banner
אינג' יואל אבן בכנס מגדילים // צילום: פלג אלקלעי
אינג' יואל אבן בכנס מגדילים // צילום: פלג אלקלעי

"למי שלא הבין את זה עד עכשיו, ירושלים היא הדבר הבא"

תנופת הבנייה בירושלים בשנים האחרונות שוברת שיאים, בעירייה מתגאים אבל לא כולם מרוצים

"את השנה שעברה סיימנו עם התחלות בניה של  7,400 יחידות דיור, פי 3 מכל שנה אחרת, העיר שינתה את פניה, ההתחדשות עירונית מהווה חלק בלתי נפרד מהפיתוח. הרעיון מצד אחד לייצר התחדשות, מצד שני לשמור על כל מה שצריך ומצד שלישי שמירה על העיר ההיסטורית, מאוד לא פשוט לנו". דברים אלו אמר אינג' יואל אבן, מהנדס העיר ירושלים בפאנל בנושא עיר הבירה שהנחה גיא ליברמן, עיתונאי נדל"ן בכנס אתר מגדילים.

שירה תלמי באבאי בכנס מגדילים // צילום: פלג אלקלעי
שירה תלמי באבאי בכנס מגדילים // צילום: פלג אלקלעי

שירה תלמי באבאי, יו"ר הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה ירושלים ציינה כי: "כל הזמן יש ביקורת, כשלא עושים יש ביקורת וגם כשעושים, ואני רוצה לומר שאנחנו לא משאירים אף שיכון עלוב בשטח כל הנושא של התחדשות, זה קודם לוודא שאנשים לא ייפגעו בבתים שלהם, זו משימה עצומה שמוטלת על הכתפיים שלנו, ולעיתים שוכחים אותה, כשנכנסים לשכונת קטמונים אני רואה את זה כהישג אדיר שלנו שמביאים אותה לתהליך התחדשות. במשך שנים בעיר ירושלים לא היו קרקעות לפיתוח, בשנים האחרונות בעקבות המדיניות של הוועדה מחוזית ועיריית ירושלים אישרנו 12 אלף יחידות בשנת 2022 , השנה אישרנו 16 אלף יחידות וב-2024 נאשר 20 אלף יחידות. מי שמכיר את האזור של ירושלים מבין שזו מהפכה, זו מציאות שמשתנה לנגד עינינו, וכל זה במקביל לתעסוקה, תשתיות, רכבות קלות פרויקטים שמתקדמים במקביל. למי שלא הבין את זה עד עכשיו, ירושלים היא הדבר הבא וזה מה שבאתי לומר".

עו"ד בני זלמנוביץ' בכנס מגדילים // צילום: פלג אלקלעי
עו"ד בני זלמנוביץ' בכנס מגדילים // צילום: פלג אלקלעי

עו"ד בני זלמנוביץ', יו"ר ועדת ערר מחוז ירושלים ודרום היוצא ציין כי ירושלים מסוגלת לעמוד בהיקפי הבנייה הגבוהים. "כמי שטיפל בהיטלי השבחה בירושלים, ויתרו על היטלי השבחה כמעט בכל העיר. אבל עדיין יש מספר חסמים, בדיור להשכרה ארוכת טווח יש חוסר וודאות מוחלט בנושא של היטל השבחה על אף החלטות של וועדות ערר, שוק דיור להשכרה הוא שוק ייחודי, אתה צריך לשים את כל הכסף בהתחלה, בעולם של ריביות עולות זה יוצר אי וודאות. גם בנושא של המטלות הציבוריות, כאן חייבים ליצור וודאות אבל יש בעיה עם המשפטנים כשאתה קונה קרקע ויש עליה מטלה ציבורית בתור יזם אתה לוקח את זה בחשבון פעמיים גם את העלות של המטלה הציבורית וגם שיש לך שותף שיכול לעכב אותך". 

עו"ד שרית אריאלי בן שמחון בכנס מגדילים // צילום: פלג אלקלעי
עו"ד שרית אריאלי בן שמחון בכנס מגדילים // צילום: פלג אלקלעי

עו"ד שרית אריאלי בן שמחון, יו"ר ועדת ערר רישוי ירושלים ציינה כי: "ההתחדשות העירונית פוגשת את וועדת ערר יותר בתמ"א 38. גם בעיר ההיסטורית לא רוצים להשאיר שיכונים עלובים בשטח, אבל העיר ההיסטורית בירושלים לא מתייחסת רק למבנים היסטוריים ולבנייני שימור אלא למרקמי שימור ששם תמצא שיכונים שלא יכולים לעבור הליך של פינוי בינוי. הזכויות בעיר ההיסטורית זה משהו שיותר פלואידי וליזמים הייתי מציעה, להכיר את ההחלטות של וועדות ערר בירושלים, בירושלים יש תוכנית מקומית ולא תמ"א 38, כשמגיעים אלינו בקצה, אחרי כל ההבטחות לדיירים אם וועדת ערר רוצה לשנות משהו, זה יכול לעכב את הפרויקט". 

תמיר חפץ בכנס מגדילים // צילום: פלג אלקלעי
תמיר חפץ בכנס מגדילים // צילום: פלג אלקלעי

תמיר חפץ, מנכ"ל קן התור התחדשות עירונית ציין בפאנל כי: " החבר'ה בירושלים עושים עבודה מדהימה וזו לא פעם ראשונה שאני אומר את זה, הם הפנימו את מה שישראל גם הפנימה בשנים האחרונות שהתחדשות עירונית זה הפתרון היחידי, יש אפקט בצד של היזמים שלא רואים את המפה נכון ולוקחים את זה כבוננזה וכאילו כל הפרויקטים מחר בבוקר מתממשים, היזמים קצת איבדו את הכיוון בעניין הזה ונוצר מצב של טירוף, הצעות מטורפות, שופכים כספים, אני רוצה לשפוך מים קרים על הסיטואציה, אנחנו במצב שאם ייצא פרויקט זה דבר מדהים, כל פעם שיוצא בניין זה נס,  תמשיכו לקדם אבל בטח לא בקצב הזה, גם לא יהיה מי שיבנה. כל אחד יכול להיות יזם אבל חברות בניה אין". 

ארז טאובר בכנס מגדילים // צילום: פלג אלקלעי
ארז טאובר בכנס מגדילים // צילום: פלג אלקלעי

ארז טאובר,  מנכ"ל בילט אין ציין כי: "זה נכון שהעירייה עושיה מאמצים נכבדים לקדם היתרים ולעזור כמה שאפשר מהצד שלה ויש עדיין רשויות שלא משנה מה, רואים עיכובים משמעותיים: חברת חשמל, משרד הבריאות, זה כואב כי הזמן חולף וההיתרים לא מאושרים, בהיבט של המפרטים שמקבלים מהדיירים זה מאוד מקשה על יזמים להתנהל בצורה נכונה ונוצר מצב שיש 2 אוכלוסיות בבניין עם מפרט שונה, כל אחת מקבלת סוג אחר של תכנון וזה מחייב הפרויקטים יותר מורכבים וזה מוסיף מורכבות מסית וגם כלכלית על היזמים.

עמוס דבוש בכנס מגדילים // צילום: פלג אלקלעי
עמוס דבוש בכנס מגדילים // צילום: פלג אלקלעי

עמוס דבוש, מנכ"ל קרדן נדל"ן ציין כי: " זה נכון שבעירית ירושלים לא ראינו שנים את המספרים האלה, קורה משהו טוב היום ויחד עם זאת יש דברים פחות נוחים לנו בתור יזמים וזה עניין מורכב כיוון שמצד אחד אלה שיושבים בצד השני של הבמה דואגים לעיר ולהיקפים ואתה כיזם רוצה לבנות, לייצר ערך, למכור מוצר טוב, ולהרוויח כסף וכשמסתובבים יותר מדי סביב העץ הזה, צריך לדעת איפה עובר האיזון העדין בין מטלות ציבוריות לבין פרויקט רווחי וטוב ונכון לכולם כי אף אחד לא רוצה לוותר על הצד שלו, אין אמת אחת מוחלטת בסוף כל אחד צריך לדאוג לאינטרס שלו כל עירייה צריכה לדאוג שלחלק מהמטלות יהיה תקצוב עירוני, אי אפשר לסמוך עלינו בתור יזמים שרק אנחנו נעשה את זה. עד היום ראינו תקופה ארוכה של שפע, היום 70-80 אחוז מהפרויקטים של התחדשות עירונית הלכו, כמעט בכל מקום בארץ, ואז הרבה מהמטלות הציבוריות לא יהיו רלוונטיות זו נקודה משמעותית כמעט בכל עיר בארץ".

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

 

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות