banner
צבי ויינר // צילום: רועי כהן | Depositphotos
צבי ויינר // צילום: רועי כהן | Depositphotos

כבולים לבית – פתרונות דיור לזוגות צעירים

חלום הדירה מתרחק, בעוד שכירות ארוכת טווח הולכת ותופסת תאוצה וגם המעבר אל מחוץ לגוש דן נראה אפשרי מתמיד – מה צריך לקחת בחשבון, כמה זה יעלה ואיך הפכה אופקים לאופציה לזוגות צעירים?

חושבים על מעבר מחוץ לגוש דן?
"לחלק גדול מהזוגות הצעירים המתגוררים במרכז הארץ אין כיום את האפשרות הכלכלית לרכוש דירה או לשאת בנטל המשכנתא הכבד הכרוך במחירים הגבוהים של דירות במרכז הארץ.  בעקבות זאת אנו רואים  לא מעט משפחות צעירות המגיעות מהמרכז ליישובים בפריפריה בהם אנו פועלים", אומר ירון בובליל , מנהל שיווק ומכירות של קבוצת מגידו הבונה ומשווקת פרויקטים  למגורים ברחבי הארץ. לדבריו, "כדאי תחילה אולי לבחון את הסביבה ולהתאקלם באמצעות השכרה וכשהם רואים שהם מתאקלמים בסביבה החדשה, בשכונה ובקהילה חדשים עם מערכת חינוך טובה לילדים, מוצאים פתרונות תעסוקה בין אם מדובר בעבודה חדשה באזור או לחילופין פתרונות תחבורתיים מספקים, הם מגיעים לידי החלטה להשתקע.
"עבור רבים מהצעירים שעובדים במרכז , החלום של בית פרטי עם חצר או דירה מרווחת במחירים נמוכים יחסית,  בהם יהיה מקום לגדל משפחה גדולה, נמצא בהישג יד ובמרחק נסיעת רכבת ממקום העבודה. בזכות השיפור המשמעותית בטווחי וזמני הנסיעה לאור שדרוג תשתיות הרכבת והכבישים המהירים , זוגות צעירים רבים כאמור רואים  במעבר מחוץ לגבולות גוש דן אופציה ממשית!
אחד היתרונות המרכזיים עבור הזוגות הצעירים שעושים את המעבר הוא גם בצד של המשכנתא שכן ביישובים רבים בפריפריה ישנם הטבות מס גבוהות לבני היישוב. הטבה שהמשמעות שלה בעצם היא חיסכון רב במשכורת , דבר המסייע עם החזרי המשכנתא ובסופו של דבר משאיר יותר כסף פנוי מהשכר לחיים עצמם".

ירון בובליל // צילום: רביב שטיין
ירון בובליל // צילום: רביב שטיין

הדיור להשכרה ארוכת טווח מגיע לפריפריה
בובליל מציין עוד כי קבוצת מגידו תהיה מהחברות הראשונות שתקדם פרויקט להשכרה ארוכת טווח בעיר אופקים. החברה זכתה בפרויקט שיכלול 66 יח"ד להשכרה בשכונת חורשת נוח  ו- 142 יח"ד באפיקי נחל, מהן 84 דירות למכירה והיתר להשכרה. הדירות להשכרה ישווקו במחיר  מופחת ומפוקח לזכאים, על פי הגרלה.  מחצית מהדירות שהוקצו להשכרה בפרויקט יהיו במחיר מפוקח ומחציתן יושכרו בשוק החופשי, כאשר היזם הזוכה מתחייב לא למכור אותן במשך 15 שנים, אלה רק להשכיר.  "זהו פרויקט הקורץ בעיקר למשפחות וזוגות צעירים בני האזור שנמצאים בתחילת דרכם. על פי המסתמן התעריף שיקבע להשכרה מקרב הדירות במחיר מפוקח יעמוד על 25 ₪ למ"ר, כך למשל דירת 80 מ"ר תעלה לשוכרים כ 2000 ₪ בחודש .  מחירי השכירות לדירה דומה בפרויקט ההשכרה , על פי החברה הזוכה יהיו  בקירוב, כ 20% פחות", מציין בוביל. 

לדברי מנכ"ל הקבוצה , צבי ויינר: "אזור הנגב המערבי הוא בין עתודות הקרקע הבודדות במדינה שיש להן אופק של התפתחות משמעותית מבחינת בנייה למגורים, מסחר  ותעסוקה, שכן ברובו הוא איננו מיושב למרות מיקומו האסטרטגי ונגישותו מבחינה תחבורתית הן באמצעות רכבת ישראל והן באמצעות סמיכותו לכביש חוצה ישראל.
"אופקים  היא כבר מזמן עיר בתנופת חדשנות ובניה הצועדת קדימה בכל התחומים . העיר נמצאת כשעה נסיעה ממרכז הארץ והיא קרובה מאוד למטרופולין באר שבע כאשר עם פיתוח הכביש החדש מהשכונות החדשות של אופקים לכיוון בירת הנגב מרחק הנסיעה יתקצר לפחות מעשר דקות נסיעה בלבד.
"אופציית השכירות לטווח רחוק שנפתחה בפני זכאים מאפשר להם פתרון נהדר ואיכותי הטומן בחובו יציבות וודאות בכל הנוגע לדבר כל כך בסיסי שזה מגורים וזאת מבלי הצורך להשיג הון התחלתי אותו מתקשים להשיג וללא התחייבות רבת שנים למשכנתאות גבוהות עם כל המשתמע מכך. מדובר בפתרון לפרק זמן ארוך מאוד בו מתאפשר למשפחות להתבסס ולבנות את עצמן בזכות סעיף הדיור המוזל בתקציב המשפחתי שלרוב תופס נפח גדול בהוצאה המשפחתית".

יסמין אורבך // צילום: תומר שלום
יסמין אורבך // צילום: תומר שלום

יסמין אורבך, מנהלת תחום דיור להשכרה בקבוצת אמבסדור, המתמחה בייעוץ ושיווק לחברות נדל"ן, שווקה בשנים האחרונות כ-1000 יח"ד בפרויקטים לשכירות ארוכת טווח במרכז הארץ, אומרת כי: "עם התייקרות מחירי הדירות בשנים האחרונות, בטח באזורי הביקוש אנו רואים עלייה דרסטית בביקושים לפרויקטים החדשים שקמו המיועדים כולם לשכירות ארוכת טווח. זה בא לידי ביטוי גם מבחינת היזמים שמוכנים לשלם מחיר גבוה משמעותית, עשרות אחוזים יותר מהשומה, במסגרת מכרזים לקרקע לבניה של פרויקטים להשכרה ארוכת טווח, ממה שהיה מקובל עד השנים האחרונות.
"החברות היזמיות מזהות את הצורך של הקהל לדיור להשכרה ארוכת טווח, לאור עליית מחירי הדיור בארץ והקושי לגיוס הון עצמי ראשוני לרכישת דירה בעיקר באזור המרכז ומנתבות הרבה מהמשאבים לתחום. לצערנו, וככל שהזמן יעבור, הדור הצעיר מבין שהוא מתרחק מחלום רכישת הדירה והאלטרנטיבה המתבקשת והמתאפשרת עבורו היא שכירות ארוכת טווח ממוסדת ובטוחה למשך שנים. בפרויקטים אלו השוכרים מקבלים שילוב של דירה חדשה, אחזקה וניהול שוטפים וכן, מחיר כמעט קבוע לתקופה של 10 שנים (5 שנים מחיר קבוע ועליה של 5% במחיר ב-5 שנים הבאות) ובטחון ושקט שהמשכיר לא יסיים את החוזה לפני הזמן". 

למי זה מתאים?
"בשנתיים האחרונות היינו עדים להתעניינות של קהלים שונים מגוונים", אומרת אורבך, "צעירים מחוסרי דיור שהנם זכאים במסגרת תכנית "דירה להשכיר" במחיר מופחת של עד 20%, משפחות שבוחרות לעבור דירה ולשכור לטווח ארוך לאור שינוי במקום העבודה, ומאידך בעלי דירות ממעמד סוציואקונומי גבוה שמחפשים את המעטפת, והתמיכה הנותנים פרויקטים מסוג זה".
עוד היא מציינת כי: "הביקושים לשכירות ארוכת טווח כה גבוהים שיש אפילו רשימות המתנה של למעלה משנה בפרויקטים המבוקשים – בהרצליה, ירושלים ומקומות נוספים. עם התיקון החדש בחוק ההסדרים אנו צופים כי יותר חברות מוסדיות וציבוריות יכנסו ויקדמו את התחום".

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות