סמי מצלאוי

 | 

יו"ר ובעלים מצלאוי חברה לבניין בע"מ

סמי מצלאוי (74) יו"ר ובעלים מצלאוי חברה לבניין בע"מ. החברה הוקמה בשנת 1977 ע׳׳י סמי וקלרה מצלאוי. משנת 2007 החברה הינה חברה ציבורית הנסחרת בבורסה לני"ע.

פעילות החברה מתמקדת בהתחדשות עירונית, באזורי הביקוש במרכז הארץ. בנוסף לפעילות ייזום, פיתוח מקרקעין והתחדשות עירונית, החברה עוסקת באחזקה וניהול של נכסים מניבים בישראל, והיא מנהלת ומבצעת את כלל הפרויקטים בבנייה עצמית.

מצלאוי חברה לבניין היא החברה הראשונה שהשלימה בהצלחה מספר פרויקטים גדולים של פינוי בינוי (בקרית אונו, כפר סבא ויהוד). כיום החברה מקדמת ומקימה פרויקטים בשלבים שונים ובהיקף של למעלה מ-5,000 יח"ד. החברה נמצאת  בשלבי ביצוע שונים של מספר פרויקטים  כדוגמת: פרויקט "הרימון" בקריית אונו ופרויקט הדגל של החברה – פרויקט "רובע איילון" הממוקם ברחוב יוספטל בת ים ויכלול כ-1,078 יחידות דיור, וכ- 25,000 מ"ר שטחי מסחר ושטחי משרדים. בנוסף, במהלך השנה החולפת זכתה החברה במכרזי דיירים ובעלי קרקעות בהיקף של כ-1800 יח"ד נוספות. 

על שיאיו המקצועיים במהלך שנות פעילותו בתחום, אומר מצלאוי:
"אני חלוץ הפינוי בינוי בישראל, הראשון בארץ להבין שעתודת הקרקעות בארץ מתבססת על פינוי הבניינים הישנים ובנייה של חדשים, כך שכלל הגורמים מרוויחים, לרבות בעלי הקרקע, הרשות המקומית והיזם. כמו כן, הגיתי קונספט חדשני של שילוב דיור בר השגה לתושבים במסגרת  פרויקט התחדשות עירונית – במסגרתו ניתן לשלב דיור בר השגה בפרויקטים של התחדשות עירונית במרכז הארץ בתמורה לתוספת זכויות בנייה שיהיו שייכים לזכאים ולזוגות הצעירים בלבד.

בנוסף, הטמעת תקנות חדשות בפרויקטים פינוי בינו ותמ"א 38 אשר מאפשרים תכנון, ביצוע וחלוקה בצורה הנכונה בפרויקט". 

לשאלה כיצד מקדמים תהליכים בתקופה מאתגרת זו, משיב מצלאוי:
"המלחמה הדגישה ביתר שאת את החשיבות של פינוי בינוי דווקא בתקופה זו ובכלל, ככלי להוספת ממ"דים ולמיגון בניינים ישנים שנמצאים במוקדי הלחימה, וכן, בכל הארץ. כמות הפניות שקיבלנו מדיירים שרוצים לקדם התחדשות עירונית גבוהה בהרבה מזו שהורגלנו אליה, ואנו ממשיכים לקדם פרויקטים במרץ. לצערי, מכיוון שוועדות התכנון לא פעלו בתקופה הזו, נוצר צוואר בקבוק שמקשה עוד יותר לקדם תכניות בקצב הנדרש. כולי תקווה, שהמדינה תיקח את המשימה במלוא הרצינות, ותקצר את הבירוקרטיה שמונעת את הגדלת היקפי הבניה בהתחדשות עירונית ובכלל".

סמי מצלאוי // צילום: מגדלור מדיה סמי מצלאוי // צילום: מגדלור מדיה
נגישות