חיים אביטן

יו"ר הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית

חיים אביטן, בעל ניסיון של מעל 20 שנה בתחום, הוא ה"אבא" של ההתחדשות העירונית בישראל ומי שהעלה את התחום למודעות הלאומית והמוניציפאלית.

אביטן מצטיין בראייה כוללנית ואסטרטגית של תכנון פניהן של ערי ישראל מחדש, כאשר כבר בשנת 1993 כיהן כחבר בוועדת התכנון והבנייה חדרה, ולימים כסגן ראש העיר וראש עיריית חדרה. בין היתר, אביטן חתום על תכנית המתאר בעיר חדרה, שכללה סימון של עשרה מתחמים להתחדשות עירונית ובמקביל, היה פעיל במועצה הארצית לתכנון ובוועדות התכנון.

את פריצת הדרך בהתחדשות העירונית, עשה אביטן כאשר הקים את הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית בתוך פרק זמן של כ- 7 חודשים בלבד, מחצית מהתקופה אשר הוקצבה לו על-ידי הממשלה. אביטן ידוע כמי שלנגד עיניו עומדת המשימה הלאומית לבנייה מחדש של בניינים מתפוררים בשכונות הוותיקות בישראל, יצירת סביבת מגורים בטוחה ועשיית צדק חברתי.

במסגרת תפקידו, הקים אביטן 3 אגפים ברשות- מדיניות, תכנון וקשרי קהילה וכן, 25 מינהלות להתחדשות עירונית, הפזורות בערים בעלות פוטנציאל להתחדשות. אביטן זכה להכרה והטביע את חותמו גם בזכות ביקוריו וסיוריו בעשרות ערים בישראל, במטרה לקדם את ההתחדשות העירונית. הוא מוביל חזון לפיו פרויקטים להתחדשות עירונית הנם מצילי ומשפרי חיים ותחת ניהולו והנהגתו נמצאות כיום למעלה מ- 160 אלף יחידות דיור בתהליכי התחדשות עירונית, כ- 50 אלף מתוכן קודמו דרך הותמ"ל.

אביטן אמון על השקעה של עשרות מיליוני שקלים בשנה בתכנון פני ההתחדשות העירונית בישראל, והוא חרט על דגלו להוביל את מדינת ישראל לתנופת בנייה בהתחדשות עירונית כבר בשנים הקרובות, בדגש על פינוי ובינוי מחדש של מתחמים שלמים. על פי ההערכות, האצת התכנון תחת השקעות תקציביות של הרשות והסרת חסמים, תאפשר בנייה של עשרות אלפי יחידות דיור בשנה בכל רחבי הארץ.

חיים אביטן // צילום: נחום סגל חיים אביטן // צילום: נחום סגל
נגישות