banner
אילוסטרציה // depositphotos
אילוסטרציה // depositphotos

יריד של 65% בדירות שנרכשו באוקטובר השנה לעומת אשתקד

המרוץ לקרדיט על התקררות שוק המגורים: בהשוואה לחודש הקודם מדובר בירידה של 36% – משרד האוצר מקדים את נתוני הלמ"ס הרשמיים שיפורסמו מחר, ומדווח  על ירידה בעסקאות נדל"ן

"בחודש אוקטובר נרשמה הרמה הנמוכה ביותר במספר העסקאות מאז אפריל 2020 אשר עמד בצל פרוץ מגפת הקורונה", כך מדווח היום אגף הכלכלנית הראשית במשרד האוצר. יש לציין כי פרסום הנתונים הוקדם וכי מחר (ד) יפורסמו הנתונים הרשמיים של הלמ"ס (הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה) לכמות המבוקשת של דירות חדשות לחודש אוקטובר. 

על פי נתוני האוצר, סך הדירות שנרכשו באוקטובר עמד על 5.1 אלף דירות בלבד, ירידה בשיעור של 65% בהשוואה לאוקטובר אשתקד וירידה של 36% בהשוואה לחודש הקודם. "הירידה בשיעור חריג בהשוואה לאוקטובר אשתקד מוסברת בחלקה בהקדמת רכישות משקיעים באוקטובר אשתקד, טרם העלאת מס הרכישה. אולם עדיין רמת העסקאות באוקטובר האחרון הינה בין הנמוכות ביותר שנרשמו בחודשי אוקטובר בעשרים השנים האחרונות. בפלח השוק של דירות יד שניה נרשמה הרמה הנמוכה ביותר של עסקאות בהשוואה לחודשי אוקטובר בעשרים השנים האחרונות לפחות", כך נמסר מהאוצר.

עוד על פי הנתונים, בניכוי הרכישות במסגרת "מחיר למשתכן" עמד מספר העסקאות בשוק החופשי בחודש אוקטובר על 4.7 אלף דירות בלבד, ירידה בשיעורים דומים לאלו שנרשמו בסך העסקאות, הן בהשוואה לאוקטובר אשתקד והן בהשוואה לחודש הקודם.

רכישות המשקיעים בחודש אוקטובר הסתכמו ב-929 דירות בלבד, ירידה חדה בשיעור של 80% בהשוואה לאוקטובר אשתקד וירידה של 32% בהשוואה לחודש הקודם. באוצר מציינים כי: "בכך נמשכות הירידות החדות ברכישות המשקיעים מאז עליית מס הרכישה בנובמבר אשתקד, כאשר במקביל החל תהליך העלאות הריבית ע"י בנק ישראל באפריל השנה". כשיעור מסך העסקאות עמד משקל המשקיעים על 18%, נמוך בחמש-עשרה נקודות אחוז לעומת אוקטובר אשתקד. 

עוד עולה כי, מכירות המשקיעים בחודש אוקטובר עמדו על 1.1 אלף דירות, ירידה חדה של 63% בהשוואה לאוקטובר אשתקד, בדומה לשיעור הירידה שנרשם בסך מכירת דירות יד שניה. בהשוואה לחודש הקודם עמד שיעור הירידה על 39%. "מלאי" הדירות בידי משקיעים הוסיף לרדת בחודש אוקטובר, כאשר במהלכו נגרעו ממלאי זה 144 דירות, בהמשך לירידות במלאי זה מאז חודש דצמבר האחרון.

מכירות הקבלנים בחודש אוקטובר הסתכמו ב-1.9 אלף דירות בלבד, ירידה של 66% בהשוואה לאוקטובר אשתקד וירידה של 35% בהשוואה לחודש הקודם.  זוהי גם הרמה הנמוכה ביותר במכירות הקבלנים מאז אפריל 2020 אשר עמד בצל פרוץ מגפת הקורונה. במקביל נרשמה ירידה חדה בתזרים המזומנים של הקבלנים ממכירת דירות חדשות, אשר הסתכם ב-4.4 מיליארד ₪. 

רמות שכר גבוהות יותר של המשקיעים והרוכשים
ניתוח רמות השכר של רוכשי דירות חדשות באזור המרכז (בשוק החופשי), האזור היחידי שרשם גידול ברכישות לעומת חודש ספטמבר (ועדיין ירידה חדה לעומת אוקטובר אשתקד), מצביע על רמות שכר גבוהות יותר של המשקיעים ומשפרי הדיור בהשוואה לרכישות סגמנטים אלו באוקטובר אשתקד, עם זאת מרמזים הממצאים על רמות מינוף גבוהות יותר.  גידול נרשם בשיעור המועסקים מענף ההיי-טק ברכישות אלו.

רכישות דירה ראשונה בחודש אוקטובר הסתכמו ב-2.5 אלף דירות (כולל "מחיר למשתכן"), ירידה של 50% בהשוואה לאוקטובר אשתקד וירידה של 37% לעומת החודש הקודם. בפילוח רכישות אלו בשוק החופשי לפי ערים בולטות חיפה וקריית גת בצמרת רכישות אלו. "ממצאים אלו עשויים לרמז כי לפחות חלק מרוכשים אלו מייעדים את הדירה להשכרה", מסכמים באוצר, "נתונים ראשוניים לחודש נובמבר מצביעים על המשך הירידה החדה בעסקאות בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד (ורמה נמוכה יחסית בכלל בהשוואה לחודשי נובמבר בשנים קודמות)". 

תגובות ענף הנדל"ן לנתונים

אלי רוזנטל // יחצ
אלי רוזנטל // יחצ


אלי רוזנטל מנכ"ל ארגון הקבלנים והבונים מחוז ת"א והמרכז מציין: "דו"ח הכלכלנית משקף את חוסר הוודאות הקיים כיום בשוק הדיור. העלאת הריבית של הנגיד והאינפלציה שעלתה בצורה משמעותית גורמים לזוגות הצעירים בפרט ולרוכשי הדירות בכלל לחשוב פעמיים לפני שהם נגשים לעסקה. לכך יש להוסיף את הממשלה החדשה שעתידה לקום ושאף אחד לא באמת יודע איזה תוכניות דיור יהיו ולכן אנשים מעדיפים להמתין. בפועל אנו יודעים שיש פער ביצוע של 250 אלף דירות, זאת אומרת היצע רחוק מלפגוש את הביקוש. לצערי גם אם נראה מספר חודשים של תיקון ברמת המחירים, לטווח הרחוק מחירי הדירות ימשיכו לעלות. הזמן הנוכחי מהווה הזדמנות לטיפול שורשי במשבר הדיור ולהוביל לשינוי בשיטת המכרזים של רמ"י שמספסרת בקרקע ומוכרת לכל המרבה במחיר ומובילה לכך שבחלק מהאזורים במדינה עלות מרכיב הקרקע מערך הדירה נאמד בכ-50%. מלבד זאת, להפחית את הבירוקרטיה והרגולציה האינסופית ולתגמל רשויות שמנפיקות היתר בנייה בפרק זמן סביר ומעודדות התחדשות עירונית ובנייה ענפה בעיר לצד פיתוח סביבתי משלים".

רוני מזרחי // צילום: רז רוגובסקי
רוני מזרחי // צילום: רז רוגובסקי

רוני מזרחי, נשיא לשכת הקבלנים ובעלי קבוצת "מזרחי ובניו": "באוצר מתרצים את הירידה התלולה בכך שבאוקטובר 2021 נרכשו הרבה דירות על ידי משקיעים, זאת בשל העלאת מס הרכישה לדירה שלישית ל-13 אחוזים. לטעמי זהו תירוץ משונה, משום שגם כך היתה ירידה דרמטית של 36 אחוזים לעומת החודש הקודם, ספטמבר. הסיבה האמיתית הינה מחסור קריטי בדירות "על המדף", ובמיוחד באזור הביקוש, מחסור שאני צופה שרק יילך ויחמיר".

יעל הניג-דקל סמנכלית שיווק חברת אפגד // יחצ
יעל הניג-דקל סמנכלית שיווק חברת אפגד // יחצ

יעל דקל סמנכ"ל שיווק בחברת אפגד: "הירידה במספר העסקאות שאנו רואים על פי הנתונים משקפת במידה רבה לא רק את הקיטון בהיצע שהשפיע באופן ישיר על מספר העסקאות, אלא גם את הלך הרוח בקרב הציבור שבתקופה של אי וודאות פוליטית וכלכלית, המאפיין תקופה של טרום בחירות ושלטון חדש העסקאות נעצרות. זיהינו בתקופה האחרונה שרבים העדיפו "לשבת על הגדר" ולחכות להחלטות הממשלה החדשה, אולי להורדת הריבית, אולי לתכניות חדשות שיטיבו עם חלק גדול מהשוק, בניהם הזוגות הצעירים והזכאים. יש לציין שהביקושים בפועל לא ירדו, ובקרוב כשאותו ציבור "ירד מהגדר" ויחזור לשוק הוא יגלה שהמחירים בזמן הזה המשיכו לעלות והביקוש נשאר קשיח".

אייל בהרי // מאיר דקל
אייל בהרי // מאיר דקל

אייל בהרי, מנכ"ל צים בהרי נדל"ן: "האתגר העומד כיום בפני הממשלה החדשה הינו לייצר מהלך משולב בו, מחד גיסא, יהיו הרבה יותר התחלות בנייה ומאידך גיסא ייצב את מחירי הדיור. מדאיגה במיוחד העובדה שלמרות הירידה התלולה במכירות מחירי הדיור ממשיכים לעלות". 

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות: הלמ"ס

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות