banner
רון חולדאי // צילום איליה מלינקוב
רון חולדאי // צילום איליה מלינקוב

ראש עיריית ת"א: "הבנייה בעיר עצומה- נהדק את הפיקוח על הבנייה"

כך אמר רון חולדאי בכנס ארגון הקבלנים ת"א- בת ים. יהודה כתב יו"ר הארגון, התייחס למדיניות ראשי הערים החדשים: "שלא נגיע חס וחלילה לעוד מקרים כמו בעיר רמת גן שם מבקש ראש העיר לצמצם באופן דרמטי את  זכויות הבנייה שיחסלו באופן ודאי את כל נושא ההתחדשות העירונית"

תמונה: רון חולדאי // צילום איליה מלינקוב

באסיפה הכללית של ארגון הקבלנים והבונים בתל אביבי יפו בת ים, התייחס יהודה כתב, יו"ר הארגון ליום שאחרי הבחירות, ואמר כי: "אנו נמצאים בעיצומה של תקופה מאתגרת ערב הבחירות לממשלה ולכנסת ישראל. הממשלה הבאה חייבת להתרכז במתן פתרונות אמת לטיפול במשבר הדיור. יש להיערך לכך שבשנת 2040 יבנו עוד כ-2.5 מיליון יחידות דיור חדשות בהתאם לגידול האוכלוסייה בישראל, נדרש מכלול של פתרונות. ענף הנדל"ן מתמודד עם ההשלכות של ה"מחיר למשתכן", כמו גם עם רגולציה מחמירה, בירוקרטיה ארוכה ומסורבלת בהליכי רישוי, ועוד".

יהודה כתב בכנס ארגון הקבלנים ת"א יפו בת ים // צילום: מיכל מסינג
יהודה כתב בכנס ארגון הקבלנים ת"א יפו בת ים // צילום: מיכל מסינג

"להתגבר על שינוי מדיניות קיצוניים של ראשי הערים"
כתב התייחס בדבריו לחוסר הוודאות בענף הנדל"ן בארץ וחזר ואמר כי המדינה צריכה לשחרר קרקעות לבניה לשוק החופשי ולהתיר חסמים בתחום ההתחדשות העירונית, המהווה פתרון העיקרי למשבר הדיור ולריסון מחירי הדיור הגבוהים. "על מנת לקדם פרויקטים, יש ליצור ודאות תכנונית, כזו שתבטיח מדיניות אחידה, כלל ארצית המשליכה ומתקיימת גם ברמה המקומית", אמר כתב, "קובעי המדיניות צריכים לקחת את העניינים לידיים ולהתגבר על ההתנגדויות ועל שינויי מדיניות קיצוניים של ראשי ערים, לקחת את הסמכויות מראשי הרשויות המקומיות בהוראת שעה לתקופה מוגבלת, שלא נגיע חס וחלילה לעוד מקרים כמו בעיר רמת גן שם מבקש ראש העיר לצמצם באופן דרמטי את  זכויות הבנייה שיחסלו באופן ודאי את כל נושא ההתחדשות העירונית. אסור שעיכובים בקידום התחדשות עירונית יקרו במיוחד לא בזמנים אלו של איומים ביטחוניים ממשיים והחשש מרעידות אדמה. להיפך, מצב זה רק מוכיח כי הצורך במיגון וחיזוק מבנים הוא מחוייב מציאות וקריטי".

ראש עיריית תל אביב: "נהדק את הפיקוח על הבנייה"
רון חולדאי ראש עיריית תל אביב, אמר כי הבנייה בתל אביב עצומה וכי העיריה תהדק את הפיקוח על הבנייה: "תנופת הבנייה בתל אביב עצומה, כ 300-4000 היתרים מדי שנה, ההקפדה על הבנייה בתל אביב לאור תנופת הבנייה הצפויה, תהיה מאד הדוקה. אני מקווה שלא יסגרו את שדה דב, אך בכל מקרה בצפון העיר צפויות לקום 8000 יחידות דיור.

"אנחנו עובדים יחד שנים רבות ואתם מודעים למאמצים שלנו כדי להשתפר, וכדי להגדיל את היצע הדירות. דיור למשתכן ביוזמת הממשלה מגיע אלינו לתל אביב רק עכשיו, ועוד לפני שנולדו מבצעי הממשלה אנו עשינו מבצעים ביוזמתנו.  למרות שינויי חקיקה דחופים ורגולוציה משתנה, אנו מנסים להשתפר בכל תהליכי התכנון ולשפר את השירות ומצליחים לשמר מספר היתרים גבוה מדי שנה.

"נוספו סמכויות לוועדה המקומית ויש לנו עוד הרבה תוכניות החדשות בתל אביב יפו . לדוגמא תוכנית כמו 3700 בצפון העיר שהיא עיר חדשה בפני עצמה. אנו עומדים בפני 15 שנים של טרנספורמציה אדירה שתהיה קשה לכולנו בכל ההיבטים: בנייה של 3 קווי רכבת קלה בו זמנית ואולי גם תחילת המטרו מדרום לצפון. הוודאות התכנונית הנוצרת סביב הרכבת הקלה, מייצרת יוזמה פרטית מואצת ומביאה בנייה חדשה והתחדשות עירונית וכולנו רוצים לבוא לחיות כאן. לצד 3700 בצפון ישנן עוד שתי שכונות ענק שייבנו בדרום- מכבי יפו ונס לגויים. ההתחדשות העירונית נכנסה לתנופה בהרבה מקומות בעיר והיא מייצרת עוד ועוד בניה חדשה.

במציאות כזו, יידרש מאיתנו הרבה אך גם מכם, כי יהיה ממילא קשה לבנות בתל אביב בתוך צפיפות אורבאנית. לבנות בתל אביב זה לא כמו לבנות בחריש. אנו נהיה קפדניים מאד בכל הנושא של מטרדים הקשורים לבניה החל מהגדר דרך מיכל הפסולת ועד בכלל. ההקפדה על איך בונים בעיר תהיה מאד הדוקה".

ראש עיריית חולון: "אני בעד השיתוף פעולה עם הקבלנים"
"התחדשות עירונית היא נושא חשוב שנמצא על הפרק ועיריית חולון רואה בתהליכי ההתחדשות העירונית תהליכים רב-מערכתיים ומשולבים שמתייחסים לחברה, למגורים, למרחב הציבורי, לתשתיות ולתחבורה, לסביבה ולכלכלה באופן שמאפשר איכות חיים ורווחה, לצד ציפוף ומתן מענה לגידול הטבעי של אוכלוסיית העיר וכן למשיכת אוכלוסיות נוספות", אמר מוטי ששון, ראש עיריית חולון, "כחלק עיקרי מכך, הקמנו באחרונה בעיר מנהלת להתחדשות עירונית, שמטרתה לשפר את סביבת מגוריהם של התושבים, תוך התייחסות לצרכיהם, לאפשרויות יזמיות וכמובן, למדיניות העירייה בנושא".

ששון בישר כי יש בחולון תוכניות לבניית מרכז עזריאלי חדש, כאשר הקו הירוק של הרכבת הקלה תעבור בשני מוקדים בחולון. ששון מתח ביקורת על הביורוקרטיה וכינה אותה "הצרה של מדינת ישראל".

ששון: "אני מאמין שקידום של תכניות התחדשות בקני מידה שונים ובאופן אחראי ומבוקר שמותאם לצרכי העיר ולתושביה, יחולל שינוי מהותי באיכות החיים בעיר. צד העירייה, לקבלנים וליזמים יש כמובן, חלק משמעותי בכך ואני בעד השיתוף פעולה עם הקבלנים ובטוח שביחד נוכל לבנות כמה שיותר דירות עבור הצעירים שימצאו בית בישראל ולא בארצות אחרות".

יפעת שאשא ביטון, שרת הבינוי והשיכון, התייחסה להתחדשות העירונית בפריפריה, ואמרה כי: "אני מוכרחה לומר שאחד הדברים הראשונים שאני רואה צורך לטפל בו זה תחום ההתחדשות העירונית. אני מקדמת בצורה משמעותית התחדשות בישובים בהם יש התכנות כלכלית וגם ביישובים עם פחות התכנות כלכלית כמו קריית שמונה, כדי שיהיה ליזמים שווה להגיע ולעשות שם פרויקטים. אני מתחייבת לקבלנים שכל עוד אני נמצאת בתפקיד זה הכיוון וזו משימה לאומית. ציננו את השוק ועכשיו אנחנו יכולים להיות גמישים להתפתחויות בהתאם למציאות בשטח והם קורים הלכה למעשה גם בחיר למשתכן. אפשר להגיד מה שרוצים אבל התוכנית מוצלחת ואפשרה לזוגות צעירים לרכוש דירה חדשה במחיר שפוי בישובים השונים".

כתב התייחס בכנס למטרות הארגון ואמר כי הארגון מקדם הכשרה מקצועית של עובדים מכל המגזרים בטרם הגעתם לעבודה בשטח בעיקר לעבודות בניה רטובות, על מנת להכניס כוח עבודה מקצועי לענף והתייחס בדבריו גם להדרכה בנושא שמירה על הבטיחות באתרי בניה. "אין לי ספק שמציאת פתרונות לבעיות אלו, יובילו לקיצור הליכי רישוי ותכנון, לעליה בהתחלות הבניה, יאפשרו הגדלת היצע הדירות ושיפור משמעותי במצב שוק הדיור הנוכחי", הוא סיכם.

מי יהיו 70 המשפיעים לשנת 2023?

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות