banner
חיים ברוידא // ראובן קפוצי'נסקי
חיים ברוידא // ראובן קפוצי'נסקי

"לא נלחץ, לא לחוץ ולא לחיץ"

הוא מאמין בעובדי העיריה, מעדיף לקדם מתחמי פינוי בינוי שייתנו פתרון למצוקת החנייה, שואף ליחס של 55% מסחר ו- 45% מגורים, רוצה להנגיש את הדיור לצעירי רעננה ויקדם עירוב שימושים, לרבות מגורים לסטודנטים באזור התעשייה. תכירו את ראש עיריית רעננה הנכנס, חיים ברוידא

כרמלה קופר 14.03.2019

תמונה: חיים ברוידא // צילום: ראובן קפוצי'נסקי

חיים ברוידא (61) נבחר לראשות העיר בסיבוב השני בבחירות, לאחר שהביס את מ"מ ראש העיר בפועל, איתן גינזבורג וגרף 58% מקולות הבוחרים. במערכת הבחירות, כמו במערכת בחירות, רעננה עברה טלטלה ובסיומה בחר ראש העיר לפתוח את דבריו לפעילי מטה הבחירות במשפט הבא: "אני רוצה להתנצל בפני אשתי ושלושת ילדי על מה שעברנו בתקופה האחרונה". וזה אולי המשפט שמשקף את ברוידא בדרך הטובה ביותר, הרגישות, השקיפות והאכפתיות – ולא רק אלו הקרובים לו – ברוידא הקדיש את 16 השנים האחרונות לשירות הציבורי, לאחר שבשנת 2003 נכנס עם סיעתו לאופוזיציית מועצת העיר וכיהן במשך השנים, בין היתר, כיו"ר ועדת ביקורת.

חיים במרוץ רעננה // צילום: שרון בוקוב
חיים במרוץ רעננה // צילום: שרון בוקוב

על כובע האופוזיציונר הוא אומר היום כראש העיר: "את תפקיד האופוזיציונר לקחתי על עצמי מרצון למרות שקיבלתי פניות להצטרף לקואליציה. אני מאמין בנחיצות של עין בוחנת, שלא נמצאת בין מקבלי ההחלטות כדי לראות דברים. אני רואה היום, שתפקידי באופוזיציה נתן לי כלים חשובים, ואפשר לי פרספקטיבה טובה יותר ויכולות טובות יותר להיכנס לתפקיד המחייב של ראש עיר. יש לי את היכולת לדעת היכן חוצים הקווים האדומים וגם לאפשר דיאלוג, שיח ושיתופי פעולה עם האופוזיציה. בסך הכל גם מעמדת האופוזיציה הרצון הוא על פי תפיסת עולמי לשפר ולהאיר/להעיר את הטעון שיפור". על "פוזיציית המבקר", הוא מוסיף: "בתפקידי כיו"ר ועדת הביקורת הייתה לי גם הסתייגות בעיקר מעצם העובדה שהדרג הפוליטי/ניהולי מעולם לא עמד למבחן של ביקורת. אני סבור והבהרתי זאת גם למבקר העירייה, כי בעידן החדש, אני מצפה שהוא יבחן גם את ההתנהלות של הדרג הבכיר ביותר, גם זו של ראש העיר וסביבתו הקרובה. זה חלק מאותו תהליך של שקיפות שאני מוביל. לא מסתיר שום דבר מעיני הציבור וכך גם מונע לזות שפתיים".

"חינכו אותי לקחת אחריות"

חיים ברודיא נולד וגדל ברעננה, בן לניצולי שואה שהגיעו לעיר בשנת 1948 והתפרנסו מחנות השעונים והתכשיטים שפתחו וניהלו.  "רעננה הייתה מושבה קטנה בה כל אחד הכיר את השני ,באווירה משפחתית, וגדלנו במעין חממה. עד היום נשמר הקשר הטוב בין החברים מימי המושבה בכל שכבות הגילאים", הוא מספר. ברוידא, צנחן ומ"פ (מפקד פלוגה) נפצע במלחמת לבנון הראשונה אך חזר לשרת במילואים. שמו נקשר בין היתר לפרויקט "נערי רפול" ובמילים אחרות, מדובר בלוחם, איש ערכים, שרץ למרחקים ארוכים. במשך השנים הוא התמודד פעמיים לראשות העיר והפסיד, מה שלא מנע ממנו לנצח את הפעם השלישית בבחירות 2018. לפוליטיקה הוא הגיע אחרי קריירה תקשורתית מפוארת. הוא היה לצעירי העיתונאים בידיעות אחרונות, סיקר את אירועי האינתיפאדה הראשונה, מונה לראש הכתבים וגם כאן לא ויתר על העשייה החברתית והיה ליו"ר ועד עיתונאי ידיעות וסגן יו"ר איגוד העיתונאים.

אמפי פארק רעננה // צילום: מיכל סלע
אמפי פארק רעננה // צילום: מיכל סלע

ברודיא, הוא לא הראשון שמגיע לפוליטיקה אחרי קריירה תקשורתית מפוארת. "מנקודת הראות שלי, אין קשר בין היותי עיתונאי ובין המעבר לתחום הפוליטיקה", הוא אומר, "אני חושב שזה נובע מחינוך שקיבלתי בבית הורי, חינוך ללקיחת אחריות. מעצם היותי יליד רעננה אני מרגיש 'לוקאל פטריוט' ואני חושב שתחושת שורשיות וקשר למקום בו אתה חי הם ערכים בעלי עוצמה. לכן, זה נראה לי אך טבעי לקבל אחריות ולהנהיג עיר בה נולדתי וגדלתי. הנושא המרכזי שעמד על הפרק, הוא שמירת הצביון והאופי הייחודי של רעננה. אעשה הכל כדי לאפשר גם לבני העיר להמשיך ולהתגורר ולהקים את משפחותיהם כאן ברעננה".

בוא נדבר קצת על פיתוח העיר, נשארו בכלל שטחים לבנייה ברעננה?
"רעננה קיבלה מעמד כעיר שבה ועדת תכנון ובנייה היא בעלת מעמד סטטוטורי עצמאי הפועלת בסמכויות של ועדה מחוזית. מאז שהשתנה המעמד, ועדת תכנון ובנייה הגדירה שטחים רבים לבנייה וישנן תכניות הכוללות גם אישורים של הועדות הארציות. כבר כיום ישנם יזמים וגם תושבים פרטיים המבקשים לממש את אותם שטחים לבנייה".

איזו מדיניות להתחדשות עירונית אתה תוביל כראש העיר?
"רעננה תחגוג בעוד שלוש שנים 100 שנים להקמתה. מעצם היותה מושבה והפיכתה לעיר מודרנית אנו נדרשים להתחדשות עירונית על בסיס הנראות של שכונות או בתים שנבנו לפני שנים רבות. אין ספק שרעננה נזקקת למירוק ושדרוג גם באזורי המסחר של אחוזה. לערך האסתטיקה והמראה הסביבתי יש משמעות גדולה עבורי, ולכן זהו אחד היעדים המרכזיים שאני רואה בהתחדשות עירונית.

ארכיון: פרויקט תמ"א 38 ברחוב קרן היסוד ברעננה // מגדילים
ארכיון: פרויקט תמ"א 38 ברחוב קרן היסוד ברעננה // מגדילים

"המשמעות של התחדשות עירונית היא גם להתמודד עם נושא של תמ"א 38 עם זאת, חלק מהרחובות ברעננה, הוגדרו בתוכניות בנייה בתחילת המאה הקודמת והם צרים. הביקוש למגורים ברעננה, של אוכלוסייה ברמה סוציואקונומית גבוהה, מביא איתו גם היקף עצום של כלי רכב פרטיים ואיתם בעיות קשות של מצוקת חנייה. זה אומר שאנחנו ניקח בשיקול הדעת גם אפשרות של פינוי בינוי, מה שיאפשר בניית חניונים תת קרקעיים לאותם כלי רכב, וימנע את הגדלת מצוקת החנייה באזורים שעוברים את תהליך ההתחדשות העירונית".

האם אתה מאמין שרעננה זקוקה לתוספת מגורים?
"רעננה נמצאת בתקופת פיתוח ואחד היעדים המרכזיים שלי הוא בנייה לצעירים. אני יודע שנעשה עוול גדול לבני רעננה על בסיס ש'ראו את הארץ ולא באו בה'. הם נולדו וגדלו בעיר שבה רמת המחירים לדיור היא מהגבוהות בארץ ולא הייתה להם יכולת להמשיך ולגדל כאן את משפחתם.

"אני עושה ויעשה הכל כדי לבנות כמה שיותר יחידות דיור לצעירים ולזוגות צעירים באזורים שבהם ישנה לעירייה שליטה על גובה המחיר ליחידה. גם על אדמות המנהל שמצויות בתחום רעננה. זהו תיקון היסטורי עבור אותם דורות קודמים שלא הצליחו להישאר ברעננה. קיימתי פגישות בנושא עם גורמי ממשל לאפשר קדימות לבני העיר ברכישת דירה באמצעות הגדלת נפח בני העיר בכל הגרלה שתתקיים".

איזו מדיניות תכנונית עירונית אתה תוביל?
"אני גם פועל מאז כניסתי לתפקיד להעביר החלטה שנקראת עירוב שימושים ולאפשר בנייה של יחידות דיור לסטודנטים ולצעירים ללא ילדים בתוך אזור התעשייה של רעננה. אני מתכוון למאות יחדות דיור מהסוג הזה שיאפשרו לצעירים לגור בהם במחיר שפוי ובתנאים מצוינים. זה יאפשר גם את פיתוח אזור התעשייה מההיבט של פנאי, בידור ומסעדנות, כי מאות צעירים שיתגוררו בבניינים בתוך אזור התעשייה, חלקם עובדי היי טק בחברות באזור, יביא להליך של צמיחה והתעוררות של חיי הלילה באזור התעשייה. פתיחת עסקים נלווים: בתי קפה, פאבים ומקומות בילוי לכל הגילאים".

אם היה נערך סקר בעיר היום, מה היו לדעתך אחוזי שביעות הרצון של התושבים מהתנהלות העיריה?
"אני בסך הכל חודשיים וחצי בתפקידי וחודש וחצי לאחר הרכבת הקואליציה וכניסתו של מנכ"ל. מוקדם מדי לדעת את אחוזי שביעות הרצון. קיבלתי, מתוך אחריות כלפי העיר שלי, החלטות שאינן פופולאריות לראש עיר נכנס, לרבות העלאת הארנונה בשיעור של 3.9 אחוז. אבל מי שמכיר אותי יודע שלמרות הרכות שאני מציג כלפי חוץ, קיימת בי היכולת לעמוד על שלי ולהכתיב רק את מה שטובת העיר והתושבים נדרשים להם בעת הזו.

האגם בפארק רעננה // צילום: מיכל סלע
האגם בפארק רעננה // צילום: מיכל סלע

"ההחלטות שלי הן החלטות לא קלות, אך אני משוכנע שאת הזרעים שאנו נוטעים היום נקצור בשנים הבאות. כאשר אני מסתובב ברחוב, ואני עושה זאת לא מעט, כמות האהדה והפרגון שאני מקבל מהתושבים מקנים לי את התחושה שזו אכן הדרך הנכונה. התושבים כבר רואים בשטח מהלכים שאני מקדם, בעיקר שהעיר נקייה יותר, שאנחנו מקדמים פרויקטים של תשתיות, עובדי העירייה שירותיים יותר, והנגישות אל ראש העיר והפתיחות הם נר לרגלי".

מה התחום הראשון שאתה מקדם כיום?
"אין תחום אחד ספציפי שאוכל לשים עליו את האצבע זה מרחב של דברים ועשייה, הנוגעים לכל תחומי החיים של התושבים.

קידמתי פגישות במסגרות מצומצמות ורחבות עם הרוב המכריע של עובדי העירייה כדי להדק את הקשר שבין ראש העיר לעובדים. אני מאמין שעובד מרוצה מעלה את רמת התפוקה ותחושת השייכות לארגון שהוא עובד בו.

אנו מבצעים חלוקה של העיר לשש גזרות שיתוחמו כאזורים של שכונות ובהם נמנה מתוך העירייה 'אב שכונה' כדי לאפשר טיפול הדוק יותר בכל הצרכים של אותו אזור מוגדר".

יש יעד מרכזי על הפרק?

"אחד היעדים המרכזיים שלי הוא גם לשנות את האיזון בהכנסות העירייה מארנונה מעסקים. יש לציין כי ברעננה אחוז משלמי הארנונה לדיור מקרב התושבים הוא יחסית גבוה, להבדיל מרשויות אחרות, אך תשלומי ארנונה לדיור מבחינת רשות מקומית הם תמיד ביחס שלילי כי העירייה מוציאה על כל יחידת דיור בשנה יותר ממה שמתקבל מתשלומי הארנונה. לכן המטרה שלי היא לשווק ולהגדיל את כמות המסחר וההיי טק במרחב התעשייתי ברעננה.

המטרה היא להביא ליחס של 55 אחוז ארנונה ממסחר ו 45 אחוז ממגורים ובכך לאפשר יתר פיתוח ויציבות כלכלית לעיר".

"5 קטנות" עם ראש העיר

מתגעגע לתקשורת?
"נהניתי כשהייתי בתקשורת. היום אני מאד אוהב ומחובר לאתגר החדש".

יש רגעים של ייאוש בתפקיד משרת ציבור?
"אני לא טיפוס שמתייאש. תמיד דבקתי במה שהאמנתי בו. אני אוהב את החיכוך עם הציבור ונהנה מכל רגע בתפקיד".

אילו רגעים כראש עיר עושים לך טוב על הלב?
"כאשר אתה מצליח לייצר פרויקט או לסייע לאדם או קבוצה כזו או אחרת זה תמיד עושה לך טוב".

אם היית צריך למנות 3 תכונות אופי שלך, מה היית אומר על עצמך?
"חדור מטרה, לא נלחץ, לא לחוץ ולא לחיץ ונקשר לבני אדם ובעלי חיים"

מה הילדים אומרים על זה שאבא הוא ראש העיר עכשיו?
"יש לי משפחה שהצניעות היא חלק מתכונות האופי הכי בולטות שלה. הילדים שלי תומכים, גאים באבא שלהם, אבל מעולם לא יעשו בזה שימוש. הצנעה היא אורח חיים, ואני גאה על כך".


לחצו כאן ועקבו אחרינו בפייסבוק


להשתתפות במדור ברנז'ה 38 ב"מגדילים" פנו למייל office@magdilim.co.il

לקבלת עדכונים וחדשות בוואטספ >>> לחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

לרשימת 70 המשפיעים בנדל"ן והתחדשות עירונית >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות