banner
מתוך דיוני ועדת הכספים // צילום: מושקוביץ/דוברות הכנסת
מתוך דיוני ועדת הכספים // צילום: מושקוביץ/דוברות הכנסת

הדיונים בכנסת: לבחון את הארכת תמ"א 38 ולשחרר חסמים שמונעים אכלוס של עשרות אלפי דירות

40,000 יח"ד תקועות לפני אכלוס – מינהל התכנון נדרש לגבש תוכנית לקיצור תהליכים. משרד הפנים יתבקש לבחון מחדש את הארכת תמ"א 38

ועדת הפנים התכנסה היום לדיון בהסרת חסמים וקידום הבנייה בתקופת החירום ברשויות המקומיות ובמשרדי הממשלה, במטרה לשחרר 40,000 יחידות דיור שנמצאות לפני קבלת תעודת גמר ולאור המלחמה תקועות ללא יכולת אכלוס. 

ראול סרוגו // צילום: רז רוגובסקי | Depositphotos
ראול סרוגו // צילום: רז רוגובסקי | Depositphotos

ראול סרוגו, נשיא התאחדות הקבלנים, אמר לעניין זה כי: "אנחנו מוכנים לתת ערבות בנקאית על כל הדברים שלא נבדקים. אנחנו רוצים לאכלס את הדירות ולדאוג לבטיחות של הדיירים.  יש מהנדסי בטיחות שיכולים לתת אישור שהבניין נבנה לפי התוכנית של כיבוי אש". 

חיים פייגלין, מנכל חברת צמח המרמן // צילום: כפיר סיון | Depositphotos
חיים פייגלין // צילום: כפיר סיון | Depositphotos

חיים פייגלין, סגן נשיא ההתאחדות, הוסיף כי: "נוכל לאכלס 40,000 דירות באופן מידי ולספק לדיירים ממ"ד אם מהנדסי החשמל יאשרו לנו לאכלס עם חשמל זמני או באמצעות גנרטורים שאנחנו נספק". 

יו"ר הוועדה, ח"כ יעקב אשר, הציע להיעזר במערך בודקים חיצוני של חברת החשמל וכיבוי אש, ושרשות הרישוי תאפשר קיצור תהליכים ותיתן תעודת אכלוס זמנית, "בתנאי כמובן שהבניה נעשתה על פי תוכניות מאושרות ושיופקדו ערבויות מספיקות כדי שהקבלן ישלים את העבודות לאחר האכלוס". יורי גמרמן, מנהל אגף בכיר שיווק במשרד הבינוי והשיכון, תמך בהצעה  וח"כ אשר ביקש ממינהל התכנון לגבש תוכנית זמנית שתקצר את תהליכי האכלוס על פי ההצעה שהועלתה.

בתוך כך, הוא קרא למשרד הפנים לבחון את הארכת תמ"א 38 ואמר כי יש להעניק הקלות בהקמת ממ"דים במבני ציבור, כמו בדירות פרטיות. נציג פיקוד העורף משה שלמה, עדכן כי תיקון לחוק לצורך הגדלת המבואה לממ"ד מקודמת מול לשכת שר הביטחון. יו"ר הוועדה ח"כ אשר ביקש ממנהל התכנון לדאוג להשוואת ההקלות בין דירות פרטיות למבני ציבור.

מיכל מאיר, מהנדסת בת ים, איגוד מהנדסי ואדריכלי הערים, אמרה כי: "החסמים העיקריים במתן היתרים ותעודות גמר הם גורמי חוץ כפיקוד העורף וחברת החשמל. מהנדסי הערים יודעים ומבינים את ההבדל בין עיקר וטפל בענין אישורים כתנאי סף ואישורים שניתן לקחת כנגדם ערבות, אבל החשיפה היא לדיירים שנדרשים להעביר תשלומים וחשופים מול יזם לאחר תעודת גמר. התקנות לא מאפשרות הגנה על דיירים במקרה זה.
מעבר לכך, מהנדסי הערים בעד פטור מרישוי למיגון במוסדות חינוך (גנים ובתי ספר) ופועלים למגן בהקדם על מנת לחזור לשגרה מהר ככל שניתן"

בעיות באתרי הבנייה בערי השרון
במהלך הדיון עלתה הטענה כי עדיין לא כל הרשויות המקומיות מאפשרות פתיחה של אתרי הבניה והמשך העבודה. מהתאחדות הקבלנים נמסר כי הבעיה קיימת במספר ערים, כגון כפר סבא, רמת השרון, רעננה ורמת גן. מהנדסת העיר בת ים הסבירה כי יש חיכוך גדול בערים, שיש בהן מרקם צפוף ואתרי הבניה ממוקמים במרכזי הערים בצמוד למוסדות חינוך או שכונות מגורים. 

עו"ד מירה סולומון, נציגת השלטון המקומי בישראל, אמרה כי לרשויות המקומיות יש סמכות לוודא ששלומם של התושבים לא נפגע, כל עוד ההחלטות הן בתחום הסבירות. ח"כ יעקב אשר הציע כי אם אחד המנהלים באתר הבניה חמוש הוא יוכל להיות אחראי על הביטחון: "אם יודעים שיש מישהו עם נשק זה יקל על התושבים באזור".

חברות הביטוח נשטו בשעת מלחמה
חסם נוסף שעלה בישיבה הוא חוסר הרצון של חברות ביטוח לבטח עבודות בניה בישראל, הן בשל תאונות העבודה והן בשל "תביעות השיבוב" של המוסד לביטוח לאומי התובעת בחזרה את הסכומים ששילמה למבוטחים, דבר שהוביל לכך שמבטחי המשנה הפסיקו לעבוד עם ישראל.

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות