banner
אריה גארלה // צילום: רוית סהר
אריה גארלה // צילום: רוית סהר

עצרו את התחדשות בני עי"ש: במועצה זועמים ובמשרד השיכון מסבירים מדוע אין כדאיות כלכלית

התכנית נמשכה בשל חוסר כדאיות ליזם. במועצה דורשים פתרון ובמשרד השיכון מסבירים: "המועצה לא אישרה פטור מהשבחה"

זיו גולדפישר 17.08.2023

מי אחראי לכך שתכנית התחדשות עירונית בלב היישוב בני עי"ש נמשכה על ידי משרד הבינוי והשיכון, שגם יזם אותה? תלוי את מי שואלים. במועצה המקומית טוענים שמשרד השיכון רוצה לצופף את המתחם, כי חסרה קרקע משלימה וכי הם אף מוכנים להקצות שטח שלהם – ואילו במשרד השיכון טוענים שהמועצה לא אישרה פטור מהיטל השבחה ובהתחשב במגבלות הבנייה לגובה, התוכנית איננה כלכלית. כעת התכנית עוברת תכנון מחדש לקראת הגשה חוזרת.  

389 דירות חדשות במרכז שוקק חיים
תכנית "התחדשות המרכז הוותיק – בני עי"ש" נמצאת במרכז היישוב הוותיק בקרבת הרחוב הראשי, שד' הניצחון ובו 144 דירות קיימות למגורים, לצד מבני הרשות, מסחר, מבני צבור. שטח התכנית 84 דונם והתכנון מציע התחדשות עירונית ובניה של 389 יח"ד חדשות, הקמת מרכז אזרחי ראוי כולל שטחי משרדים ואולם כנסים עירוני, על כיכר עירונית ברחוב הראשי, שד' הנצחון. עוד מציעה התכנית, ארגון ותגבור של מבני הצבור הקיימים, מענה לפרוגרמת מבני חינוך, מסחר ותעסוקה.

הוועדה המחוזית: "מדובר בתכנית ראויה"
התכנית היא בסמכות הוועדה המחוזית מרכז. הוועדה המקומית מרחבית זמורה, שהמועצה המקומית בני עי"ש היא אחד מהיישובים בה, תמכה בהפקדת התכנית, תוך המלצה למציאת פתרונות לקרקע משלימה בתחום תכנית הוותמ"ל להרחבת היישוב (תמ"ל 1079). בפרוטוקול ההחלטה מנובמבר 2021 נכתב כי: "הוועדה דנה בתכנית והיא סבורה כי מדובר בתכנית ראויה ביותר שיש לקדמה. הוועדה המקומית ממליצה בפני הוועדה המחוזית על הפקדתה, תוך מציאת פתרון לקרקע משלימה בתחום תמ"ל 1079".

ראש המועצה: מעכבים את התכנית בגלל קרקע משלימה
התכנית הוגשה בחודש פברואר 2022, אך בחודש יולי האחרון היא נמשכה, לאחר שלא הייתה כלכלית לביצוע. ראש המועצה, אריה גארלה, זועם על ההחלטה: "אני בעד התכנית הזאת ולא יודע למה החליטו למשוך אותה. מי שמעכב את התכנית זה רמ"י בגלל שטחי השלמה למרות שנתנו פה 11 דונם כדי שהתכנית תתקדם ורמ"י יכניס את היד לכיס. אנחנו ממתינים".

אופיר קלברמן ראש מינהלת הסכם גג בבני עי"ש מסביר כי התכנית התגלתה כלא רווחית, ולכן היה צורך להכפיל את מספר יחידות הדיור בה. קלברמן: "קידמנו בשנים האחרונות חידוש של היישוב הוותיק לאורך שד' הניצחון, שכוללת הפיכה של 144 יח"ד ל-389 יח"ד בקו הכחול של התכנית. לצערנו התכנית הייתה לא כלכלית ונדרשו עוד 387 יח"ד מחוץ לקו הכחול. המועצה עשתה את הכל והייתה מוכנה לתת את מגרש הכדורגל בשטח של 8 דונם כקרקע משלימה ל-736 יח"ד והתכנית תהיה כלכלית. עברנו את הוועדה המקומית והתכנית הוגשה להפקדה במחוזית, אך התכנית נמשכה על ידי היזם, משרד השיכון, שרוצה לבדוק צפיפות נוספת מעבר למגרשי ההשלמה ולבצע ציפוף של התכנית כדי להגיש אותה שוב".

קלברמן מוסיף כי המועצה המקומית לא רצתה שהתכנית תימשך: "קידמנו את התכנית ולא היינו מוכנים שימשכו אותה. אפילו היינו מוכנים לתת את מגרש הכדורגל לצורך השלמה. אנחנו רק רוצים לקדם את התכנית כבר כמה שנים".

משרד הבינוי והשיכון: "תנאי להקצאת קרקע משלימה הינו פטור מלא מהיטל השבחה"
מנגד, במשרד הבינוי והשיכון תולים את האחריות למשיכת התכנית במועצה המקומית, שלא אישרה פטור מהיטל השבחה ליזם במסגרת הקצאת הקרקע המשלימה. "בימים אלו מגבש המשרד פרוגרמה לתכנית חדשה בתאום עם הוועדה המרחבית להגשת תכנית חלופית למימוש מטרות התכנית להתחדשות מרכז היישוב הוותיק בבני עי"ש", אומרים במשרד. 

עוד מסבירים במשרד הבינוי והשיכון כי: "בנוגע למשיכת התכנית הנוכחית, נדגיש כי עקב מגבלות גובה לבנייה בבני עי"ש כתוצאה ממסלולי המראה של חיל האוויר, לא היה ניתן לכלול בתכנית את מלוא היקף הזכויות הנדרשות לצורך כלכליות התכנית, והיה צורך בקרקע משלימה. בהתאם להחלטות מועצת מקרקעי ישראל, תנאי להקצאת קרקע משלימה הינו פטור מלא מהיטל השבחה ליזם, אולם בדיון לפני כשנה מליאת המועצה המקומית לא אישרה את הפטור האמור. בהתאם לחוק, לא ניתן לשנות את החלטת מליאת המועצה במשך 5 שנים מיום קבלתה, ולפיכך לא ניתן היה לקבל הקצאת קרקע משלימה בפרק זמן סביר מאישור התכנית. לאור זאת, בתיאום עם המועצה המקומית בני עי"ש ועם הוועדה המרחבית לתכנון ולבנייה זמורה, נאלץ משרד הבינוי והשיכון למשוך את התכנית".

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות