banner
אילוסטרציה // Depositphotos
אילוסטרציה // Depositphotos

3,800 דונם עוברים מנאות חובב לידיים של עיריית באר שבע

מנכ"ל משרד הפנים, רונן פרץ: "יגדיל את הכנסותיה של העיר לאחר הפגיעה הכלכלית בביטולה כעיר עולים"

שר הפנים, משה ארבל, חתם על שיוך המועצה התעשייתית נאות חובב לעיר באר שבע. המשמעות – העברת שטח ללא שיפוט ושטחים ממועצה אזורית רמת נגב לתחום שטח עיריית באר שבע בהיקף כולל של כ-3,800 דונם.

ההחלטה התקבלה בהמשך להמלצת המנכ"ל, רונן פרץ והוועדה הגאוגרפית דרום, אשר דנה בנושא בחינת מעמדה המוניציפאלי של מועצה תעשייתית נאות חובב, כולל שינוי גבולות ושימור חלוקת ההכנסות הקיימת היום לרשויות השכנות. במשרד הפנים מציינים כי בנימוקי המלצה, עלה הצורך לחזק את עיריית באר שבע כעיר מטרופולין, "הפועלת ונדרשת לטובת המרחב כולו וכן היותה  סמוכה לאזור האמור, אשר הינו בעל השפעה והשלכות פוטנציאליות על תושביה ובד בבד הינה בעלת היכולת המקצועית המוכחת לנהל ולקבל את האחריות על האזור, הפעלתו ופיתוחו". 

בנוגע לחלוקת ההכנסות, החליט שר הפנים משה ארבל ככלל לשמר את חלוקת ההכנסות בהתאם לצו שנקבע בנובמבר 2020 כאשר באר שבע תיכנס בנעליה של המועצה המקומית התעשייתית נאות חובב ותהיה זכאית להכנסות שהועברו אליה, לצד שינוי מסוים שיעור החלוקה עבור מועצה אזורית רמת נגב על רקע שינוי תחום שיפוטה ביחס לצו הקודם. חלוקת ההכנסות תתבצע רק לאחר ביטול המועצה התעשייתית ושיוכה לעיריית באר שבע בשנת 2025, וזאת כדי לאפשר להשלים את ההליכים המקדימים הנדרשים, בהתאם להוראות הדין הכוללות גם גיבוש הסדרים לחלוקת חובות, זכויות ונכסים בין הרשויות המקומיות.

שר הפנים משה ארבל: "המהלך החשוב שאנו מוציאים היום אל הפועל יסייע לנו בחיזוק הנגב. לצד שמירה על איתנותן של הרשויות המקומיות הנהנות מחלוקת ההכנסות של נאות חובב, אנו מחזקים את העיר באר שבע, כמטרופולין המרכזי והמשמעותי של הנגב, באמצעות הרחבת שטחה המוניציפאלי והקמת אזורי תעסוקה נוספים שישמשו את כל תושבי האזור". 

מנכ"ל משרד הפנים רונן פרץ: "המלצתי לשיוכה של המועצה התעשייתית נאות חובב לתחום עיריית באר שבע, תוך שמירה על חלוקת ההכנסות לרשויות הגובלות בתחומה, היא הוכחה לפעילות המשרד לחיזוקן של הרשויות המקומיות. שינוי זה אף יועיל ויגדיל את הכנסותיה של העיר לאחר הפגיעה הכלכלית בביטולה כעיר עולים. במקביל, משרד הפנים יוודא ויעשה את כל הנדרש כדי לוודא את המשך פיתוחו של אזור התעשייה וכי המפעלים הפועלים במקום לא יפגעו במאומה מאופן הניהול של האזור, שימשיך לפעול ברמה המקצועית הגבוהה ביותר הקיימת כיום".

במשרד הפנים מציינים עוד כי: "מנדט הוועדה הגיאוגרפית דרום הורחב בדצמבר 2020 וכלל דיון במעמדה המוניציפאלי של מו"מ תעשייתית נאות חובב ובדיקת האפשרות לאיחודה עם עיריית באר שבע ובמידה וכן יומלץ על שינוי המעמד, הוסמכה הוועדה אף לדון מחדש בחלוקת ההכנסות הקיימת. במסגרת עיסוקה בנושא, קיימה הוועדה הגיאוגרפית דרום דיונים מקצועיים ושמעה את כל הגורמים הנוגעים בדבר, החל מרשויות מקומיות ואזוריות, מפעלים וחברות הפועלות בנאות חובב ובבאר שבע ועד למשרדי הממשלה הרלוונטיים". 

נאות חובב הינה אחת משתי מועצות מקומיות תעשייתיות יחידות בארץ, אשר הוקמה כאיזור תעשייה מכוח החלטת ממשלה, אשר מטרתה הייתה לרכז מפעלים מזהמים בשטח גלילי. האזור היה בפיקוח משרדי הממשלה ונוהל על ידי החברה הממשלתית "מבני תעשייה". עם התפתחות התעשייה והרחבת האזור, הפך הריכוז למטרד סביבתי של אוויר, נחלים וקרקע. משכך, הוחלט בשנת 1989 על הקמת מועצה מוניציפאלית תעשייתית, שכוללת כיום בתחום שיפוטה את פארק התעשייה נאות חובב (לשעבר רמת חובב), את גבעת שמן ותחנת הכוח רמת חובב המצויות ממזרח לפארק התעשייה, וכן את אזור התעשייה רמת בקע (ממזרח לכביש 40), המיועד לאיוש על ידי חברת אלביט. המועצה הרחיבה את שטחה בשנת 2020 עם צו שינוי גבולות והעברת שטח של 8,209 דונם שהועברו מתחום שיפוט מועצה אזורית רמת נגב. באותה ועדה דנו ואף הכריזו על חלוקת הכנסות ל-11 רשויות סמוכות: מרחבים, רמת הנגב, ירוחם, אל קסום, שגב שלום, תל שבע, ערערה בנגב, באר שבע, חורה, לקיה ונווה מדבר. 

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות