עו"ד נורית ליפשיץ

בעלים משרד נ.ליפשיץ

עוד בהיותה בת 20 ידעה עו"ד נורית ליפשיץ אופק שתחום הנדל"ן הוא התחום בו היא רוצה לעסוק בחייה הבוגרים, זאת לאחר שנחשפה אליו במסגרת עבודתה כמנהלת נכסים מסחריים בקבוצת שגיא. זמן קצר לאחר מכן נרשמה ללימודי משפטים ומאז היא פועלת כעורכת דין בזירת הנדל"ן.

אחרי שנים שבהן עבדה כעו"ד שכירה במחלקת הנדל"ן באחד מהמשרדים המובילים בתחום, פתחה משרד עצמאי, בו היא עוסקת בליווי עסקאות נדל"ן מורכבות בהיקפים גדולים ומעניקה ליווי משפטי לקבוצות רכישה גדולות, עסקאות אופציה, עסקאות קומבינציה מורכבות, וכן בתחום דיני ירושה, צוואות, עזבונות ובכינוס נכסים וניהול תיקי עיזבון מורכבים.

בנוסף, עו"ד ליפשיץ אופק חברה פעילה בפורום קניין ומקרקעין וחברות ועדת ההתחדשות עירונית של לשכת עורכי הדין.

בשנים האחרונות עיקר המיקוד של משרדה הוא בתחום ההתחדשות העירונית בייצוג בעלי דירות, ובליווי משפטי משלב ארגון המתחם ויציאה למכרז יזמים ועד להשלמתו של הפרויקט, תוך מקסום התמורה לבעלי הדירות וצמצום התמשכות ההליכים. בין הישגיה האישיים: ייצוג בעלי הדירות והחתמתם בהצלחה על חוזה פינוי בינוי במתחם מורכב, אשר כלל הגורמים המעורבים בו היו סקפטיים לגבי סיכויי החתמת כלל המתחם והיתכנות הפרויקט. הידיעה שהצליחה לסייע לבעלי דירות להגשים את חלומם לדירה חדשה ומחוזקת עם ממ"ד, מעניקה לה את הסיפוק היומיומי בעבודתה, שכרוכה בלא מעט אתגרים ומורכבויות. גם השתתפותה הלכה למעשה בחידוש ובבניית הארץ, בייחוד בימים אלו של מלחמה, מהווים עבורה שליחות. .

המציאות המלחמתית שבה נתונה מדינת ישראל והאיום הרקטי, שלא פוסח על אף עיר ויישוב במדינה, חידדו עוד יותר את הצורך בקיומם של ממ"דים בבתים. במשרדה של עו"ד ליפשיץ אופק עובדים בחודשים האחרונים סביב השעון כדי לתת מענה לביקוש הגובר ולדחיפות שבקידום התחדשות עירונית. מתחילת המלחמה ישנה נכונות מוגברת מצד בעלי הדירות לקדם פרויקטים של התחדשות עירונית, עד כדי כך שבכנס האחרון הגיעו לרוב הדרוש כבר בכנס החתימות הראשון. בנוסף, משרדה של עו"ד ליפשיץ אופק מלווה ביתר שאת מאז תחילת המלחמה בניינים, אשר אינם יכולים לבצע תמ"א  38 או פינוי בינוי, ומעניק להם ליווי בפרויקטים להוספת ממ"ד ומרפסות לבניין, לפי ההקלות שניתנו לבעלי דירות על רקע  מלחמת "חרבות ברזל".

על רקע המציאות שבה ישראל נתונה, הצורך הדחוף ביותר, מדגישה עו"ד ליפשיץ אופק הוא בהבאת פועלים לארץ: "יש היום מצוקה וחוסר בלתי נתפס בידיים עובדות באתרי הבנייה. זה מייקר את עלות העסקה של הפועלים המעטים שישנם, ומעכב מאוד את יציאתם לפועל של פרויקטים חדשים ואת השלמתם של פרויקטים בשלבי ביצוע. ככל שהממשלה לא תמצא פתרון יצירתי מהיר ויעיל, לצערנו התוצאה תהיה עליות מחירים נוספות", אומרת עו"ד ליפשיץ אופק. 

עוד סבורה עו"ד ליפשיץ אופק כי על מקבלי ההחלטות להאיץ את הליכי הרישוי והתכנון של הפרויקטים בהתחדשות עירונית  ולתגבר את כוח האדם ברשויות התכנון.

עו"ד נורית ליפשיץ אופק רואה חשיבות בהשתלבותן של יותר נשים בתחום הנדל"ן, ומאמינה כי הערך המוסף שמביאות איתן נשים מסייע לא פעם גם בשחרור חסמים. לדבריה: "עולם הנדל"ן הוא גברי ביסודו, ואני חושבת שבעולם ההתחדשות העירונית ובעיקר בייצוג בעלי דירות, חלק גדול מהעבודה כעו"ד זה להיות סוג של פסיכולוג, ולהבין את הצרכים והרצונות של בעלי הדירות. נשים הן בעלות אינטליגנציה רגשית גבוהה ופחות מערבות אגו. השילוב הזה, בנוסף למקצועיות הגבוהה, עוזר להסיר חסמים של בעלי דירות ולקדם את הפרויקטים."

העצה שהיא מעניקה לנשים שמתחילות את דרכן בענף הנדל"ן היא לטוות רשת של קשרים עם גורמים שונים בענף, להשתמש בכל הקשרים שנצברו בתפקידים קודמים, ובעיקר – לבנות בסיס איתן, לעבוד קשה ולהתמיד. 

עו"ד נורית ליפשיץ // צילום: נעמה ישראל עו"ד נורית ליפשיץ // צילום: נעמה ישראל
נגישות