banner
משרד גיורא גור אדריכלים // דוד זגדון יזמות
משרד גיורא גור אדריכלים // דוד זגדון יזמות

איך הופכים רובע מלאכה לרובע מגורים עם אלפי דירות? זו התשובה של באר שבע

עיריית באר שבע קובעת מדיניות חדשה לקראת המהפך, שיביא להקמת  2,600 דירות ברובע שוקק חיים, שיוקם על מתחם אזור התעשייה

זיו גולדפישר 08.07.2024

רובע המלאכה בבאר שבע צפוי להפוך לרובע מגורים בן 2,600 יח"ד: הוועדה המקומית תדון בישיבתה השבוע במסמך מדיניות רובע המלאכה, שמטרתו היא הסבת מתחם המלאכה לאזור מודרני מעורב שימושים הכולל שכונת מגורים, שטחים לתעסוקה, מסחר, תרבות מוסדות ציבור ומלונאות. הצוות המקצועי בעירייה ממליץ לאשר את המסמך.

תכנית רובע המלאכה מקודמת על רקע אישור תכנית המתאר הכוללנית לעיר באר שבע, שמסגרתה מקודמים מסמכי מדיניות באזורי הליבה. מתחם רובע המלאכה (מתחם 2E ) הוא חלק ממסמכי המדיניות אותם יזמה הרשות המקומית בשיתוף רשות מקרקעי ישראל. המסמך המוצע נועד לגבש מדיניות תכנון כוללת למימוש הפוטנציאל התכנוני ומיצויו במטרה לחזק את המרקם העירוני ולאפשר את התחדשותה תוך הגדלת היצע יחידות הדיור ותוספת של 2,600 יח"ד.

מתחם המלאכה כיום הוא ברובו ביעוד למלאכה ותעשיה זעירה. על פי תכנית האב, המתחם אמור להפוך לשכונה ייחודית לעיר, המייצרת חיבור וקישוריות למרחב העירוני הסובב הכולל מוקדי עניין: השוק העירוני, העיר העתיקה, פארק נחל באר שבע, מרכז הירידים (השוק הבדואי לשעבר). שכונות המגורים מעבר לנחל שיחוברו עם גשרי הולכי רגל ושבילי אופניים. 

תכנית האב מחלקת את רובע המלאכה לארבעה אזורי תכנון עיקריים שמחולקים לתתי -אזורים משניים: אזור A: בין רחוב דרך חברון מצפון, רחוב המלאכה ממזרח, נחל באר שבע ממערב ורח' ישמעאל מדרום. אזור זה מתפרש לאורך החלק הצפוני של ערוץ נחל באר שבע וכולל ברובו את פרויקט "נויה על הנחל" עם "באר אברהם" ותחנת הדלק פז על דרך חברון. תכנית נויה על הנחל היא סנונית ראשונה בהליך המעבר של מתחם המלאכה לשכונת מגורים, והיא כוללת 840 יח"ד, דיור מוגן, מלון של כ-140 חדרים, מסחר מלווה רחוב וטיילת.

אזור B: בין הרחובות דרך חברון מצפון, שד' דוד חכם ממזרח ורחוב המלאכה מדרום. האזור מאופיין בתמהיל מעורב של ייעודי קרקע ושימושים הכוללים את הדופן הצפונית  של רחוב המלאכה הכוללת חזיתות פעילות עם מגורים מעל, שימוש חוזר במבני ההאנגרים הקיימים, פארק שכונתי עם עתיקות מהתקופה הביזנטית בפינה הצפון מזרחית ובסמוך מגרש עבור בית ספר הכולל חצר לימודית בנושא הארכיאולוגיה.

אזור C: בין רחוב המלאכה, מצפון רחוב ישמעאל מזרח מערב וערוץ נחל באר שבע מדרום. האזור הינו המשך השלד הירוק מאזור A עם הדופן החדשה של רחוב המלאכה, שבילי הולכי רגל במפלס הרחוב, בינוי מרקמי לאורך הנחל ובינוי מגדלי מעל קומות מסד באזור הסמוך לרחוב המלאכה.

אזור D: בין רחוב המלאכה מצפון, שד' דוד חכם ממזרח, ערוץ נחל באר שבע מדרום ורח' ישמעאל ממערב. אזור זה מכיל את מתחם ה"סינמה סיטי" הכולל אולמות קולנוע, אולם להופעות חיות – זאפה, קניון, אולם תצוגה לרכבים, חניון עילי ומסחר. 

בדברי ההסבר לתכנית נכתב כי התכנית תואמת לחזון העיר ולתכנית הכוללנית, ולמעשה מייצרת מרחב משלים שמחבר בין חלקי עיר שונים כגון העיר העתיקה והשוק העירוני, מתחם המבואה הדרומית (נאות הדרים) ופארק נחל באר שבע. עוד נכתב כי התכנית צפויה לתרום רבות לכלכלת העיר בשל תרומתה להעלאת איכות החיים במתחם והגדלת שטחי המגורים, התעסוקה והמסחר בה.

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות