banner
רמלה // צילום באדיבות דוברות עיריית רמלה
רמלה // צילום באדיבות דוברות עיריית רמלה

המהפך של הרצל ברמלה: הופקדו שתי תכניות הכוללות 864 יח"ד ומאות אלפי מ"ר למסחר ותעסוקה

שתי התכניות ממוקמות לאורך רחוב הרצל. במסגרת "מע"ר רמלה – רובע הרמבלס" יוקם רובע מעורב שימושים כולל שטחי מלונות. תכנית נוספת, הקריה הרפואית, נועדה להקמת אזור תעסוקה בדרום העיר

זיו גולדפישר 18.01.2023

שתי תכניות מתאר, הצפויות לשנות מרכזה של העיר רמלה, הופקדו השבוע (ג') בוועדה המחוזית במחוז מרכז: תכנית "מע"ר רמלה – רובע הרמבלס", הכוללת בניית 864 יח"ד, ותכנית "הקריה הרפואית", הכוללת 274,270 מ"ר של מסחר ותעסוקה. שתי התכניות ממוקמות לאורך רחוב הרצל, הרחוב הראשי של העיר.

תכנית "מע"ר רמלה – רובע הרמבלס", ששטחה 123 דונמים, ממוקמת במרכז העיר, בין הרחובות דני מס (מדרום), שדרות הרצל (ממזרח) ושדרות ויצמן (ממערב). התכנית נועדה לקדם הקמת רובע מעורב שימושים, הכולל 864 יח"ד, 120 יחידות סטודנטים, שטחי ציבור, מסחר, תעסוקה, מגורים וכן 250 יחידות למלונאות. את התכנית יזמה הרשות המקומית והיא נערכה על ידי עדן בר ממשרד בר לוי אדריכלים ומתכנני ערים. התכנית ממוקמת במרכז האזרחי של העיר, הכולל מוסדות אזרחיים ביניהם בית העיריה, בית המשפט המחוזי, תחנת משטרה,  ומוסדות אחרים, לצד מבנים היסטוריים, ביניהם המגדל הלבן, 

בדברי ההסבר נכתב כי התכנית מציעה התחדשות  של המרכז העירוני הקיים של רמלה מציעה שימושי מסחר ותעסוקה בשילוב מגורים תוך שימור נכסי המורשת של רמלה .לצד 864 יחידות דיור למגורים, התכנית מציעה 120 יחידות דיור מיוחד, 250 חדרי מלון, 68 אלף מ"ר של מבני ציבור, 11,587 מ"ר מסחר ו-56,000 מ"ר לתעסוקה. אזור המע"ר נהנה מגישה לשירותי תחבורה ציבורית, הכוללת תחנת מטרו עירונית, רכבת קלה (קו חום) ומהיר לעיר לאורך שדרות הרצל.

התכנית המקורית כללה הקמת בניין עירייה חדש בן 25 קומות, אך תכנית זו בוטלה על ידי הוועדה המחוזית, מכיוון שהמבנה חוסם חלק משמעותי מהשדרה הובילה למגדל הלבן בכניסה מרחוב הרצל. כמו כן, הוועדה הורתה לרכז את זכויות הבניה ולהעצים לכוון רחוב ויצמן עד לגובה של 16 קומות, במטרה לפנות שטח לכיכר עירונית. בנוסף, הוועדה הורתה להנמיך בניין בן 10 קומות הפונה לשדרה המרכזית לגובה של 5 קומות בלבד, על מנת להשאיר מבט פנוי למגדל. השבוע, לאחר שנקבע כי השינויים שקבעה הוועדה בוצעו, הופקדה התכנית. 

תכנית "הקריה הרפואית רמלה", ששטחה 97 דונמים, ממוקמת בדרום העיר, סמוך למחלף רמלוד, בין הרחובות הרצל בדרום מערב ורחוב תל חי במערב, בצפון דרך 44 ובמזרח מחלף רמלוד. מטרת התכנית היא הקמת קריה רפואית טכנולוגית ואזור תעסוקה ומסחר. את התכנית יזמה העירייה, והיא נערכה על ידי משרד ד.ס. בניין ערים אדריכלים ותכנון בע"מ.

מרבית השטח כיום הוא ביעוד מלאכה. התכנית מציעה הקמת קריה רפואית-טכנולוגית, ותכלול שטחי תעסוקה ומסחר בהיקף של 274,270 מ"ר, תוך חיזוק החיבורים הקיימים לעיר ויצירת חיבורים חדשים. התכנית כוללת גם תעשייה עתירת ידע בהיקף של 66,000 מ"ר. במרכז התכנית נמצא מתחם מד״א ששטחו כ- 40 דונם. השטח כולל את בנק הדם, מרלוג ומרכז הדרכה. שטח זה מוחרג משטחה של הקריה הרפואית.

הוועדה המחוזית התנתה את הפקדת התכנית במספר תנאים, ביניהם הנמכת הבינוי המקסימלי מ-25 קומות ל-15 קומות וצמצום זכויות הבנייה למסחר. כמו כן, הוועדה התנתה את ההפקדה בשדרוג רחוב הרצל ורחוב תל חי בחזיתות הגובלות בתכנית, לרבות שבילי אופניים, מדרכות ותחבורה ציבורית. השבוע, לאחר שנקבע כי התנאים שקבעה הוועדה בוצעו, התכנית הופקדה.

ראש העיר מיכאל וידל: אנחנו ממשיכים בתנופת הפיתוח והשגשוג בהתאם לחזון שלי להפוך את רמלה לעיר לאומית. הקמת הקריה הרפואית-טכנולוגית בשטח של כ-100 דונם, וכולל שטחי תעסוקה ומסחר בהיקף של כ-300,000 מ"ר, צפוי להפוך למוקד של רפואה, טכנולוגיה וביו-טק מתקדמים. כבר כיום שוכן בלב הקריה מתחם מד"א החדיש, הכולל את בנק הדם הלאומי ומרכז ההדרכה הארצי של מד"א. מדרומה לתכנית תוקם קריה צבאית ענקית במסגרת מתחם "אופק רחב", אליו יועתק הבקו"ם וכל שרשרת החיול של צה"ל. כל אלו מתוכננים בקרבת מתחם התחנה המרכזית, המתוכנן כבסיס תחבורתי, שירכז אליו את קו הרכבת והכבדה והקו החום, שיאפשרו נגישות מקסימלית לאזור.

במקביל, תכנית לב המע"ר מציעה יצירת מרכז עירוני תוסס, מעורב שימושים, באזור היסטורי עתיר נכסי תרבות ומורשת. המתחם עתיד לכלול בניין עירייה חדש במסגרת קריה ממשלתית. לאורך רחוב ויצמן, במבנה הטיגארט ההיסטורי וסביבו, מתוכנן מתחם מלונאות יוצא דופן. את המתחם יחצה מדרחוב רחב, ולאורכו יוקמו שטחי מסחר, בילוי ופנאי. כל אלו מתוכננים, גם הם, בסמיכות להקמת רשת תחבורתית תחבורתי חדישה, נגישה ומתקדמת.

מי יהיו 70 המשפיעים לשנת 2023?

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות