banner
אילוסטרציה // Depositphotos
אילוסטרציה // Depositphotos

בעקבות הורדת הריבית משכנתא ממוצעת תוזל בכ- 20,000 שקל

בענף הנדל"ן קיבלו בברכה את הורדת הריבית – עכשיו הם מעריכים מה יהיו ההשלכות על שוק הדיור למגורים

מה יהיו ההשלכות של החלטת בנק ישראל להוריד את הריבית ב – 0.25% לרמה של 4.5%?

מאור אוחנה // צילום: אדיר אסרף
מאור אוחנה // צילום: אדיר אסרף

מאור אוחנה, כלכלן, מנכ"ל דרכנו רשת ייעוץ משכנתאות מציין כי: "על פי בדיקה שביצענו, משמעותה של הורדת הריבית היא שההחזרים החודשיים בגין משכנתא ממוצעת של 1 מיליון ₪ לכ- 30 שנה ירדו  בכ- 55 ₪ לחודש, בהשוואה להיום וכל ההלוואה תוזל בכ- 20,000 ₪ לכל התקופה. הנתונים מתייחסים למשכנתא ממוצעת של 1 מיליון ₪ המורכבת משליש ריבית פריים, שליש ריבית קבועה לא צמודה ושליש ריבית משתנה צמודה, הירידה בהחזרים מתייחסת לריבית הפריים בלבד.  אולם מעבר לירידה בהחזר החודשי הרי שלהחלטה אפקט פסיכולוגי והיא עשויה לעודד את שוק הנדל"ן ולהגדיל את הביקושים לדירות לאור ההערכות שאנחנו עומדים בפני סדרה של הורדות ריבית בהמשך".

עינב סבינצר // צילום: ישראל פנחסוב
עינב סבינצר // צילום: ישראל פנחסוב

עינב סבינצר, מנהלת מרחב דרום באלדר משכנתאות ובהתאחדות יועצי המשכנתאות, להורדת ריבית בנק ישראל, אומרת כי: "בעקבות התחזקות השקל והתמתנות האינפלציה בישראל ובארצות הברית, התחזקה התשתית שאפשרה לבנק ישראל להתחיל בתהליך של הורדת הריבית. התקווה היא שהורדת הריבית תמשך לאורך שנת 2024 ותקל על הציבור את החזרי המשכנתאות וההלוואות. רצוי שהורדת הריבית תגיע עם פתרונות נוספים עבור הזוגות אשר זוהי רכישה של  דירה ראשונה עבורם. הדבר יסייע גם  לקבלנים ולמוכרי הדירות שנתקלים בקשיים בעקבות המצב בישראל".

יעקב ניצן // צילום: ראובן קופצ'ינסקי
יעקב ניצן // צילום: ראובן קופצ'ינסקי

יעקב ניצן, שותף ומנכ"ל חברת רובי קפיטל המתמחה במימון והשקעות בנדל"ן, מציין כי: "מדובר בבשורה חשובה לשוק הנדל"ן הישראלי, גם לנוטלי המשכנתאות וגם ליזמי הנדל"ן, אולם מעבר להקלה בעלויות המימון העכשוויות הרי שהורדת הריבית היום מעידה על שינוי מגמה שרוכשי הדירות המתינו לה חודשים רבים וייתכן שכעת, למרות המלחמה, אנו נשוב ונראה נהירה מחודשת של רוכשים בחזרה לשוק. העלייה בביקושים כתוצאה מהשינוי בסביבת הריבית יחד עם הירידה העתידית בהיצע הדירות שבאה היום לידי ביטוי גם בדוחות של רשות מקרקעי ישראל, שהעידו על ירידה החדה בשיווק קרקעות עשויים להביא בהמשך לעלייה מחודשת במחירי הדירות. כפי שאמרתי בעבר, המפתח של שוק הנדל"ן נמצא בידיים של נגיד בנק ישראל ואני שמח לראות שהוא עשה היום צעד ראשון שיסייע להבראת ענף הנדל"ן".

אוהד אסרף // צילום: רז רוגובסקי
אוהד אסרף // צילום: רז רוגובסקי

אוהד אסרף, מנכ"ל ארי מגורים לשיווק נדל"ן מציין כי: "שוק הנדל"ן הופך היום את התקליט. רוכשי הדירות המתינו להורדת הריבית כי היא מסמנת עבורם שינוי מגמה, ומעניקה להם ביטחון רב יותר ברכישת דירות בידיעה שמכאן ההחזרים החודשיים של המשכנתא לא יעלו וככל הנראה ואולי אף ימשיכו לרדת. חשנו בשבועות האחרונים עלייה בביקושים בעיקר מצד משקיעים שזיהו את ההזדמנויות שיש היום בשוק, אני מאמין שעכשיו ובאופן הדרגתי נראה גם את הקהל הרחב חוזר בזהירות למשרד המכירות".

דוד אזולאי // צילום: קבוצת דוד אזולאי
דוד אזולאי // צילום: קבוצת דוד אזולאי

יזם הנדל"ן דוד אזולאי, הבעלים של קבוצת הייזום והבנייה דוד אזולאי, אומר כי: "ההחלטה להוריד את הריבית ברבע אחוז נותנת זריקת מרץ ועידוד למשק הישראלי ולענף הנדל"ן בפרט. אני נוטה להאמין שזה איתות ראשון שלבנק ישראל להמשך הורדות ריבית בהמשך השנה. אני מאמין שנתחיל לראות זוגות ומשפחות שישבו על הגדר חוזרים לשוק ומנצלים את הריבית הורדת הריבית לרכוש דירה משלהם.  גם המשקיעים שנמנענו מלהיכנס לשוק מזהים כעת הזדמנות לחזור במחירים נוחים כי בשנת 2024 אני צופה שנראה עליית מחירים חדה במחירי הדיור״.

רוני מזרחי // צילום: רז רוגובסקי
רוני מזרחי // צילום: רז רוגובסקי

רוני מזרחי, נשיא לשכת הקבלנים ובעלי קבוצת "מזרחי ובניו": "הורדת הריבית ושינוי מהמגמה כיום חשובים, אך ממש אינם מספיקים. ללא ספק מאוחר מדי אולם מוטב מאוחר מאשר לעולם לא. על הנגיד להוריד את הריבית עד לשער מינימלי של אחוז, זאת במטרה להקל גם על רוכשי הדירות וגם על הקבלנים שלקחו מימון".

דליה עסיס // גיל טופז
דליה עסיס // גיל טופז

דליה עסיס, שמאית מקרקעין ומתכננת ערים, אומרת כי: "ציפיתי זה מכבר להורדת הריבית ואני מקווה שהנגיד ימשיך בכך גם במהלך החודשים הקרובים, אולם גם על הממשלה לנקוט באמצעים משלימים על מנת למנף מחדש את ענף הנדל"ן".

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות