רוית כוכבי

סמנכ"לית תכנון ופתוח עסקי צרפתי שמעון

רוית כוכבי מכהנת כסמנכ"לית בכירה בקבוצת צרפתי שמעון, העוסקת ביזמות, בניה למגורים ומסחר, מלונאות והתחדשות עירונית. את שנותיה הראשונות בתחום החלה כוכבי כשמאית מקרקעין ובראשית שנות ה-2000 עברה לחברת יזמות נדל"ן ובנייה מובילה, בה שימשה בתפקיד מנהלת פיתוח עסקי. המעבר משמאות מקרקעין לעיסוק הכרוך בחשיבה יזמית וראיה אסטרטגית, הם שהניעו בה את הרצון להתפתח ולהתברג בתפקידים משמעותיים בתחום.

במסגרת תפקידה אחראית כוכבי על תחום התכנון והפיתוח העסקי של קבוצת צרפתי שמעון וכן אמונה על תחום ההתחדשות העירונית בחברה. בכל זמן נתון מופקדת כוכבי על שורה ארוכה של פרויקטים, החל משלבי האיתור של פרויקטים פוטנציאליים, דרך פיתוח עסקי, תכנון ורישוי עד לשלב  יציאת הפרוייקט לביצוע .

חברת צרפתי שמעון, מהחברות היזמיות והמבצעות הוותיקות והמובילות בישראל, מבצעת וביצעה  אלפי יחידות דיור בכל רחבי הארץ, ושוקדת על תכנונן של עוד אלפי יח"ד נוספות ועשרות אלפי מ"ר של מסחר ומשרדים ומבני ציבור נוספים.

כוכבי, שכבר 24 שנים עוסקת בתחום הנדל"ן, רכשה לאורך השנים ידע נרחב בענף על כל נגזרותיו. הבנת שוק המגורים והתעסוקה כמו גם ההיכרות המעמיקה שלה עם תהליכי תכנון וחשיבה כלכלית, הם שמאפשרים לה לקחת כל רעיון או פוטנציאל ולהביא אותם לכדי מימוש. והתוצאה היא  עוד אלפי יחידות דיור בישראל.

אחד הדברים שגורמים לה סיפוק בעבודתה הוא היכולת למצוא פתרונות יצירתיים ונכונים, בתחום שרווי בהתמודדויות, בחקיקה מסועפת ובפרטים קטנים, הדורשים יכולת ניווט גבוהה. על רקע זאת מבקשת כוכבי ממקבלי ההחלטות לתת לשוק לעבוד ביציבות ארוכת טווח ללא זעזועים הנגרמים לעיתים ממניעים זרים. לדבריה: "שינויי חקיקה והחלטות מיסוי, המשתנות חדשות לבקרים, גורמים לעיתים לנזקים ולאי יכולת לכלכל את צעדייך בראיה ארוכת טווח. התערבות יתר בהליכי תכנון מוסיפה בירוקרטיה ומביאה להאטת התהליכים." 

תקופת המלחמה יצרה אתגרים והזדמנויות בענף הנדל"ן תוך צורך בהתאמה למצבים שונים וקבלת החלטות מהירות בזמן אמת. דווקא בתקופת המלחמה רכשה חברת צרפתי שמעון שני פרויקטים גדולים בתחום המגורים, האחד פרויקט לבניית 400 יח"ד בכרמי גת צפון והשני- השלמת עסקה לבניית 532 יח"ד באשדוד בפרויקט התחדשות עירונית. כל זאת לצד המשך קידום התחדשות עירונית והבנת הצורך החברתי במימושה בייחוד בעת הזאת, וכן קידום היתרים על אף המורכבות שנגרמה עקב דחיית הבחירות לרשויות המקומיות מספר פעמים. לדברי כוכבי " אני מצויים בתקופה רגישה מאוד, שהדגישה את הצורך בהקשבה ורגישות לצורכי העובדים וכוחות השוק וניתוב עיקר הפעולה לחיזוק הקשרים עם שותפינו לדרך."

בצד ההתמודדות המקצועית עם המלחמה, הקדישה כוכבי את זמנה גם לטובת סיוע לחקלאים בקטיף ובהכנת אוכל לגדודי חיילים בסדיר ובמילואים.

כמי שעוסקת כבר יותר משני עשורים בתחום הנדל"ן, סבורה כוכבי כי לנשים יתרונות רבים שהן מביאות איתן לתחום. המרכזי שבהם הוא הראייה לטווח ארוך, שהכרחית מאוד בענף שבו התהליכים ארוכים ומצריכים הסתכלות קדימה. לנשים, אומרת כוכבי, אינטליגנציה רגשית ויכולות פעולה וחשיבה נטולי אגו, זוהי בהחלט תכונה נדרשת וחיונית בענף זה.

העצה שלה לנשים שמתחילות כעת את דרכן בתחום הנדל"ן היא "התמדה, אומץ וביטחון ביכולותיהן. חשוב להיות בלמידה מתמדת, להיות קשובות ולהתמודד עם אתגרים בצורה יצירתית ועם חשיבה רחבה, וגם לפתח יכולות ניהול וקבלת החלטות מהירות בזמן אמת".

רוית כוכבי // צילום: רז רוגובסקי רוית כוכבי // צילום: רז רוגובסקי
נגישות