banner
אייל ינאי מנכ"ל משותף בי.די.אי // צילום: עודד קרני
אייל ינאי מנכ"ל משותף בי.די.אי // צילום: עודד קרני

מספר הקבלנים הפעילים בישראל צנח מתחילת העשור בכ-20%

45% מהקבלנים צופים גידול בהיקף פעילות הענף ו- 74% צופים עלייה בהיקף הפעילות בתחום ההתחדשות העירונית. יהודה כתב, יו"ר ארגון קבלנים ת"א-יפו-בת ים: "איך המדינה מצפה שהקבלנים יוכלו להוריד מחירים, כשהם והרוכשים, נאלצים לשלם כל כך הרבה מיסים?"

תמונה: אייל ינאי מנכ"ל משותף בי.די.אי // צילום: עודד קרני

נמשכת מגמת הירידה במספר הקבלנים הפעילים בישראל, כך עולה מסקירה שערכה חברת המידע העסקי CofaceBdi לקראת כנס ארגון הקבלנים והבונים בתל אביב יפו בת ים, שיערך באילת בסוף השבוע. על פי הסקירה כיום פעילים בישראל 5,500 קבלנים – כאשר בתחילת 2011 עמד מספרם על כ-7100 – כלומר, צניחה של כחמישית מהם באותה התקופה וירידה של כ-1600 במספר הקבלנים הפעילים בישראל, נטו.

כאשר מחשבים רק את מספר הקבלנים שהפסיקו פעילותם, לא כולל כניסה של קבלנים חדשים לשוק, עולה כי מספר החברות הקבלניות שנסגרו עומד בתקופה זו על 2,993. מספר הקבלנים החדשים שנוספו לשוק מאז 2011 עומד על 1591 בלבד.

סיכון גבוה יחסית לממוצע במשק
את הירידה במספר הקבלנים ניתן להסביר בעלייה בסיכון בענף הבנייה. על פי מדד הסיכון אותו עורכת CofaceBdi עולה כי הסיכון בקרב הקבלנים הפועלים בענפי הבנייה השונים הולך ועולה ברבעונים האחרונים, זאת דווקא על רקע יציבות מסויימת של הסיכון במשק כולו.

המשמעות היא שיותר חברות בענף הבניה נקלעות לחדלות פרעון ולהליכים של הקפאה הליכים, ואף לסגירת חברות.

מהנתונים עולה כי ענף התשתית נמצא ברבעון השלישי של 2018 ברמת סיכון של 7.45. קבלני הבניה נמצאים ברמת סיכון ממוצעת של 7.32 בענף, עלייה חדה יחסית לעומת 7.14 ברבעון הרביעי של 2017.  גם בענף תשומות הבנייה , ענף הנדל"ן המניב וענף אחזקות הבנייה נרשמה עלייה בסיכון ברבעונים האחרונים.

איל ינאי, מנכ"ל משותף בחברת CofaceBdi, מציין כי:  "מדובר בנתונים מדאיגים עבור הכלכלה הישראלית בכלל, ענף הבניה בפרט, וכוונת מקבלי ההחלטות לטפל בזינוק במחירי הדיור בישראל. בזמן שהביקושים לדירות בישראל ממשיכים לגדול, ברור לכולם שהגדלת היצע הדירות בישראל הוא הצד הבעייתי במשוואה. כדי לספק את אותן מאות אלפי יחידות דיור חדשות הדרושות לישראל בשנים הקרובות, יש צורך בחברות יציבות שיבנו אותן במהירות. כאשר מספר השחקנים בשוק הולך וקטן, והסיכון גדל, לא רק שהתחרות בענף נפגעת אלא גם היכולת של הענף לייצר את אותן כמות דירות נדרשת לצורך איזון מחירי הדירות.

עם זאת נראה כי הקבלנים עדיין אופטימיים כפי שעולה מסקר הציפיות שערכנו וזאת בעיקר בגלל שהם בונים על מנועי צמיחה חדשים, כמו פניה של חברות קבלניות לתחום הנדל"ן המניב והגדלת הפעילות בתחום ההתחדשות העירונית. המבחן של תחום ההתחדשות העירונית יהיה בהסרת החסמים וביכולתם של הקבלנים להפוך את הפרויקטים בזמן קצר מפרויקטים על הנייר לפרויקטים בבבנייה ובשיווק".

74% מהקבלנים צופים עלייה בהיקף הפעילות בתחום ההתחדשות העירונית
בסקר ציפיות הקבלנים אותו עורכת CofaceBdi לקראת הכנס ציינו 45% מהקבלנים כי הם צופים גידול או גידול מהותי בהיקף הפעילות של הענף ב-2019, ו-73% מהנשאלים ענו כי הם צופים גידול או גידול מהותי בהיקף הפעילות של החברה בה הם עובדים.

74% מהקבלנים צופים עלייה בהיקף הפעילות בתחום ההתחדשות העירונית בשלוש השנים הקרובות, לעומת 10% שצופים ירידה ו-16% שחושבים שהיקף הפעילות בתחום זה יהיה ללא שינוי.

47% מהקבלנים מאמינים כי מחירי הדיור יעלו בשנה הקרובה
כמו כן נשאלו מנהלי חברות הבניה לגבי האם עלות המימון שלהם התייקרה – שאלה שרק 20% ענו לה באופן חיובי. יש לציין כי מדובר בשיפור משמעותי לעומת שנים קודמות, כאשר בשנה שעברה ענו כי עלות המימון התייקרה 40% מהנשאלים, ושנה קודם לכן ענו כך 60% מהנשאלים.

בנוגע לצפי מחירי הדירות בשנה הקרובה ענו 47% מהקבלנים כי המחירים יעלו, ו-2% מהם ענו כי המחירים "יעלו מאד". רק 11% מהקבלנים צופים ירידה במחירי הדיור. 40% מהם צופים שהמחירים ישארו ללא שינוי. מבין הקבלנים שצופים עליית מחירים, העלייה הממוצעת הצפויה לדעתם עומדת על 5.1%.

 

 

קבלני הביצוע מרוויחים יותר
נתוני CofaceBdi מראים כי מרבית החברות הקבלניות הצליחו להתמודד עם התנאים בשוק באופן חיובי במידה רבה, והצליחו לשפר את היחסים הפיננסיים שלהם בשנה החולפת. כך למשל, קבלני הבניין הגדולים הצליחו להגדיל את שעור ההון העצמי שלהם מסך המאזן לרמה של 25.7% במחצית הראשונה של 2018, לעומת 23.9% בתקופה המקבילה אשתקד. כמו כן הם הציגו שיפור בשיעור הרווח הנקי, שיעור הרווח התפעולי ושיעור הרווח הגולמי מסך ההכנסות. מגמות שיפור אלה היו גם בקרב קבלנים בסדר גודל קטן ובינוני. אולם כאשר בוחנים את שיעורי הרווח ניתן לראות כי קבלני הביצוע הגדולים נהנו במחצית הראשונה של 2018 משיעור רווח תפעולי של כ- 12.7% לעומת שיעור רווח תפעולי של 51.5% בקרב היזמים וחברות הנדל"ן המניב.

יהודה כתב, יו"ר ארגון הקבלנים והבונים של תל אביב- יפו -בת ים: "נתוני הסקר שערכה חברת המידע העסקי CofaceBdi בכל הקשור לצניחת מספר הקבלנים בשוק מדאיגה מאוד אך לא מפתיעה. המחסור בדירות בישראל צריך להדאיג את כולנו כיוון שהוא בעל השלכות והשפעה על הפערים החברתיים והכלכליים בחברה הישראלית ומשמר אותם. לא יתכן שקרוב ל 40% ממחירה של דירה בישראל, מורכב ממיסוי, וזה עוד לפני חישוב של רכיב הקרקע- מס שבח, מס רכישה, מע"מ, היטלי פיתוח, אגרות, מיסי קניה, מס מעסיקים ועוד.

יהודה כתב יו"ר ארגון קבלני ת"א יפו בת ים // יחצ
יהודה כתב יו"ר ארגון קבלני ת"א יפו בת ים // יחצ

"איך המדינה מצפה שהקבלנים יוכלו להוריד מחירים, כשהם והרוכשים, נאלצים לשלם כל כך הרבה מיסים? הממשלה עושה ניסיונות רבים לחלץ את שוק הדיור ממצבו העגום, אולם מסתבר כי היא פועלת בכיוונים לא נכונים.

"אני מאמין שישנם פתרונות רלוונטיים דוגמת התחדשות עירונית על מנת להביא לפתרון מצוקת הדיור בישראל, בייחוד זו מסוג פינוי בינוי המאפשרת להגדיל את כמות הדירות החדשות במקומות מבוקשים ובמרכזי הערים, למשוך אל הערים אוכלוסיות צעירות, ולאפשר לתושבי העיר להישאר בעיר הולדתם ולקנות דירות במרכז העיר כמו גם לשמר את אזורי המסחר, הפנאי והתרבות העירוניים באמצעות שימוש בעירוב שימושים. קרקע משלימה, אשר יכולה לשמש גם כקרקע לתעשייה, מסחר ומשרדים ולא רק למגורים, דבר שיענה גם על דרישות ראשי הערים הזקוקים לתשלומי הארנונה, ותמריצים שונים יביאו לכך שנראה התחדשות עירונית גם בפריפריה שם היא כה נדרשת. דרך נוספת היא תוכניות לתכנון ובינוי מהיר של פרויקטים למגורים שפונים למספר קהלי יעד ולא לקהל מצומצם דוגמת הזכאים. בעניין זה תוכנית מחיר למשתכן לא הוכיחה את עצמה למרות ששינתה את פניה מספר פעמים, הורחבה לאוכלוסיות נוספות, עברה שינויי תמהיל ועל כך יעידו המכרזים הנותרים ללא זוכים והדירות שטרם נרכשו על ידי הזכאים למרות ההטבות המוצעות להם".

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות