banner
מוטי ששון - ראש עיריית חולון // צילום: ראובן קופיצ'ינסקי
מוטי ששון - ראש עיריית חולון // צילום: ראובן קופיצ'ינסקי

ראש העיר חולון, מוטי ששון: "התחדשות עירונית היא היכולת לספק איכות חיים גבוהה בעת ציפוף המרקם העירוני"

ראש העיר הוותיק בישראל, מוטי ששון, מוביל מהפיכה בשכונות. ששון: "צריך לתת לאנשי המקצוע לעבוד ולא להפריע להם"

רונן דמארי 15.09.2023

ניסיון ציבורי: מוטי ששון (76) מכהן כראש העיר חולון במשך 30 שנה מאז נבחר לראשונה בשנת 1993. בשנת 2018 הוא נבחר לכהונתו בפעם השישית והפך לראש העיר הוותיק ביותר בישראל. במקביל לכהונתו כראש עיר הוא משמש כיו"ר מועצת המנהלים בשלוש חברות בת עירוניות, העוסקות בתחומי הבנייה והפיתוח, הבילוי והבידור ובתחומי התרבות כגון תיאטרון, מוסיקה ואמנות. במהלך כהונתו ביססה חולון את מעמדה כעיר הילדים של ישראל.

בשנת 2013 נבחר ששון במקום השני בארץ ע"י Forbes  העולמי כאחד מעשרת ראשי הערים הטובים בישראל. באותה שנה הוענק למוטי ששון "אות אביר איכות השלטון" מטעם התנועה למען איכות השלטון בישראל.

בין אותות ההערכה והפרסים בהם זכתה חולון בראשותו של ששון:

30 שנים של 5 'כוכבי יופי' מטעם 'המועצה לישראל יפה', מתוכם ארבעה פרסי 'דגל היופי', 'פרס שר הפנים לניהול תקציבי תקין' – במשך כשני עשורים, 'פרס שר הפנים לניהול משק המים' העירוני. פרס הצטיינות אישי הוענק לששון כ'ראש עיר מתנדב' מטעם משרד העבודה והרווחה על הצטיינות בפעילות התנדבותית בעיר חולון.

השכלה: לששון תואר ראשון בשפה ובספרות ערבית והיסטוריה של המזרח התיכון ותואר שני במנהל עסקים.

אולי לא ידעתם: ששון מתגורר מאז גיל 10 על אותו המגרש ברחוב שנקר בחולון. בתחילה עברה המשפחה להתגורר בבית פרטי קטן בן חדר אחד שעמד עליו בחולות, שבו גר עם הוריו ואחיו (8 נפשות). ב-1982 נהרס הבית והוקם תחתיו בית דירות והוא מתגורר בדירה שקיבלה המשפחה בבניין מאז ועד היום. הוא מכיר כל רחוב וסמטה בעיר ונוהג להתחיל את יום עבודתו בצעידה רגלית ברחבי עירו האהובה.

מתי הייתה פריצת הדרך שלך בהתחדשות העירונית בעיר?
"עיריית חולון שמה דגש בשנים האחרונות על פיתוח עירוני המתבסס על התחדשות עירונית תוך שמירה ואף שיפור המרחב העירוני במקביל לדאגה לצרכי הציבור של התושבים: בשנים האחרונה קודמה ואושרה בעיר ח/619 תכנית ההתחדשות העירונית הכוללת של חולון. מיומה הראשון, ח/619 חרטה על דגלה עיסוק לא רק בהתחדשות בניינית אלא גם במרחב הציבורי. זאת מתוך הבנה כי משמעותה של התחדשות עירונית איננה רק התחדשות של הבניין עצמו אלא היכולת לספק איכות חיים גבוהה לתושבים בעת ציפוף המרקם העירוני.

בנוסף, תוכנית המתאר ח/2040 אשר אושרה להפקדה לאחרונה מאפשרת תכניות התחדשות עירונית במתחמים גדולים ("פינוי-בינוי") בהתבסס על הפיתוחים התחבורתיים אשר התרחשו במטרופולין בשנים האחרונות כגון הרק"ל והמטרו. התכנית מתבססת על הרעיון של "עיר רשת רב מוקדית" ומקדמת פיתוח עירוני אשר סובב את תחנות המטרו והרק"ל ומאפשר עירוב שימושים, עידוד הליכתיות, שהייה במרחב הציבורי ונגישות גבוהה לתושבי העיר". 

מהו היקף יחידות הדיור החדשות המקודמות כיום בעיר במסגרת התחדשות עירונית?
"היקף יחידות הדיור המקודמות כיום בתכניות עומד על כ-11,000  יח"ד בתכניות מפורטות וכ- 2000-1500 יח"ד נוספות כל שנה בהתחדשות עירונית מגרשית". 

 כיצד העירייה מייצרת ודאות ליזמים ולדיירים?
"העירייה פועלת ליצירת ודאות ליזמים ודיירים בשני מישורים: במישור התכנוני היא מייצרת וודאות ע"י הגדרת מסגרת תכנונית ברורה, בין אם עבור התחדשות עירונית (דוגמת ח/619 תכנית ההתחדשות העירונית) ובין אם באמצעות מדיניות להתחדשות בשכונות – כדוגמא – אגרובנק וסוקולוב, תל גיבורים וג'סי כהן. 

במישור הנוסף, העירייה פועלת רבות על מנת לשקף לתושבים ולדיירים את הליכי התכנון בעיר: במסגרת פעולות אלו הוקמה בחולון מנהלת התחדשות עירונית אליה התושבים מוזמנים לפנות לקבלת מידע. המנהלת, בשילוב עם מנהל ההנדסה אחראית לעריכת כנסי שיתוף ציבור במהלך הכנת תכניות וכן כנסים להצגת תכניות מאושרות הכוללים ייעוץ פרטני והנגשת המידע לתושבים.  

מינהל ההנדסה והצוות המקצועי פועל עפ"י נוהל יזמים ומאפשר הליך סדור ומהיר לקידום יוזמות להתחדשות עירונית, כמו כן עצמאות הוועדה המקומית מאפשר לה לקצר את הליכי אישור התכנית ומעיד על רמה מקצועית גבוהה".

תכנית להתחדשות עירונית במרחב יוספטל בחולון // הדמייה: ישר אדריכלים
תכנית להתחדשות עירונית במרחב יוספטל בחולון // הדמייה: ישר אדריכלים

אילו שכונות או אזורים יקבלו דחיפה משמעותית בשנים הקרובות?
"לאור התוכניות השונות המקודמות בעיר, אנו צופים כי האזורים שיזכו לדחיפה משמעותית הינם שכונות מערב העיר ג'סי כהן ותל גיבורים, אשר אושרה בהן מדיניות להתחדשות עירונית ומקודמות בהן תכניות מפורטות הן ביוזמת העירייה והרשות הממשלתית וכן יוזמות פרטיות. כמו כן העיריה בשיתוף הרשות הממשלתית והמינהלת להתחדשות קידמו תכניות מפורטות רחבות היקף בשדרות קוגל ובכניסה לעיר מתחם יוספטל. מדובר על תכניות פורצות דרך המספקות מענה לצרכי העיר כולה. 

אנו צופים כי בהיבטים של התחדשות עירונית מגרשית ניתן יהיה לראות פיתוח משמעותי באזור מערב העיר בשכונות אגרבונק, ג'סי כהן, קריית שרת  ועוד. לכל אלו מתווסף פיתוח של אזור התעשייה והתעסוקה אשר בימים אלו מתוכננות בו מספר תכניות משמעותיות להוספה של שטחי תעסוקה לצד מסחר ובילוי. באזורים אלו יתווספו גם יחידות דיור קטנות באזורים אשר מאפשרים עירוב שימושים". 

 תוכניות או פרויקט משמעותי שקידמת במהלך הקדנציה לטובת פיתוח העיר?

"התוכנית המשמעותית ביותר היא תכנית המתאר ח/2040. תוכנית זאת כורכת ביחד מספר נושאים משמעותיים המקודמים בעיר ואשר אני צופה שתהיה להם השפעת מכרעת על הפיתוח העירוני בחולון במספר מישורים:

דיור: התכנית מוסיפה דיור מכליל אשר יאפשר לאוכלוסיות מגוונות להמשיך להתגורר בחולון אל מול העליות במחירי הדיור

תחבורה: התכנית כוללת פיתוח לאורך צירי מתע"ן, הן כפתרון לעומס התחבורתי ולצורך הגדלת הנגישות והן על מנת לאפשר ציפוף איכותי בעיר. 

עירוב שימושים: התכנית שמה דגש על עירוב שימושים במינונים שונים בהתאם לאופי השכונה. עירוב השימושים יעודד הליכתיות ושימוש באמצעי תחבורה שאינם ממונעים ויתרום הן לנגישות והן להפחתת פליטות  מזהמות. 

תעשייה ותעסוקה: שמירה על התעשייה המסורתית בעיר בד בבד עם פיתוח אזור התעשייה והתעסוקה כך שיכלול שימושים נוספים. אלו יביאו ליצירת סביבה מגוונת ובטוחה יותר ופעילות עירונית לאורך כלל שעות היממה. 

תוכנית שדרות קוגל – תכנית בהיקף של 3000 יח"ד אשר כוללות מגוון דירות הן קטנות והן להשכרה לטווח ארוך, מדובר על שכונה רב דורית הנשענת על הרכבת הקלה, כמון כן השכונה כולל מענה לצרכי ציבור כמו בית ספר גני ילדים ועוד.

תוכנית יוספטל- מוקד עירוני בעירוב שימושים אשר יהווה מרכז עסקים ומגורים אשר ישורת ע"י הרכבת והמטרו העתידי. פרויקט כולל מענה לפיתוח המואץ של מערב העיר ואף תוקף בו קריית ממשלה חדשה".

מתחם קוגל 2 בחולון // הדמייה: viewpoint
מתחם קוגל 2 בחולון // הדמייה: viewpoint

מה האתגר הכי גדול של ועדות ומשרדי התכנון הארציים?
"האתגרים המשמעותיים ביותר העומדים בפני הוועדות הם לאפשר התחדשות עירונית איכותית, כזאת אשר משפרת את איכות חיי התושבים ולא רק מתמקדת בתוספת מספרית של יח"ד. במקביל, אל מול הפיתוח המתמשך, האתגר הוא בשמירה על שטחים פתוחים מרחבים ציבוריים איכותיים אשר יוצרים קהילות עירוניות משגשגות. עבור הוועדה המקומית, המהווה חוליה מקשרת בין התכנון לתושב, עומד אתגר נוסף של שמירה על טובת התושבים אל מול לחצי פיתוח השונים העולים מן השטח". 

לסיום, משפט השראה שאתה נוהג לומר
"צריך לתת לאנשי המקצוע לעבוד ולא להפריע להם. ראש העיר לא מבין טוב יותר מאנשי המקצוע". 

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות