banner
סיור שר הבינוי והשיכון ביישובי העוטף, אוקטובר 2023 // צילום: דוברות שר הבינוי והשיכון
סיור שר הבינוי והשיכון ביישובי העוטף, אוקטובר 2023 // צילום: דוברות שר הבינוי והשיכון

מ"מ ראש מועצת שער הנגב: "כל מי שיכול, יחזור" – נחל עוז יתרחב עם 500 דירות ושטחי תעסוקה

מעט תקווה לקיבוץ שבניו ובנותיו נטבחו ונחטפו – תכנית להרחבת הקיבוץ ועוד 150 דונם לפיתוח אזור תעסוקה מקבלת תאוצה: "רוצים לבנות עתיד"

זיו גולדפישר 17.04.2024

הוועדה המחוזית דרום צפויה לדון לאחר החג בתכנית להרחבתו של קיבוץ נחל עוז, שספג מכה קשה בשבת השחורה ב-7.10, ותושביו פונו. על פי התכנית, הקיבוץ יגדל פי 3, ל-500 יח"ד. "התכנית מקנה לתושבים עתיד, הקיבוץ הוא בית – ומבחינתי, כל התושבים חוזרים", אומר יוסי קרן, שמכהן כממלא מקום ראש מועצת שער הנגב, לאחר שראש המועצה אופיר ליבשטיין ז"ל חירף נפשו בהגנה על היישובים, ונפל בקרבות של שבת השחורה. 

קיבוץ נחל עוז, ממוקם במערב הנגב, סמוך לגבול עם רצועת עזה, והוא היישוב הדרומי והמערבי ביותר בתחומי המועצה האזורית שער הנגב. בטבח של 7.10 חדרו לקיבוץ עשרות מחבלים, שביצעו בו טבח וחטפו רבים מתושביו. בעקבות זאת, פונו תושביו לקיבוץ משמר העמק. אך למרות זאת, במועצה האזורית ובקיבוץ עצמו החליטו להביט אל העתיד, ולפתח את נחל עוז כדי להבטיח עתיד לתושביו לאחר שישובו אליו. לאחר החג צפויה לעלות לדיון בוועדה המחוזית תכנית להסדרה והרחבת הקיבוץ, יוזמת המועצה האזורית והקיבוץ.

מ"מ ראש המועצה, יוסי קרן, אמר ל"מגדילים" כי: "התכנית מקנה לתושבים עתיד, כי הם לא יהיו מחוץ לקיבוץ לנצח, ככל שהם חוזרים לקיבוץ, נכון כבר עכשיו לבנות להם את העתיד בצורה יותר טובה. מבחינתי, כולם חוזרים, חוץ ממי שלא יכול. התושבים מעוניינים בתכנית, כי מי לא היה רוצה שיבנו לו עתיד? כל מי שיכול, יחזור. זה בית, זאת קהילה. נחל עוז היא אחת הקהילות הכי חזקות ומשמעותיות אצלנו ב-20 השנים האחרונות. זו קהילה שעברה טלטלה עם מותו של דניאל טרגרמן ז"ל ב-2014 (לאחר שנפגע מרקטה במבצע צוק איתן). בשנים האחרונות הקהילה בנחל עוז הייתה בצמיחה מאוד משמעותית". 

עוד אומר קרן: "אני אתן עוד אינדיקציה איך הקיבוץ חוזר לעצמו: קיבלנו מרמ"י הגדלה של 150 דונם לתעשייה, והקיבוץ כבר מתחיל לדבר על בניית השטח הזה לתעשייה. הקיבוץ רוצה לבנות לעצמו עתיד. לבנות 500 יח"ד ולמלא את כל התב"ע – זה בניית עתיד, עם כל הקושי. יש הרבה קושי, ויש רצון עז לבנות עתיד".

בקיבוץ יש כיום 152 יח"ד קיימות ומאושרות. התכנית מציעה תוספת של 348 יח"ד להשלמה ל-500 יח"ד. בנוסף, יש בקיבוץ כ-90 דירות קטנות עד 55 מ"ר. התכנית מציעה להגדיל ל-100 את מספר הדירות הקטנות. על פי ההסבר, "באמצעות תכנית זו קיבוץ נחל עוז מבסס ומגדיר את אופיו בכל תחומי החיים: מגורים ומגורי צעירים, מבני ציבור, תעשייה, משק וחקלאות, חינוך, ספורט ופנאי, השטחים הפתוחים, התנועה והתחבורה ומערכת התשתיות השונות". בנוסף, הקיבוץ קיבל 150 דונמים מרמ"י לפיתוח אזור תעסוקה.

אוהד כהן מנהל תחום תכנון וקרקעות בקיבוץ נחל עוז, אומר עוד כי: "קיבוץ נחל עוז, מקדם מזה מספר שנים תב״ע להרחבת היישוב. התב״ע החדשה תאפשר לקיבוץ להתרחב באמצעות קליטת משפחות נוספות. התב״ע מגדילה את כמות יחידות הדיור, השימושים הציבוריים וכן את מתחמי התעסוקה והכלכלה החיוניים לקיומה של ההתיישבות הכפרית, 800 מטרים מגבול רצועת עזה. חשיבותה של התכנית מקבלת משנה תוקף לאחר האסון שפקד אותנו באירועי השבת השחורה, ואנו מברכים על הירתמות רשויות המדינה לסייע לנו בהשלמתה ובאישורה בזמן הקרוב. אנו מודים לכל שותפינו לייזום וקידום התכנית, משרד השיכון, מנהל התכנון, מועצה אזורית שער הנגב ומשרד אדריכלים זרתא סטודיו".

העורך הראשי של התכנית הינו אדריכל רואי פרידמן, זרתא סטודיו.

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות