עו"ד קרן ראובן כהן

בעלים משותף, כהן ראובן ושות' – משרד עורכי דין ונוטריון

עו"ד קרן ראובן כהן הינה בעלים משותף של משרד עורכי דין כהן ראובן ושות' ומנהלת מחלקת מקרקעין והתחדשות עירונית. היא מכהנת כסגנית יו"ר ועדת התחדשות עירונית בלשכת עורכי הדין.

בין השנים 1999–2005 שימשה כיועצת בכירה לשרה וח"כ לשעבר ציפי לבני, וצברה ידע וניסיון רב מול גורמי המקצוע ברשויות ובהליכי קבלת ההחלטות. עם סיום תפקידה יצאה לדרך עצמאית והקימה משרד, המתמחה במקרקעין והתחדשות עירונית וכן בדיני משפחה וירושה. 

במסגרת פעילותה מלווה עו"ד קרן ראובן כהן עשרות פרויקטים של התחדשות עירונית בערים פתח תקווה, בת ים, ראשון לציון, שמצויים בשלבי תכנון או ביצוע. 

עו"ד כהן ראובן, מתמחה במקרקעין על כל היבטיו, כאשר הניסיון המקצועי שצברה מאפשר לה להתמודד בהצלחה עם שלל סוגיות בתחום  – החל מעסקאות מכר על כל סוגיהן, דרך התחדשות עירונית ועד ליטיגציה בבתי משפט של בעלי זכויות במקרקעין שמבקשים סעדים משפטיים לזכויות שלהם. עו"ד כהן ראובן ייצגה את המדינה בתביעות סילוק יד פולשים ובעלי זכויות בפירוק שיתוף והשבת זכויות.  

לשאלה כיצד נכנסה לעולם הנדל"ן משיבה עו"ד כהן ראובן: "עולם הנדל"ן הנו עולם מרתק ומאתגר ובמיוחד במדינתנו הצעירה והייחודית ועבורי תחום זה קשור עם יישוב המדינה, פיתוחה ובמיוחד בתחום ההתחדשות עירונית, אשר מטפל גם בנושאים חברתיים ובטחון קיומי של התושבים. תחום הנדל"ן מאפשר לי להביא לידי ביטוי את היכולת שלי לראות את הפרטים הקטנים ביסודיות ללא פשרות יחד עם התמונה הרחבה בכל עסקה. אני מוצאת, כי הותק והניסיון בתחום מהווים יתרון עצום, אשר גדל מיום ליום יחד עם חוויית למידה יום יומית, אשר לעולם אינה פוסקת".      

את ההנאה המקצועית שלה שואבת קרן משגשוגו של המשרד שהקימה: "מדובר במשרד בוטיק משפחתי אותו מנהלים כיום בעלי, עו"ד חיים כהן ולאחרונה הצטרף גם בננו, שגב, אשר השתחרר מהצבא והחל בלימודי משפטים.

לקוחות המשרד נהנים ממקצועיות ברמה הגבוהה ביותר, תוך הקפדה ועמידה על פרטים יחד עם יחס אישי וחם בתחומים הכי משמעותיים בחייהם: נדל"ן ומשפחה. אני יחד עם צוות המשרד, מלווים את לקוחות המשרד בכל החלטה מהותית ולא בכדי מחלקת הנדל"ן, אשר בניהולי התרחבה ופרויקטים רבים בתחום ההתחדשות העירונית הצטרפו אל המשרד.

שנים רבות ייצגתי את המדינה בתביעות לסילוק יד פולשים למקרקעי ציבור באזור תל אביב – יפו וכיום, כאשר אני חולפת על פני מתחמים גדולים שנמכרו על ידי המדינה לאחר ההישגים המשפטיים בפינוי פולשים, אני מתמלאת גאווה".

אתגר לא פשוט אותו צלחה קרן במסגרת עבודתה הוא כאמור פינוי פולשים: "בעבר ייצגתי את המדינה בתביעות סילוק יד פולשים. אלו היו מאבקים משפטיים על זכויות המדינה בקרקעות אליהן פלשו גורמים פרטיים. תחושת השליחות בעשיה הזו הייתה גדולה. היום אני חווה את אותה הרגשה בהתחדשות עירונית. אני ומשרדי מייצגים עשרות בניינים בהתחדשות עירונית ואני רואה בזה ציונות הגשמה של חזון".

כמי שמכירה את תחום המקרקעין על כל רבדיו, קרן מודעת לצורך הדחוף של מקבלי ההחלטות לקדם, לייעל תהליכים, לקצר זמן וליצור וודאות: "יש צורך בהסדרה שיטתית של הליכי תיכנון ופישוטם, שיובילו לקיצור תהליכים בהתחדשות עירונית. דיירים מבוגרים בבניינים שזקוקים בדחיפות להתחדשות סובלים מהליכי התכנון הארוכים והמסורבלים שגורמים לכך שהם עלולים להיות לא יהיו יעילים בשבילם. גם השימוש בזכויות דייר ותיק בפרויקט לא נותן מענה לכך. חשוב מאוד שהדרך להגשמת תהליכי התחדשות עירונית תהיה פשוטה וקצרה. כיום, אני מכהנת גם כס. יו"ר ועדת התחדשות עירונית בלשכת עורכי הדין ושם אנו מבקשים להציף ולטפל יחד עם הרשויות בסוגיות, אשר הפתרון להן יקל באופן משמעותי את הרגולציה וקידום הפרויקטים".  

לסיום, קרן מעניקה את העצה הבאה לנשים המתחילות כעת את דרכן בענף הנדל"ן: "ראו את עצמכן שוות בין שווים ולעולם אל תחששי מהעוצמות והיכולות שלך. לנשים יש את היכולת לראות כמה צעדים קדימה, לבצע אבחנה בין עיקר לתפל בניהול מו"מ. השילוב בין היכולת לראות את הפרטים הקטנים ובין הכישרון לצפות על המכלול ממבט על של 'מעוף הציפור', יחד עם אינטואיציה חזקה מהווה שילוב מנצח בין עוצמה ואסרטיביות ובין גמישות ורוך".    

עו"ד קרן ראובן כהן // צילום: רז רוגובסקי עו"ד קרן ראובן כהן // צילום: רז רוגובסקי
נגישות