עו"ד רויטל יוריסט

שותפה במשרד יוריסט - עפרוני עו"ד

עו"ד רויטל יוריסט הינה שותפה במשרד עורכי הדין יוריסט עפרוני, המתמחה בייצוג בעלי דירות מול יזמים וחברות בניה בפרויקטים של התחדשות עירונית. 

כניסתה לתחום הנדל"ן היתה ממש במקרה, מספרת עו"ד יוריסט, שמשמשת כעורכת דין בתחום הנדל"ן כבר 24 שנים. בשנת 2005 פנתה אליה מכרה וביקשה שתייצג אותה יחד עם בעלי דירות נוספים בפרויקט של תמ"א 38. מאותו הרגע החליטה עו"ד יוריסט להיכנס בעובי הקורה ולהתמקצע בתחום, כשהתמ"א הייתה עוד בראשית דרכה. אחרי שני בניינים אותם ייצגה החליטה להתמקד בתחום הזה בייצוג דיירים בלבד.  בשנת 2014 הצטרף אליה חברה הטוב ביותר, ינקי עפרוני, ומאז הם  חולקים משרד משותף. לדבריה: "יחד בחרנו בדרך ייחודית ושונה בתחום ייצוג דיירים בהתחדשות עירונית , אנו מעניקים להם יחס אישי כאשר  הם תמיד במרכז. לכל הדיירים  שלנו יש את מספרי הטלפון הניידים שלנו.  אנו מתאימים את עצמנו לצרכים של שלהם, בין אם לקיים את הפגישות בבניין, בין אם לנהל איתם שיחות בכל שעה ובין אם לנסוע להחתים דיירים שמתגוררים בכל מקום בארץ."

המשרד ייצג ומייצג במהלך 15 שנות פעילותו עשרות בניינים ואלפי דיירים בכל רחבי הארץ מקריית שמונה, דרך אזורי הביקוש במרכז הארץ ועד ערי הדרום. עד היום נמסרו לבעליהם למעלה מ-20 בניינים בפרויקטים של תמ"א ופינוי בינוי. פרויקט ייחודי שמלווה עו"ד יוריסט בימים אלו הוא ייצוג דיירים בקרית שמונה בהליך פינוי בינוי ייחודי, הממומן בחלקו על ידי המדינה.

לאורך כל שנות פעילותו מקפיד המשרד על ייצוג בעלי דירות בלבד, אותם הוא מלווה החל משלב ניסוח ההסכם המשפטי, דרך ניהול מו"מ משפטי מול היזם ועד לרישום הדירות בלשכת רישום המקרקעין.  המשרד, שבאופן מוצהר אינו מייצג יזמים, מעניק ללקוחותיו ליווי אישי, פרטני וצמוד תוך הקפדה מרבית על שקיפות התהליך ודאגה לזכויותיהם ולתמורות להן הם זכאים.

המשבר שעובר שוק הנדל"ן בישראל החל עוד קודם למלחמה. ההכרזה על סיום תוקפה של תמ"א 38, עליות הריבית שהביאו לקיפאון בענף וכמובן המלחמה, הכניסו את תחום הנדל"ן ובעיקר ההתחדשות העירונית לקיפאון, שהשלכותיו על מצב הדיור בישראל יורגשו לעוד שנים קדימה. לדברי עו"ד יוריסט "העלויות לפרויקטים כיום הפכו למאוד גבוהות, בין אם בשל הריבית או עלות העובדים שקפצה כמעט פי 3 עקב הסגר שהוטל על הפלסטינים. התוצאה היא שאם בעבר יזמים היו לוקחים כמעט כל פרויקט – כיום רובם יושבים על הגדר ומשקיעים בפרויקטים הפעילים שלהם". וכל זאת קורה בשעה שבעלי הדירות מצידם לוחצים למצוא יזמים לפרויקטים חדשים וקיימים, כדי להבטיח את התחדשות הבית שלהם ומיגונו, במציאות שבה אלפי רקטות נורות לעבר ערי ישראל. בעיה נוספת אותה מונה עו"ד יוריסט היא  התזרים והתשלומים מצד היזמים שמעכבים עד כמה שאפשר את התשלומים לבעלי המקצוע, בהם גם עורכי הדין המייצגים את הדיירים בפרויקטים.

אחד הדגשים המרכזיים ביותר שעל מקבלי ההחלטות לתת את הדעת לגביהם, לשיטתה של עו"ד יוריסט, הוא וודאות תכנונית. לדבריה "בעלי הדירות רוצים לדעת האם יש היתכנות לביצוע פרוייקט בבניין או במתחם וצריך לייצר ודאות כזאת" סוגיות נוספות שנדרש לגביהן תהליך הסדרה, לתפיסתה, הוא קיצור הזמן לקבלת היתר למינימום האפשרי, כמו שקורה במדינות רבות באירופה- בהן ההיתר ניתן בתוך פחות משנה; וכן לקדם חקיקה, שתסדיר את כל מה שלא מוסדר היום, כגון ערבויות, תמורות, הטלים וכיו"ב. 

עו"ד רויטל יוריסט רואה בעבודתה הגשמה של חלום, עד כדי כך שבעבורה עבודתה היא בעיקר הנאה. "אני כבר שנים לא הולכת ל"עבודה". אני עושה בדיוק את מה שאני רוצה ונהנית מכל רגע ורגע של היום" אומרת עו"ד יוריסט ומוסיפה "אני משלבת את הבית והילדים במשך היום, משתדלת לאכול עם הילדים צהריים כל יום, וממשיכה הלאה לישיבות דיירים ופגישות. הבנתי לפני זמן רב כי אם לא אצא מהמירוץ המטורף שנקרא עבודה, לקוחות, לחצים ומתחים, לא אגיע רחוק. אני מתחילה את היום בכיף ומסיימת עם תחושת סיפוק עצומה."

במענה לשאלה, מהי עצתך לנשים שמתחילות כעת את דרכן בענף הנדל"ן, השיבה עו"ד רויטל יוריסט: "שימו את הפחד ואת ה'לא נעים לי' בצד. מרפקים נחישות והרבה אורך רוח, בסוף זה משתלם."

עו"ד רויטל יוריסט // צילום: רז רוגובסקי עו"ד רויטל יוריסט // צילום: רז רוגובסקי
נגישות