banner
אילוסטרציה // Depositphotos
אילוסטרציה // Depositphotos

היפוך מגמה גם במכרזי המדינה: מספר המתמודדים וההצעות הכספיות בירידה

בכירי חברות הנדל"ן שזכו במכרזים מעניינים בתחילת השנה, מביעים אופטימיות לגבי הצלחת הפרויקטים, למרות היפוך המגמה – סקירה מיוחד לחג

השנה האחרונה היתה מעניינת במיוחד בכל הקשור למכרזי הקרקעות של המדינה. אם 2021 התאפיינה במחול שדים של יזמים בחסות המדינה על כל פיסת קרקע ששיווקה רמ"י, דבר שהוביל לזינוק חד במחירי הקרקעות למחירים לעתים לא ריאליים, בשנת 2022 וכן ברבעון הראשון של 2023 התמונה השתנתה מעט וראינו מכרזים שנסגרים במחירים נמוכים משמעותית מאלה שהיו באותו מקום שנה קודם לכן, מחירים נמוכים משומת רמ"י עצמה, אך גם ראינו במקומות מסוימים שההשתוללות לא נעצרה לגמרי וכי יש מכרזים שעדיין נסגרו במחירים מטורפים. בחודשים האחרונים עם עליית הריבית החדה שמייקרת את הוצאות המימון של יזמים, ראינו גם מכרזים שנסגרים ללא תוצאות. בכתבה זו נביא דוגמאות נבחרות למכרזים המעניינים שהיו בשנה החולפת. 

דור לוין // צילום: חן ברקוביץ | Depositphotos
דור לוין // צילום: חן ברקוביץ | Depositphotos

דור לוין, בעלים ומנכ"ל משותף של חברת אנפה העוסקת ביזמות נדל"ן ובניהול והשבחה של פרויקטי נדל"ן למגורים: "בחינת המכרזים האחרונים של רשות מקרקעי ישראל מעלה מגמה מעניינת בשוק הנדל"ן הישראלי – לפיה מספר המתמודדים בכל מכרז יורדת בצורה משמעותית, וגם ההיקפים הכספיים של ההצעות נמוכים משמעותית מהצעות שראינו לפני שנה או שנתיים, ואף נמוכים מהשומה עצמה. מציאות זו יוצרת הזדמנות בקרב חברות נזילות שיש להן כסף פנוי, שיכולות לנצל את המצב ולרכוש קרקעות במזומן וכך להימנע מהריבית הגבוהה, וגם לשים יד על הקרקעות במחירים נמוכים בהרבה מאלה של השנים האחרונות. כך לדוגמא, במכרזי דיור להשכרה לטווח ארוך בסירקין פתח תקווה ל-741 דירות לשכירות, וגם בראש העין ל-243 יחידות דיור, ההצעות הזוכות היו נמוכות ב-75% עד 92% מהשומה והן משקפות את הלך הרוח בשוק כיום. יחד עם זאת, אני סבור עדיין כי תחום ההשכרה לטווח ארוך הוא משמעותי מאוד כפתרון ראוי למצוקת הדיור, ובהתאמות מסוימות עדיין יכול להיות רווחי גם ליזמים". 

זיכרון יעקב
קבוצת תצפית נדל"ן זכתה במכרז של רשות מקרקעי ישראל לבניית 56 יח"ד בבנייה נמוכה בשכונת זכרונה החדשה בזכרון יעקב. ההצעה הזוכה של תצפית עמדה על 36.3 מיליון שקל לא כולל הוצאות פיתוח של 2.25 מיליון שקל, וזאת לעומת שומה של רמ"י בהיקף 44.81 מיליון שקל. ההצעה הזוכה משקפת שווי של 680 אלף שקל קרקע ליח"ד בלבד. יש לציין כי דירות 5 חדרים רגילות בשכונה המבוקשת נמכרות בסביבות 2.5-3 מיליון שקל ודירות מיוחדות בסביבות 3-4 מיליון שקל. מדובר במכרז לבנייה רווייה בשטח של 77 דונם בשכונת זכרונה להקמת 675 יח"ד בסך הכל ב-6 מתחמים. המתחמים נחלקו לשני סוגים – ייעוד מגורים א' ומגורים ב'. המתחם שבו זכתה תצפית הוא לשני מגרשים בייעוד מגורים א' המאפשר בנייה של דירות גן-גג במבנים של עד 3 קומות, שנחשבים מבוקשים יותר בשכונה זו. ביתר המתחמים בייעוד של מגורים ב' ייבנו בניינים בני 6-9 קומות. 

אריק גלעד // צילום: יוסי לוי
אריק גלעד // צילום: יוסי לוי

לדברי אריק גלעד, מנכ"ל משותף בקבוצת תצפית נדל"ן, "מדובר במכרז בשכונה חדשה בזכרון יעקב הנחשבת למועצה מקומית מאד מבוקשת ואטרקטיבית, ללא בניה מרובה. אמנם ראש המועצה התנגד למכרז אך התב"ע אושרה על ידי רשות מקרקעי ישראל. בהתחשב בכך שהיא מהווה עתודת קרקע משמעותית  של המועצה אני מאמין ששת"פ של היזמים ביחד עם המינהל והמועצה המקומית יביא למציאת פתרון שיאפשר להתחיל בבניה בהקדם האפשרי. זה חשוב במיוחד לאור מצוקת הדיור הכללית בארץ. אלמלא חוסר הוודאות בשווקים היום ומכתבו של ראש המועצה, אני מעריך כי ההצעה הזוכה היתה משקפת שווי של מעל למיליון שקל קרקע ליח"ד". 

פתח תקווה
קבוצת רמי צרפתי זכתה במכרז של רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) לבניית 98 יחידות דיור בבנייה רוויה בסירקין, פתח תקווה, שנערך במסגרת התוכנית הממשלתית "מחיר מטרה". 78 מהדירות ישווקו לזכאים ו-20 דירות ישווקו בשוק החופשי. רמי צרפתי זכתה באחד מ-9 מתחמים שנכללו במכרז ובהם בסך הכל 1,501 דירות. ההצעה הזוכה עמדה על 42.2 מיליון שקל, לא כולל הוצאות פיתוח בגובה 10.7 מיליון שקל – מחיר המשקף עלות של 540 אלף שקל קרקע ליחידת דיור. החברה מתכננת לבנות בקרקע בהתאם להוראות התכנית שני מגדלי מגורים בני 10 קומות הכוללים 45 דירות כל אחד בתמהיל מגוון, ועוד 8 דירות מיוחדות מסוג גן-גג. 

רמי צרפתי // צילום: שרית צרפתי
רמי צרפתי // צילום: שרית צרפתי

לדברי רמי צרפתי, מנכ"ל ובעלים של קבוצת רמי צרפתי, "הזכייה במכרז בסירקין מצטרפת לזכייה שלנו בשישה מכרזים קודמים בתוכניות הדיור הממשלתיות בשנים האחרונות. השטח הינו קרקע בתולית לאחר שפונה הבסיס, באזור העובר התחדשות מקיפה הכוללת אלפי דירות למגורים, אזורי מסחר, בילוי ותעסוקה גדולים, ופיתוח סביבתי נרחב. המתחם שייבנה בצמוד לשכונת צמודי קרקע צפוי למשוך אליו אוכלוסייה איכותית של זוגות צעירים ומשפחות מכל מרכז הארץ". 

הוד השרון
חברת מצלאוי זכתה במכרז לרכישת זכויות עמידר כיזם בפרויקט שיוקם במסגרת תמ"א 38/2 – הריסה ובנייה מחדש, ברחוב יסוד המעלה 15 בצפון שכונת מגדיאל בהוד השרון. בפרויקט כבר התקבלה החלטת הוועדה המקומית לתכנון ולמתן היתר בנייה, ומצלאוי צופה קבלת היתר מלא בחודשים הבאים.

מצלאוי תשלם לעמידר סך של 7.3 מיליון שקל עבור זכויותיה בפרויקט. על פי הערכה ראשונית, החברה צופה כי היקף ההכנסות מהפרויקט יסתכם בכ-60 מיליון שקל, והיקף העלויות הצפוי נאמד בכ-49 מיליון שקל. 

מדובר במודל של המדינה לפיו החברה לשיכון מארגנת את הדיירים בבניין, מתכננת את התב"ע ומביאה אותה לאישורה בוועדה המקומית, ולאחר מכן מפרסמת מכרז פומבי לבחירת יזם שיבנה את הפרויקט. עמידר כבר ארגנה את כל הדיירים והחתימה אותם, ובחרה כאמור את חברת מצלאוי כיזם ומכרה לה את זכויותיה בפרויקט. במודל זה עמידר מכריזה כי מרבית הרווחים מפרויקטים יופנו אלה חזרה אל דיירי הדיור הציבורי, בעיקר באזורי הפריפריה – הן עבור רכש דירות והן עבור שיפוץ וחיזוק המבנים הקיימים.

ערן מזור // יח"צ
ערן מזור // יח"צ

לדברי ערן מזור, מנכ"ל חברת מצלאוי: "אנו שמחים על הזכייה במכרז ומודים לחברת עמידר על האמון בנו. הוד השרון בכלל ושכונת מגדיאל בפרט עוברים תנופת פיתוח משמעותית ואנו רואים בפרויקט פוטנציאל גדול. השכונה נותנת פתרון לצרכי היומיום – בסביבת הפרויקט ישנם שלל חנויות, בתי עסק ומסעדות, ברחובות הסמוכים ישנן רשתות שיווק סניפי דואר ובנק, מרפאות, בתי מרקחת, מסעדות ובתי קפה. הנגישות התחבורתית בשכונה מעולה, ואנו בוחנים כיום פרויקטים נוספים באזור".

תל אביב
חברת יורו ישראל זכתה במכרז רשות מקרקעי ישראל לבניית 22 יחידות דיור בבנייה רוויה בשכונת עזרא שבדרום העיר תל אביב בסמוך לגן השוטרת. ההצעה הזוכה היתה בהיקף 25.860 מיליון שקל, בהתאם למחיר השומה שעמד על 25.870 מיליון שקל. מדובר בקרקע בשטח 1,078 מ"ר, שעליו החברה מתכננת לבנות בניין בן 8 קומות. עיריית תל אביב הוציאה לאחרונה קול קורא לתושבים לבחירת שם חדש לשכונה, במסגרת חידוש השכונות בתל אביב. באוקטובר 2021 הוועדה המקומית לתכנון ובנייה תל אביב-יפו אישרה את תוכנית ההתחדשות העירונית לשכונה (תא\4393, "דרום גן השוטרת"), לפיה ייבנו במתחם 249 יחידות דיור חדשות – 34 עבור הדיירים הקיימים בו, ועוד 215 נוספות. שטחי המגורים הכוללים המתוכננים בפרויקט מסתכמים ב-18,675 מ"ר.

עופרה חדד // צילום: אמנון ארד | depositphotos
עופרה חדד // צילום: אמנון ארד | depositphotos

עפרה חדד, סמנכ"לית ומבעלי חברת יורו ישראל, ציינה כי: "האזור כולו צפוי לעבור מהפך, שיכלול הריסת המבנים הישנים והקמה של מגדלים רבי קומות ובניינים בתכנון מודרני, כמו גם פיתוח סביבתי נרחב ובו הרחבת ספורטק פארק דרום וחיבור פארק שתולים, הקמת בתי ספר וגני ילדים, ועוד. התוכנית כוללת מתחמי איחוד וחלוקה נפרדים ואנו פועלים כיום להגדלת זכויות הבנייה בפרויקט ל-30 יח"ד. אנו מאמינים מאוד בפוטנציאל האזור ונמצאים במגעים עם בעלי קרקע פרטיים לרכישת מגרש נוסף באזור".

מי יהיו 70 המשפיעים לשנת 2023?

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות