות ולתושבי ישראל בכלל", כך אמר יו"ר ארגון הקבלנים והבונים בתל אביב יפו בת ים, יהודה כתב, בפתח כינוס הנדל"ן ה-21 של הארגון.

6 המכות של ענף הנדל"ן
עוד אמר כתב: "אנו זועקים מעל כל במה ובכל פינה בתקשורת, על מנת לקדם את ענף הדיור, חייבים לפתור את ששת הבעיות הקשות ביותר של הענף", אותן הגדיר כתב בעודף בירוקרטיה, ועדות התכנון, מחסור בכוח אדם, מיסוי ועלויות הקרקע, שיתוף פעולה של הרשויות, משרדי הממשלה רשות מקרקעי ישראל, ועדות התכנון והקבלנים ולבסוף, עידוד הבניה באזורים מוחלשים.

"מחדל": מחיר למשתכן השאיר את הפריפריה מאחור
"הפריפריה נשארת מאחור בגלל תוכנית מחיר למשתכן. מאז תחילת התוכנית, אתם יודעים היטב, לא נמכרות דירות בפריפריה, לא חדשות ולא יד שניה", אמר עוד כתב ותקף את מדיניות הממשלה: "מוטל עלינו הקבלנים להפסיק את השיטה הזו, את המחדל ואת המחסור בדירות בישראל לרבות המחיר היקר של הדירות. אנו לא שעיר לעזאזל של אף משרד ממשלתי שנכשל באתגר הלאומי, אנו מוכנים, אדוני השר, ראש מטה הדיור, חבר הכנסת קיש, לשבת ימים ולילות יחד עמכם על מנת לשחרר את הפקק הנוראי של מחסור הדיור בישראל. אנו מוכנים לעשות ככל שביכולתנו על מנת להחזיר את התקווה לדירה לכל אזרחי המדינה, אך אנו לא מוכנים בשום פנים ואופן שתגלגלו את הכישלון עלינו!".  

באשר לפעילות הארגון, ציין כתב כי  יש לחזק את מעמד הקבלנים בקרב הציבור, "כי דאגו לגלגל אלינו את האשמה, החלישו אותנו בקרב חלק מכלי התקשורת, בחלק מהמפלגות איבדנו את ההשפעה שלנו, ובעיקר אנו מורידים ראש לא מעט כשתוקפים אותנו פופוליסטים רבים בישראל". כתב ציין כי הוא יקדם במסגרת פעילותו גם מציאת מתווים לשיתוף פעולה עם הממשלה ונציגיה, פתיחת שולחנות עגולים עם הרפרנטים במחוזות ת"א והמרכז, המשך העשרת הידע המקצועי ופעולות לצמצום תאונות העבודה בענף.

הוקפאו 14 אלף יח"ד

נשיא התאחדות בוני הארץ, רוני בריק, התייחס לחסמים ברשויות המקומיות, ואמר כי: "הבחירות לרשויות המקומיות הביאו עד כה להקפאת דיונים באישור בנייה של מעל ל-14 אלף יחידות דיור ברחבי הארץ וזו רק ההתחלה. כבר שנים אנחנו קוראים לכנסת ולממשלה לקבוע כלים לענישה של ועדות ורשויות מקומיות אשר מאחרות לטפל באישור תוכניות והיתרי בנייה. היעדר ענישה כזו עלולה לגרום באירועים כמו הבחירות המוניציפליות הנוכחיות לקטסטרופה במונחים של שוק הדיור.  ברור שכבר מעל שלושה חודשים, כל נושא אישור התוכניות וההיתרים תקוע וברור שלאחר הבחירות אנחנו צפויים לתקופת קיפאון נוספת שקשה להאריך את אורכה"

רוני בריק בכנס ארגון הקבלנים ת"א יפו בת ים // צילום מיכל מסינג
רוני בריק בכנס ארגון הקבלנים ת"א יפו בת ים // צילום מיכל מסינג

נציין, כי שר האוצר עצמו ניסה להוביל הצעת חוק ממשלתית עם חקיקה למניעת חלק התארכות הליכי התכנון. החוק הממשלתי שהוגש לכנסת לאישור במסגרת חוק ההסדרים האחרון היה אמור להבטיח קיצור הליכי הוצאת היתר בנייה על ידי ענישה כספית של ועדות מקומיות, אשר לא עומדות בזמנים להוצאת היתר שנקבעו בחוק. הצעת החוק כללה מספר סנקציות נגד ועדות מאחרות, ובהן החזרת חלק מתשלום הבקשה להיתר בניה וקנס כספי של מאות שקלים על כל יום איחור. עם זאת, חוק ההסדרים לא כלל את ההצעה הזו לאחר שלחץ מצד השלטון המקומי הביא לביטולה".

 

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות