banner
צילום: עיריית אשדוד
צילום: עיריית אשדוד

אשדוד מכוונת רחוק וגבוה

אשדוד מדווחת על פריצה בתוכניות בינוי, מכרזים וגם הגרלות ראשונות של דירות לזכאי משרד השיכון. ראש מנהלת הסכם הגג באשדוד, אייל דוידוביץ', סוקר את תמונת המצב // ראיון אישי

באשדוד מתגוררים כיום כרבע מיליון בני אדם, אך היא צפויה להתרחב ולצמוח עם לפחות עוד כ-100 אלף תושבים חדשים בשנים הקרובות. הסכם הגג בעיר, עליו חתם ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי, יציע מגוון דירות לצעירים במכרזי רמ"י ומשרד השיכון לצד דירות למשפרי דיור. "לפני חתימת הסכם הגג היה מקובל כי באשדוד אין קרקע זמינה לבניה. היו מעט יח"ד דיור חדשות בעיר כל שנה, הייתה עליית מחירים והחלה הגירת זוגות צעירים אל מחוץ לעיר", הסביר השבוע אייל דוידוביץ', ראש מנהלת הסכם הגג בעיר. 

לדבריו, בזכות הסכם הגג, החל שיתוף פעולה של עיריית אשדוד עם מדינת ישראל שגרם לתנופת קידום של יח"ד דיור חדשות בעיר וחיזוק התשתיות. "נכון להיום, רובע פארק לכיש החדש, בו ייבנו כ- 3000 יח"ד בעיר וקריית ספורט חדשה, נמצאת בשלבי הקמה בזכות הסכם הגג. לפי לוח הזמנים  אנו מעריכים כי בשנת 2027 יעברו לגור בו הזוגות הצעירים הראשונים. זוגות צעירים, שעבורם העיר אשדוד יקרה מאוד, יכולים כעת לחשב מסלול מחדש ולתכנן את רכישת הדירה שלהם בעיר בזכות הסכם הגג. מה גם שייבנו אלפי יחידות דיור חדשות דבר שיאפשר גם למשפרי דיור לשפר את איכות החיים שלהם בתוך העיר ולא לעזוב אותה".  

אייל, מהם הפרויקטים שהתקדמו בשנה החולפת בצורה משמעותית?
"רובע פארק לכיש עם כ-2700 יחידות דיור. עד כה זכו במכרזי רמ"י שמונה יזמים, שיבנו יחד כ-2600 יחידות דיור. הקבלן אורון תשתיות נמצא בשלבים מתקדמים של ביצוע תשתיות שלב א' בהיקף של 45 מיליון ₪. עד כה בוצעו כל תשתיות הניקוז והקמת הדרכים והכבישים נמצאת בעיצומה. ברובע מתוכננת להיבנות גם קריית ספורט מודרנית, הכוללת אצטדיון כדורגל עם 20 אלף מושבים שנמצא כבר בבניה , היכל כדורסל (ארנה) עם כ-5000 מושבים וכן בריכת שחיה אולימפית".

מה מצב הפרויקט שנבנה על מגרש הכדורגל?
"במכרזים של רשות מקרקעי ישראל נבחרו 'רמי צרפתי' ו'אחים שרבט' לבניית 692 יחידות דיור, כאשר עבודות הפיתוח והתשתיות למסירת המגרשים הסתיימו והמגרשים כבר נמסרו ליזמים. בקרוב יחל הקבלן 'אחים שרבט' בביצוע העבודות להקמת הפרויקט . הפרויקט, בית בשדרה, יקום על שטח מגרש האימונים לכדורגל, שעבר למקום חלופי בעיר".

דירה להשכיר
לאחרונה יצאו מכרזים עם חברת דירה להשכיר באשדוד. פירוש הדבר שגם יחידות דיור לשכירות ארוכת טווח ייבנו במסגרת הסכם הגג בעיר. לדברי דוידוביץ', מדובר בכ-550 יחידות דיור, אשר ייבנו בשלושה מוקדים בעיר: ברובע י"ג, ברובע הסיטי וברובע פארק לכיש. יחידות השכירות החדשות  יאפשרו גם לזוגות צעירים ולאחרים לגור בעיר לאורך זמן ללא הצורך בקניית דירה במחיר גבוה. "המחירים יהיו נוחים יחסית לשוק וייועדו לזכאי משרד השיכון. בזכות הסכם הגג חודשו תשתיות בעיר הוותיקה ומשתפרת גם איכות החיים של התושבים הוותיקים", אומר דוידוביץ', ומציין כי: "מנהלת הסכם הגג באשדוד מעדכנת באתר הבית שלה ובדף הפייסבוק אודות התקדמות פרויקטים שונים ומעבירה מידע רלוונטי ועדכני. מעבר לכך, עבור זכאי משרד השיכון, אשר זכו בהגרלות לדירה בהנחה באשדוד, נפתחו קבוצות וואטסאפ ייעודיות שנועדו בעיקר לקבל מידע רלוונטי ועדכני".

מהו תמהיל הדירות לזכאי משרד השיכון?
"הדירות שייבנו במסגרת יישום הסכם הגג אשדוד ומיועדות לזוגות הצעירים הן בנות שלושה וארבעה חדרים. בנוסף, ייבנו יחידות דיור של שלושה, ארבעה וחמישה חדרים שמיועדות לשיווק בשוק החופשי".

האם ניתן לשדרג את הדירה עם תוספות?
"עפ"י נהלי משרד השיכון על מנת שלא לעכב את הבניה ועל מנת שלא לפתוח את המחיר למו"מ על עלות השינויים שיגדיל את עלות הדירה, מותר לבצע שינויים בדירה רק לאחר קבלת טופס אכלוס (טופס 4) וקבלת המפתח מהקבלן". 

אייל דוידוביץ // מתוך אלבום פרטי
אייל דוידוביץ // מתוך אלבום פרטי

עוד מספר דוידוביץ' על תוכניות העיר כי: "בחודש אוקטובר 2022 התקבלה החלטה היסטורית כאשר הוועדה המחוזית לתכנון ולבניה אישרה לעיריית אשדוד להתקדם בתכנון החלופה שקידמה – חלופת קו הבינוי האורבאני, המשתרעת על 702 דונם ומציעה כ – 6000  יחידות דיור. חלופה זו, שנבחרה מבין שלוש הצעות תכנון, מנצלת בצורה מיטבית גם את הבניה וגם את שימור הסביבה והוועדה קבעה כי היא הראויה ביותר, או כלשון הוועדה המחוזית: 'למען הדורות הבאים'. במקביל, קיבלה הוועדה את עמדת העירייה, לפיה יש לשמר את הדיונה הגדולה ולהפכה לשמורת טבע".

מי יהיו 70 המשפיעים לשנת 2023?

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות