עו"ד רונית אשד לוי

 | 

מנכ"לית אפריקה ישראל התחדשות עירונית

רונית אשד לוי (44) נשואה + 4, מנכ"לית אפריקה התחדשות עירונית בע"מ, חברה המתמחה בייזום, קידום, תכנון והשלמה של פרויקטים של התחדשות עירונית בהיקפים גדולים בכל רחבי הארץ, מתוך הבנה שהתחדשות עירונית ובכללה פינוי בינוי הוא הפתרון הנכון שבאמת יוכל לייצר את ההבדל גם עבור בעל הזכויות וגם עבור העיר בה הפרויקט ממוקם.

החברה שהוקמה בשנת 2011  מיצבה את עצמה בשורה הראשונה של חברות ההתחדשות העירונית ואכלסה עד כה 16 פרויקטים הכוללים מאות יח"ד. לאחרונה, כלל חברה לביטוח רכשה 20% מהחברה בתמורה משמעותית המשקפת לחברה שווי של מיליארד ושבע מאות מיליון ₪. לחברה הון עצמי משמעותי אשר מאפשר לה להמשיך ולקדם פרויקטים.

כיום מקדמת חברת אפריקה התחדשות עירונית בע"מ עשרות פרויקטים של פינוי בינוי בפריסה ארצית רחבה בהיקף של למעלה מ-10,000 יח"ד, מנהריה בצפון ועד באר שבע בדרום. החברה מתמקדת באזורים בהם יש שיתוף פעולה חיובי עם הרשות המקומית, ותרה כל הזמן אחר פרויקטים חדשים בהיקפים משמעותיים שיענו על האסטרטגיה של החברה – לייצר מתחמי מגורים, אשר מעניקים מענה מלא לכלל דיירי הפרויקט ומייצרים חווית חיים איכותית ומודרנית. לאחרונה זכתה החברה בפרויקט גדול באשקלון, בן מאות רבות של יח"ד אשר יקודם במסגרת הותמ"ל.

את תחילת דרכה המקצועית בתחום הנדל"ן עשתה אשד לוי, לאחר סיום לימודי משפטים באוניברסיטה העברית, כאשר כיהנה כעורכת דין במשרד וקסלר, ברגמן ושות' במשך 12 שנה, במהלכן התמקצעה בייצוג בעסקאות נדל"ן מורכבות וגדולות היקף ואף מונתה לשותפה במשרד. בהמשך כיהנה כסמנכ"לית פיתוח עסקי בקבוצת יצחקי, ולימים כמנכ"לית יצחקי התחדשות עירונית ובשנים האחרונות מונתה לתפקידה הנוכחי.

על ההישגים הגדולים ביותר במהלך שנות פעילותה בתחום, אומרת אשד לוי:
"לאורך השנים הרבות בתחום, התמזל מזלי ללוות ולקדם פרויקטים גדולים ומשמעותיים, ומכל אחד מהם למדתי רבות. יחד עם זאת, האמת היא שבסופו של יום, כל אכלוס של פרויקט הוא הישג משמעותי וכל חתימה של דייר המצטרף לאחד מהפרויקטים שלנו הוא הישג גדול. אני מונעת מתוך הבנה וידיעה של עד כמה משמעותיים הפרויקטים שלנו לכל אחד מהדיירים ובעלי הזכויות ופועלת כל הזמן במטרה להביא למימושם ולהשלמתם, ובהקדם. מהבחינה האישית – ההישג הגדול ביותר שלי הוא התא המשפחתי החזק שלנו, והוא שמעניק לי את התמיכה והכח לעשות את מה שאני עושה".

לשאלה כיצד מקדמים תהליכים בתקופה מאתגרת זו, משיבה אשד לוי:
"מעצם טיבם, הליכי פינוי בינוי, הם הליכים מאד מורכבים. הליכים שמאגדים בתוכם הרבה מאד אינטרסים מנוגדים ובעלי זכויות עם אג'נדות שלא תמיד מתיישבות אחת עם השנייה, ותפקידנו כיזם הוא לאגד את המכנה המשותף הרחב ביותר, להסתכל על התמונה המלאה ולהצליח לקדם הסכמות רחבות לכל ההליך, גם בין בעלי הזכויות עצמם, וגם בין הרשויות והגורמים השונים הרלוונטיים להליך.

בתקופה זו, המורכבות רק גדלה – הן מהפן המיידי של מחסור בעובדים באתרי הבנייה, ומחסור בעובדים בכלל במשק, מה שמשפיע באופן ישיר על היכולת שלנו לקבל מענה מהיועצים השונים המלווים אותנו ומהקבלנים, וכן מהגורמים הרלוונטים ברשויות השונות; הן בשל סביבת הריבית שהשתנתה דרמטית והן בשל כך שחלק מבעלי הזכויות בפרויקטים מצויים במילואים או חלילה איבדו מישהו והרגישות והלחץ גדולים. לכל זה יש להוסיף את סיר הלחץ המבעבע מעצם זה שהדיירים שלנו מתגוררים בדירות שאינן ממוגנות, ובעת שיש אזעקות אין להם לאן לגשת והם מרגישים חשופים.

אנו מכירים את המורכבות ופועלים רבות גם כדי לתת חוסן לדיירים שלנו, שומרים על שגרה ומקיימים בעקביות את מפגשי העדכון שלנו במטרה לשמוע את הדיירים, ולשקף להם שאנו כאן וממשיכים לעשות כל מה שניתן כדי להביא למימוש הפרויקט בהקדם האפשרי, ובמקביל, עושים מה שניתן כדי להגיע לפתרונות יצירתיים גם בהתחשב במחסור הגדול שאנחנו חווים בכח אדם, והכל  במטרה להגיע למימוש בהקדם האפשרי ובצורה המיטבית".

נגישות