דלית זילבר

מנכ"לית מינהל התכנון

דלית זילבר היא אחת הנשים המשפיעות ביותר בישראל 2019. מאז כניסתה לתפקידה כמנכ"לית המינהל ביולי 2017, קידמה וחתומה זילבר על החלטות משמעותיות, בעלות השלכות מרחיקות לכת על חיי תושבי המדינה ובראש ובראשונה על עיצוב פניה של ישראל בעשורים הבאים.

מינהל התכנון בראשות דלית זילבר, מוביל את התוכנית האסטרטגית לדיור שקבעה אישור 2.6 מיליון יחידות דיור עד 2040, בדגש על התחדשות עירונית. זילבר ידועה כמי שדוחפת להשגת המטרות ואף מעבר לכך. כך למשל, בשנת 2017 היעד עמד על 105,000 יחידות דיור מאושרות ובסופו של יום אישר מינהל התכנון 127,000 יחידות דיור.

אחת המטרות החשובות ביותר שסימנה זילבר עם כניסתה לתפקיד היתה האיכות התכנונית, שהאדם במרכז והיא מובילה מדיניות של תכנון מרחב ציבורי איכותי בדגש על הולכי רגל,  פארקים, ריאות ירוקות, בתי ספר, גני ילדים, תעסוקה, מבני ציבור, גישה לתחבורה ציבורית ועוד.

עוד תחת הנהגתה, אושרה באוקטובר 2018 תמ"א 1, שנתנה מעמד מיוחד לחופי הים, ובמסגרת התוכנית בוטלו תוכניות מאושרות לבנייה בחופי הים, לרבות בחופי הכנרת. במקביל, קידמה וביצעה זילבר תכנון שמורות טבע, גנים לאומיים חדשים וריאות ירוקות, תוך שמירה על מעברים אקולוגיים טבעיים. בין שינוי המדיניות שייסדה, הנהיגה זילבר מדיניות חדשה לחיזוק הקשר עם הארגונים הירוקים ושיתופם לאורך כל התהליך התכנוני.

זילבר היתה הסכמות הבכירה הראשונה להכריז על משבר תחבורה בישראל, והחלה לפעול לקידום תוכנית המתאר הארצית לתחבורה יבשתית (תמ"א 42) ביחד עם משרד התחבורה. היא הנהיגה גישה חדשה, לפיה "לא עוד מחלפים וכבישים" אלא סוגי תחבורה ציבורית שונים, שייצרו ממשק, ויביאו את התושב לכל מקום ביעילות ובמהירות, תוך הפחתת השימוש ברכב הפרטי. נכון להיום, מתמודדת זילבר עם קידום תוכנית המטרו, בדגש על הגדלת זכויות הבנייה בסמוך לקווי הרכבת הקלה וקווי המטרו.

עוד חתומה זילבר על קידום פרוייקטים של התחדשות עירונית בהליך מהיר בותמ"ל (הוועדה לקידום מתחמים מועדפים לדיור). תחת ידיה החלה לראשונה הותמ"ל לקדם בשנה האחרונה פרוייקטים להתחדשות עירונית בהליך תכנון מהיר, והיא זו אשר עומדת מאחורי ההחלטה שלא להאריך את תוקפה של תמ"א 38. זילבר הכריזה במהלך חסר תקדים כי תפעל לסיים את תמ"א 38 במאי 2020, מתוך אמונה כי התמ"א אינה מהווה פיתרון תכנוני אמיתי.

עוד בין "מהפכות זילבר", יש לציין את המהלך לביטול "ההקלות" שהיו נהוגות במשך עשורים ארוכים בענף הנדל"ן, אותו היא נימקה בכך שלאחר שוועדות התכנון מאשרות תוכנית, היזמים פועלים לאשר הקלות בוועדות המקומיות, זאת בניגוד לתוכניות שאושרו תחת ידיה.

דלית זילבר // צילום: ניב קנטור דלית זילבר // צילום: ניב קנטור
נגישות