עו"ד דקלה מוסרי טל

בעלים משרד מוסרי וטל עורכי דין

עו"ד דקלה מוסרי טל, מעורכי הדין המובילים והבולטים בתחום התכנון והבניה היא מבעליו של  משרד עורכי דין, המתמחה בדיני התכנון והבנייה, המקרקעין ובליטיגציה ומייצג יזמי נדל"ן, גופים ציבוריים ולקוחות פרטיים. את המשרד שבבעלותה הקימה ביחד עם בן זוגה עו"ד דורון טל לפני כשנתיים, בתום כהונה בת 7 שנים כיו"ר ועדת ערר מחוזית לתכנון ובנייה במחוז חיפה. 

את דרכה בתחום הנדל"ן החלה עו"ד מוסרי טל לפני למעלה מ-25 שנה עוד בהיותה סטודנטית למשפטים באוניברסיטה העברית. "התחלתי את דרכי בעולם הנדל"ן כטרום מתמחה ומתמחה במשרד שעוסק בנדל"ן ובתכנון ובניה. נגלה לפניי עולם מרתק ומגוון, שמשפיע על כל תחומי החיים ומושפע מהם באותה מידה, כולל בתוכו מגוון רחב של נושאים, מכיל מנעד אדיר של אפשרויות, ודורש הבנה והתעמקות.", היא מספרת. במשך השנים עבדה במשרדי עורכי דין מובילים בתחום כעו"ד בכירה וכמנהלת מחלקת התכנון והבניה. התמקצעות, שהובילה אותה בהמשך לעמוד בראש ועדת הערר המחוזית. במהלך כהונתה כיו"ר הוועדה, עסקה עו"ד מוסרי טל  בנושאים מגוונים בתחום רישוי הבנייה ותכנון עיר, ונתנה החלטות באלפי תיקי רישוי ותכנון, היטלי השבחה ופיצויים וכן קידמה נושאים בעלי חשיבות לענף, ופעלה אל מול מחלקת ייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים לליבון סוגיות עקרוניות ולדיוק החקיקה בתחום.

לאחר סיום הכהונה, המהלך הטבעי ביותר עבורה היה לחזור לעסוק כעו"ד בתחום, מה שהוביל אותה לפתיחת המשרד שבראשו היא עומדת כיום. ניסיונה הרב בתחום, כמו גם היכרותה עם המגזר הציבורי והפרטי, מעניקים לה ראייה רחבה והבנה מעמיקה בתחום הנדל"ן על ענפיו השונים.

לדבריה, אחת הבעיות המרכזיות, שמעכבות תהליכים של תכנון ובניה היא היעדר ערכאה שיפוטית, הנותנת מענה לשאלות של תכנון ורישוי יחד עם הסוגיות הקנייניות. לדבריה, "החלוקה לשתי אינסטנציות, שעל כל אחת יש גם הליכי ערעור נפרדים, מייצרת עיכובים כבדים. יש לאחד את הליכים ולמנות גוף אחד, שיתכלל את שני הנושאים וייתן פתרון במסגרת הליך אחד". 

אירועי ה-7 באוקטובר תפסו את עו"ד מוסרי טל כשהיא בעיצומה של עשייה. ההלם והכאב מהמאורעות הקשים שידעה מדינת ישראל מאז הקמתה, שיתקו את הציבור כולו והקפיאו את המשק למשך חודשים ארוכים. עם תחילת המלחמה מצאה עצמה עו"ד מוסרי טל בצו 8 אזרחי. בצד הדאגה לבן הקצין (החובל) בחיל הים, נרתם משרדה על כל עובדיו לטובת פעילות התנדבותית, והקדיש את עיקר זמנו לפעילות למען חיילי צה"ל והמפונים. "תקופה זו חייבה אותנו למצוא דרכים חדשות להביא את המיטב מעצמנו ולמצות את יכולותינו גם ברגעי משבר קשים, לטובת המשך החיים והחזרתם למסלול. מיד כשניתן היה המשרד נרתם באופן כמעט מלא לפעילות התנדבותית, והפסיק חלקית את פעילותו כמובן, מבלי לזנוח מחובותינו כלפי הלקוחות", מספרת עו"ד מוסרי טל. 

לאחרונה, עם החזרה לחיים של שגרה בצל המלחמה, משרדה שב לפעול באופן מלא ובשל התעוררות השוק, הימים הפכו ששוב מלאים ועמוסים בעבודה. ולצד העבודה מקפידה עו"ד מוסרי טל לשמור על האיזון בין העסק למשפחתה וילדיה, ובימים אלו – מה שביקר משמח אותה זו שיחת  שיחת טלפון מהבן הלוחם שנמצא בחזית.

עו"ד מוסרי טל סבורה כי נשים מביאות לתחום הנדל"ן יתרונות רבים, בעיקר בשולחן המשא ומתן: "בצד המקצועיות הגבוהה, נשים מביאות גם אנושיות והבנה אינטואיטיבית של האדם היושב מולן, דבר שמהווה יתרון במו"מ. סבלנות, פרקטיות, חיבור לקרקע והיכולת להניח את ה"אגו" בצד, גם הן תכונות שיותר מאפיינות נשים, וגם להן חשיבות רבה בניהול תהליכים בתחום".

במענה לשאלה מהי עצתך לנשים שמתחילות כעת את דרכן בענף הנדל"ן, אומרת עו"ד דקלה מוסרי טל: " על אף שבשנים האחרונות נשים רבות פועלות ומובילות בתחום, הענף עדיין "מוחזק" על ידי רוב גברי. עצתי לכל אישה שמתחילה את דרכה בענף, היא להיכנס לכל סיטואציה, גם אם היא אולם מלא בו את האישה היחידה, ולעמוד איתנה ובטוחה מול כל הרכב אנושי. להביא את עצמך, את הידע והמקצועיות שלך ברמה הגבוהה ביותר, מבלי לוותר על הייחוד שלך והיתרונות הרבים שיש לך על פני אחרים, שנובעים, בין היתר, גם מהיותך אישה. ולבסוף, היעזרי בנשים אחרות, שכבר בתחום. אנחנו כאן אחת בשביל השניה."

עו"ד דקלה מוסרי טל // צילום: אורי כרמי עו"ד דקלה מוסרי טל // צילום: אורי כרמי
נגישות