banner
כנס מגדילים // צילום: דרור סיתהכל
כנס מגדילים // צילום: דרור סיתהכל

ראשי הרשויות הגדולות נגד המדינה: פועלת בשיטת הסלמי ומאיימת להרוס את הדבר היציב היחידי במדינה – השלטון המקומי

יזמים: עליית מחירי הדירות עצרה, מעכשיו נשלם על הטעיות והעיכובים ביוקר

בדיון טעון בנושא המאבק על עצמאות הרשויות המקומיות וקרן הארנונה שנערך אתמול בכנס הנדל"ן השנתי של אתר מגדילים, בהנחיית כרמלה קופר, העורכת הראשית של האתר, ראשי הרשויות העלו טענות קשות נגד השלטון המרכזי.

רז קינסטליך בכנס מגדילים // צילום: דרור סיתהכל
רז קינסטליך בכנס מגדילים // צילום: דרור סיתהכל

רז קינסטליך, ראש העיר ראשון לציון התייחס לנושא קרן הארנונה וציין כי: "המחטף שמנסים לעשות לרשויות האיתנות הוא לא הגיוני, אנחנו בונים את עיר על סמך הארנונה עסקית, זה לא סוד שהארנונה העסקית מחזיקה את העיר שחותמים על הסכם גג על עשרת אלפים אלפי יחידות אנחנו מכסים את הגירעון באמצעות מיליון מטר של תעסוקה, יש תחשיב עיסקי לנושא ובאה המדינה עכשיו ואומרת ניקח מכם 50% מההכנסה על שטחי התעסוקה, העיר תפשוט רגל!  למה שאני אממן את זה?  מה רוצים מהרשויות? שהמנהל יממן". 

רפי סער בכנס מגדילים // צילום: דרור סיתהכל
רפי סער בכנס מגדילים // צילום: דרור סיתהכל

רפי סער, ראש העיר כפר סבא, ציין בפאנל כי: "אנחנו מנהלים חתיכת אירוע, בהסכם הגג בכפר סבא הפקנו לקחים מהסכמים קודמים, אבל עכשיו אני חושב פעמיים. אני מנהל את כפר סבא לבד לא סומך על משרדי הממשלה , סומך על היכולות של העיר על התושבים ועל העסקים אבל בסוף צריך להתנהל כלכלית לכן הנושא של קרן הארנונה מקומם. בעיר כמו כפר סבא שאין לנו עודפים של הכנסות מארנונה לקחת מאיתנו 25 מיליון שקל בשנה החל משנה חמישית לא יקום ולא יהיה".

אבי גרובר בכנס מגדילים // צילום: דרור סיתהכל
אבי גרובר בכנס מגדילים // צילום: דרור סיתהכל

אבי גרובר, ראש העיר רמת השרון, ציין בפאנל כי "המדינה מייצרת בעיה, מתנערת מאחריות מאשימה אותנו באחריות ואז רצה לעשות קיצור דרך. שאני יושב על תוכנית לשכונה חדשה אני מצפה מהמדינה שהיא לא תשים לי תנאים שמגבילים את הפיתוח, אני מצפה שתיתן לי פתרונות. בפועל, יושב נציג של משרד התחבורה ושם תנאים איך המחלף לא יתבצע, בנתיים רמ"י רץ ומשווק את הקרקע, ואז התושבים החדשים של השכונה מגיעים אלינו ומבקשים שנאפשר את האכלוס למרות שאין מחלף שהוא תנאי להכל. במקום שישלמו משכורת ראוייה למהנדסים שיבואו לעבוד אצלנו בעירייה ויוציאו היתרים כמו שצריך , לא מעלים להם את השכר בשקל כולם בורחים,  אולי עכשיו שלקחו מנת"ע את המטרו ישתחררו מהנדסים שיבואו לעבוד אצלנו . ב OECD 20% מההכנסות ממיסים הולכות לרשויות, בישראל רק 9% במקום להביא עוד כסף לרשויות מה עושים? אני אקח לך ואתן לרשויות אחרות , צריך עוד כסף לרשויות, האם מה שיפתור את הבעיה זה הפירורים שהרשויות החלשות יקבלו מאיתנו? "

רותי שוורץ בכנס מגדילים // צילום: דרור סיתהכל
רותי שוורץ בכנס מגדילים // צילום: דרור סיתהכל

רותי שוורץ, סמנכ"ל רגולציה (רישוי ובנייה) מינהל התכנון, ציינה כי: "יש כמה בשורות בחוק ההסדרים שאת חלקם ראשי ערים יאהבו יותר ואת חלקם פחות. כל נושא הרישוי עצמי, היום לא מחייב את הרשויות, הוא וולנטרי. חוק ההסדרים הנוכחי, אם יאושר, יקבע שבשנת 2025 הוא יהיה מחייב כלומר שרשות מקומית תהייה חייבת לאפשר רישוי עצמי. אנחנו מאמינים בכלי הזה אנחנו מוציאים קול קורא שיתמרץ את הרישוי העצמי ומשפרים את התקנות. בנושא העצמאות של הועדות המקומיות היא ציינה כי יש משחק עדין בין הסמכויות ובין לוחות זמנים גם ועדה מחוזית שלא עומדת בזמנים יש עליה סנקציות". בנושא טענות ראשי הערים על השכר היא טענה כ עכשיו הסכמי השכר עומדים להפתח והציעה לראשי הערים להמשיך ולהילחם עליו".

מרים פיירברג-איכר בכנס מגדילים // צילום: דרור סיתהכל
מרים פיירברג-איכר בכנס מגדילים // צילום: דרור סיתהכל

מרים פיירברג-איכר, ראש העיר נתניה, ציינה כי הדיון בנושא הארנונה הוא בעייתי: "קיימת שונות מוחלטת בין ערים, יש מישהו בכנסת, שלא אציין את שמו, שהיה ראש רשות של יישוב קטן חרדי ושאלתי אותו כמה עולה חוף הים שאין לו, לנו זה עולה 50 מיליון שקל בשנה, אז הוא אמר שאצלנו יש בתי מלון. אני מעדיפה לתת לו בתי מלון זה לא מכסה לנו כלום. המדינה כביכול רוצה לקחת מהרשויות את ההכנסות מהתעסוקה ולהקים קרן שתממן את הדיור שהם שולטים בה, בסופו של דבר, בדומה למה שהם עשו עם תאגידי המים ועם נושא היטלי ההטמנה, המדינה תישאר עם הרבה מאוד מיליארדים, הם פועלים בשיטת הסלמי, חושבים איך להרוס את הדבר היציב היחידי שיש במדינה הזאת – את השלטון המקומי. שיפסיקו להכניס יד לכיס שלנו ולכיס של התושבים ושיוציאו מהכיס של עצמם". 

רון אבידן בכנס מגדילים // צילום: דרור סיתהכל
רון אבידן בכנס מגדילים // צילום: דרור סיתהכל

רון אבידן, מנכ"ל אזורים: "אם נסתכל על התחדשות עירונית כפתרון מרכזי בשנים הבאות לבעיית הדיור בישראל, צריכים לדעתי לשנות גישה. לוקח שנים רבות להוציא תוכנית, יותר מידי זמן. מעבר לשנים הרבות רמת אי וודאות שאנחנו כיזמים מתמודדים איתה היא עצומה- הזמן, הדרישות, המטלות, היטלי ההשבחה. 90% מהעבודה אנחנו עושים מול הוועדות המקומיות ובאמת יש בעיה חמורה בכח אדם ואני לא יכול לבוא אליהם בטענות כי הם לא מסוגלים לגייס כח אדם, אבל צריך להבין משהו חשוב עכשיו גם כללי המשחק השתנו, עד לפני כמה חודשים הריבית הייתה אפסית  ואז היא עלתה בצורה דרמטית ולצערי הרב תמשיך לעלות, הזמן עולה הרבה כסף. אם עד עכשיו את כל הבעיות והחוליים פתרה עליית מחירי הדירות שפיצו על הזמן  ועל הדרישות הנוספות עכשיו זה נגמר. אז אמנם יש גם משהו חיובי שעליית מחירי הדיור נעצרה אני לא בעד מחירי דיור משתוללים אבל מעכשיו ישלמו על הטעיות ביוקר. 

מי יהיו 70 המשפיעים לשנת 2023?

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות