banner
אילוסטרציה // depositphotos
אילוסטרציה // depositphotos

משרד הבינוי: לאפשר ליזמים איחור במסירת דירות בעקבות הקורונה

משרד הבינוי והשיכון, מפרסם את עמדתו באשר לאיחורים במסירת דירות על רקע משבר הקורונה, מציע להאריך את מועד המסירה וטוען: "המשבר הביא לעיכוב העבודה באתרי בנייה של בין 70 ל-90 ימים"

אילוסטרציה // depositphotos

הדברים עולים מתשובת שר הבינוי והשיכון, יעקב ליצמן, לשאילתה שהגיש ח"כ משה ארבל, לפיהם משרד הבינוי והשיכון מעריך שמשבר הקורונה הביא לדחייה של כ-40 ימים בממוצע ביחס למועד המסירה של דירות, בחוזי מכר בהם נקבע תאריך מסירת הדירה בין 18/03/2020 לבין 31/12/2020. עוד עולה כי המשרד מציע לקבוע מנגנון של מתן ארכה של כ-40 יום ביחס למועד המסירה, במטרה לנטרל מחלוקות בין הרוכשים ליזמים. מספר הימים הסופי יקבע בהתאם לנתונים המעודכנים כאשר תתקבל החלטה סופית בנושא.

בבדיקה אשר בוצעה במשרד הבינוי והשיכון בנוגע למועדי מסירה צפויים של מתחמי מחיר למשתכן, אשר מהווים נתח משמעותי מתחום הבנייה החדשה בישראל, נמצא כי משבר הקורונה עתיד להביא לעיכוב בהשלמת הפרויקטים למשך תקופה של בין 90 ל-70 ימים בממוצע.

כידוע, על פי חוק המכר, יזם נדרש לשלם לרוכש בעבור כל יום איחור, לאחר 60 ימי איחור – 150% משווי שכר הדירה באזור לדירה דומה בשמונה חודשים הראשונים ו-125% עד מסירת הדירה בפועל. אם נקבע בחוזה המכר סכום גבוה יותר מהקבוע בחוק, האמור בחוזה יגבר.

"יש ליצור מנגנון אשר ינטרל, במידת האפשר, את המחלוקות בין מוכרים לבין רוכשי דירות, בכל הקשור לאיחורים במסירת הדירות, על ידי קביעה של תקופת הארכה קצובה", מנמקים במשרד את עמדתם בנושא, "יודגש כי המטרה אינה להכריע בשאלת "כח עליון" או בשאלת קיומו של סיכול, אלא לייתר את ההכרעה בסוגיה זו. בהקשר זה יש להדגיש כי הפתרון המוצע הינו בראייה של חלוקה בנטל בין מוכרי הדירות לרוכשי הדירות".

"עמדה זו הוצגה לצוות בינמשרדי בראשותו של ארז קמיניץ, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, העוסק בהשפעות משבר הקורונה על חיובים חוזיים שונים, בהם גם איחורים במסירת דירות. מטרת הצוות לספק פתרונות לבעיות אשר עלו אגב המשבר", נמסר מהמשרד.

מנגד, משרד האוצר הוציא עם פרוץ המשבר חוות דעת לפיה הקורונה איננה עילת "כוח עליון" וכי יש לעמוד בזמני מסירת הפרויקטים, הנחייה שעוררה סערה בקרב היזמים והקבלנים. 

שר הבינוי והשיכון, ח"כ יעקב ליצמן: "משבר הקורונה פגע בציבור גדול. רוכשי הדירות נמצאים בראש סדר מעייננו ואנו חייבים לדאוג להם. לצד זאת יש גם את המעסיקים וביניהם גם הקבלנים שנפגעו ואיבדו מכספם בתקופה זו. הפתרון שלנו לוקח בחשבון את הצורך לאזן בין הרוכשים מחד והקבלנים מאידך, לטובת כל הצדדיים".

מנכל משרד הבינוי והשיכון, אלעזר במברגר: "עמדת המשרד נועדה לקדם התערבות מקדימה ומונעת בשוק על מנת לנטרל ככל האפשר סכסוכים בין רוכשים לקבלנים. נוכח משבר הקורונה והשפעותיו על שוק הנדלן, מתן ארכה קצובה למסירת הדירה מהווה פתרון הוגן ונכון לטובת כלל הנוגעים בדבר."

נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ ראול סרוגו מסר בתגובה: "תקופת עצירת העבודות ברוב אתרי הבניה עד כה היתה הרבה מעל 90 ימי עבודה, והיא תולדה של החלטות הממשלה וההגבלות שנוצרו בשל הקורונה. כמו בעולם כולו, מדובר באירוע שלו הקבלנים הבונים את ישראל לא נערכו, לא צפו אותו ואינם אשמים בו. נשיאת בית המשפט העליון, כבוד השופטת, אסתר חיות, עצמה, הגדירה אותו כאירוע לא צפוי שאותו לא חזו גם רואי שחורות. גם רוכשי הדירות אינם אשמים באירוע הזה ואינם צריכים לספוג את הנזק שנגרם להם. הצעת משרד הבינוי והשיכון היא התחמקות מקוממת של ממשלת ישראל מלקיחת אחריות על מעשיה. בניגוד למגזרי עסקים רבים אחרים במשק, שדרשו מהממשלה לפצות את בעלי העסקים בהם ואכן פוצו, אנחנו, בהתאחדות הקבלנים בוני הארץ לא דרשנו פיצויים כלשהן, אולם לא יתכן שהקבלנים יידרשו לפצות רוכשי דירות בגין עיכובי הקורונה. אם זה לא כוח עליון, אינני יודע כוח עליון מהו. אנו דורשים שהממשלה תכריז על תקופה זו כאירוע כוח עליון ותקבע בתיקון חקיקה את ההחלטה ולא תסתפק בנייר עמדה שישלח את כל הנפגעים לבית משפט. אנו דורשים שהמדינה תפצה בעצמה את רוכשי הדירות על תקופת איחור הבניה הצפויה בשל הנזקים שנגרמו להם עקב עצירת הבניה".

להמשך קריאת פרשנות משפטית

 

בחן את עצמך: האם אתם בקיאים בתחום ההתחדשות העירונית

לקבלת עדכונים וחדשות בוואטספ >>> לחצו כאן

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות